Kezdőoldal » Otthon » Kert » Komposztba mehet-e tűlevél...

Komposztba mehet-e tűlevél (fenyőé)?

Figyelt kérdés

Nagymennyiségű, száraz is, meg friss is. Fa kivágása után maradt vissza.

És ha mehet, azt külön kell komposztálni, vagy keverni valamivel és milyen arányban kb? Mert ha jól tudom, a fenyő tűlevél savanyítja a talajt. Előre is kösz!



2014. márc. 2. 13:12
 1/10 anonim ***** válasza:
Biztos sokan azt fogják írni, hogy lehet, de én soha nem szoktam még a lemetszett tuja ágakat sem, mert az nem lenne baj, ha savanyítja a talajt (a meszes talaj úgyis legyűri azt a kevéske savanyú adalékot), hanem a benne levő terpentinolaj nem igazán bomlik le és azt nem sok növény akceptálja.
2014. márc. 2. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Én csak abból indulok ki, hogy ismerem a terpentin "jótékony" tulajdonságait, illetve abból, hogy az FKF sem komposztálja, hanem elégetik Újpalotán a karácsonyfákat, esetleg aprítva talajtakarónak, ahol nem akarnak aljnövényzetet.
2014. márc. 2. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

nekem még nem panaszkodtak a növényeim (paprika, paradicsom) a fenyő és tujalevél aprítékból alájuk terített mulcsra.

Őszre erősen megfogyatkozik az az eredetileg kb 10cm vastag takarás, és berotálom.


Erősen meszes talajon, és a takarásra esetenként frissen vágott füvet is szórok.

Vizet jobban tarja (heti 2 öntözés) , gyomokat elnyomja, és ez a (kerítés melletti) sor termékenyebb, mint a takarás nélküliek.

2014. márc. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
(ja a FKF a diót sem komposztálja, és ha utánaolvasol, akkor a juglonin (vagy mi a csírázásgátló a diólevélben) is teljesen lebomlik fél-egy év alatt.)
2014. márc. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Mert az egy hormon ami a dióban van, nem egy szénhidrogén. Képletesen, a borostyánkő sem bomlott el 50000 év alatt sem, sőt meg lehet gyújtani, akár a kolofónium, akár a terpentin. Ami elbomlik az a fenyő szállítószövete, nem a mellékterméke.
2014. márc. 2. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A fenyő alatt lévő lehullott levelek is gyorsan lebomlanak, csak a frissek vannak ott mindig.

Ha bekevered más dolgok közé, akkor csak néhány hónappal bomlik lassabban, mint bármi egyéb. Kertben szétszórva jelentéktelen a savanyító hatása - pedig sok növény esetében jó lenne.

Nem is fontos komposztálni, hanem vékonyan szétszórod a kertben, és berotálod.

2014. márc. 3. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen valamennyi választ!

Ez a mulcsként való használat eszembe se jutott, pedig logikus. A terpentint se tudtam. Azt tudom, h a fenyőim alatt nem sok minden növény van. És nem az árnyék miatt, mert az alsó ágak ki vannak véve vagy 2 méter magasig. De végülis lehet ebben valami, ezt sose értettem, hogy mért csinálnak belőle mulcsot? Vagy más anyagok lennének a kéregben, mint a levelében? Lehet, h kipróbálom.

2014. márc. 3. 08:37
 8/10 anonim ***** válasza:

Igen, a fenyő kérgében jelentéktelen mennyiségű a gyanta. Bár savanyít, a magyar meszes talajviszonyok között ez nem mérvadó. Ahhoz fél méter vastagon kéne teríteni, hogy a mész nem tudja semlegesíteni.

A terpentin a fa törzsének, szárának, levelének alig 1 %-a, ezért is hiszi azt az ember, hogy "elbomlott" a termék, és ez igaz is, de csak 99%-ban. Kb olyan mintha ledarálnál 2 köbméter venyigét, lekomposztálnád, majd amikor kiszórod, utánapermeteznél fél liter terpentint is. A terpentin csak egy apró gyökben tér el a lakkbenzintől. Az egyik természetes, a másik mesterséges olajszármazék. Anno az olaj is természetes volt, csak fosszílizálódott.

2014. márc. 3. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A fenyő alatt azért nem nő meg semmi, mert a fenyő a felszínig minden köbcenti talajt behálóz a gyökereivel, és minden létező vízmolekulát kiszed onnan nyáron. Utána már semminek nem jut.

Próbáld ki, szúrj le bárhol a fenyő alatt egy ásót, és fordíts ki.


Ha kivágsz egy nagy fenyőt, felásod a helyét, és egyből nem lesz ilyen gondod. A harmadik évtől meg elbomlanak a fenyő vékony gyökerei, trágyaként funkcionálnak, onnantól nagyon jó lesz a földed.

2014. márc. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszi nektek is!

Tény, h a fenyők alatt csontszáraz a talaj. Orgona megmarad alatta. De valszeg az is csak azért, mert agresszívan terjeszkedik.

Hát nem tudom, alapból távoltartom magam a bizonytalan dolgoktól, úh lehet hogy inkább megy hordóba és jó lesz télire a tüzelőhöz, mert könnyen belobban.

2014. márc. 4. 07:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!