Ezek az eprek az égbe kúsznak? Van köztetek olyan, aki ilyen epret rendelt, és tényleg fejmagasságig nőtt?
Mert én 2 éve rendeltem, és még mindig csak akkora, mint egy normál eperpalánta. Eper is csak 1-2 szem volt rajta.
Biofarma Intézmény Kft., 9201 Mosonmagyaróvár, Pf:64
Engem is érdekel ez az eper, pont tegnap láttam a hirdetést, jó lenne az erkélyre, de nem igazán bízom benne és nagyon drágának tartom.Ha máshol is árulnak, pl piacon vagy gazdaboltban és olcsóbb akkor inkább olyat veszek.
Azt írják ez az eper több évig nő..ki tudja hány év alatt nő meg ember magasságra.Lehet az is, hogy nagyobb edényre, jobb földre, vagy jobb helyre lenne szüksége.
!A kúszóeper még a másfél méteres indáin is gyümölcsöt terem, ráadásul a többször termő szamócák előnyével is rendelkezik. Milyen trükkökkel nevelhető belőle családi gyümölcsbokor? A termesztett szamócafajtákat két nagy csoportra lehet osztani: egyszer termő és többször termő fajtákra. A többször termő (remontáló) fajták tavasztól őszig folyamatosan hozzák a virágokat és kisebb-nagyobb hullámokban folyamatosan teremnek.
Német nemesítőknek sikerült olyan folyton termő szamócát létrehozniuk, amely az indákon is hoz virágot és termést. Emellett a gyümölcs ízletessége is fontos szempont volt a nemesítés folyamán.
Nemesítője a "Hummi" nevet adta neki, Magyarországon "Kletter Star 2000" név alatt került forgalomba ez a különleges szamócafajta. A fajtát Magyarországon az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet évekig vizsgálta, és kedvező tulajdonságai alapján 2002-ben állami elismerésben részesítette.
A szamóca a 1,5 méteres indákon teremAz a tulajdonsága, hogy az indákon is termést hoz, a hagyományos termesztési mód mellett más, rendkívüli alkalmazási lehetőségeket is lehetővé tesz. Indái 1-1,5 m hosszúra is megnőnek, és ha ezeket karóhoz, vagy más támasztékhoz kötjük, látványos, több szinten termő bokrot alakíthatunk ki. A szamóca természetesen nem "kúszónövény", indái maguktól nem maradnak meg a karón. Valamivel föl kell kötni őket, és így már úgy néz ki, mintha "felfutna".
Hogyan készítsünk eperoszlopot?Másik különleges alkalmazási területe a "termőoszlop" kialakítása. Egy hosszúkás műanyag zsákot töltsünk meg jó kerti földdel, szúrjunk a közepébe egy perforált csövet, amin keresztül öntözhetünk. A zsák oldalába vágjunk lukakat, és ide ültessük be a szamócát. A növény indái ebben az esetben lelógnak, és azokon is teremnek. Megfelelő kezelés esetén jól kinéző, termő "eperoszlopot" hozhatunk létre.
A kúszóeper folyton éhes és szomjasAzt azonban tudnunk kell, hogy a fajta nagyon igényes. Rendkívüli teljesítő képességét csak akkor tudja kifejteni, ha kielégítjük nagy tápanyag és vízigényét. Ha a földje csak egy napra is kiszárad, megáll az indaképződés. A nyári hőségben és szárazságban a virágképződés szünetel, de ősszel újra folytatódik. És van még egy apró trükk, ami az indaképződést elősegíti. Az első virágokat ki kell törni, bármennyire is fáj a szívünk, mert akkor a növény energiája nem az első termések érlelésére fordítódik, hanem az indaképzésre. Később már minden virágot meghagyhatunk, és a növény bőséges terméssel kárpótol minket.
A kúszóeper ültetéseA kúszóeper télálló, tavasztól október végéig kiültethetjük a kertbe. Ha cserépbe ültettük, azt célszerű fagymentes, de hűvös helyen teleltetni.
Manapság ezt a fajtát laboratóriumban, mikroszaporításos módszerrel szaporítják, így biztosítva van, hogy egészséges, vírusmentes, fajtaazonos növények kerüljenek forgalomba.
Igen!
Az előttem hozzá szóló nagyon szépen, részletesen és pontosan leírt szinte mindent. Azért én is hozzá teszem a saját tapasztalatom. Igaz, nem éppen futó eper néven vettem, de amikor a Silvánusban megláttam a mindnhol pirosló fürtöket, akkor nem tudtam nem megvenni a cserepet 3.000,-Ftért. Tele volt terméssel és csüngő termő sarj növények voltak rajta. Első élménynem természetesen "lelegeltük" az egészet. :)
Az erkély falába fúrt tartóra akasztottam, de ott csak kicsiket és keveset termett. Azon az oldalon a késő délutáni nap érte. Aztán hamarosan áttettem a másik oldalra, ahol egész délután süti a forró napfény.
Arra viszont nagyon viszázok, hogy naponta bőségesen megöntözöm tiszta vízzel.
A trágyázásra nagyon figyelni kell, hogy ne jusson a gyökérzetre túlságosan tömény műtrágya, ezért inkább a levelét érdemes 1-2%-os műtrágya oldattal 2-3 naponta megpermetezni. (így tettem és meghálálta) Ezután viszont a tömény földre csepegő műtrágya oldatot fel kell hígítani a talaj tiszta vizes öntözésével, különben tönkre menne a növény.
Szerintem minden eper kúszik, ha azt nézzük, hogy az eper miként szaporodik. indákat növeszt és az legyökeresedik a talajba. Ha az indákat éppen felfelé futtatjuk valamire, akkor is terem rajta gyümölcs.
Még jobb ha (mint előttem h.sz. írta), fentről lefelé futtatjuk a növényt. Nekem a múlt évi szaporulat bele gyökeresedett egy hungarocell láda réseibe. Azt kint hagytam próbának, hogy át tud-e ott kint telelni.
November végéig termett, utána már nem nagyon értek be a termések. Virágokat még egész télen hozott de ami december elején még zöld és kicsi eper volt, az már csak összeaszalódva pirosodott meg. Most ott vannak rajta virágok, aminek egy része még a régi lefagyott maradék, de ahogy elnézem, van valami zöld fészkű is köztük. Az szerintem nemrég jöhetett ki és él.
Mondom, ezek a sarjak amit lefelé futtattam és bevezettem a láda réseibe.
A műanyag cserép, amit vettem a sok beültetett tővel együtt, azt betettem egy szoba ablakra épített zárható ajtajú üvegházba. Ott az ablak mellett szintén átvészelte téli időszakot. Azt szerintem egy hét múva kiteszem megint az erkélyre. Amikor intenzíven beindul a vegetáció, akkortól kezdem majd megint bőven tápozni.
A levél trágyázástól (vagy épp nem attól) a levelek lassan leszáradnak és jön rengeteg új levél és sok virág hajtás tör elő a tövéből,, tele illatos fehér virággal. Egyébként érdekes, a virágjának keserű mandula illata van.
Még amit jó tudni, akkor van az epernek a legjobb íze és illata, amikor kicsit túlérik, viszont akkor a darazsak és a hangyák is előszeretettel megdézsmálják.
Néhány képet feltöltöttem még múlt évben:
Van a mount epernek egy fóruma:
"- dézsában nevelgettem, öntöztem is,
de esze ágában sem volt futni sehova.
- 2 szem satnya termése volt.
- nem nőtt semmit sem 1 év alatt."
- Azért kell neki a napfény is, víz is és
nem szabad a földjét túltápozni.
(nálam nyugati erkélyen növekszik ilyen szépen)
- Futni akkor fut, ha az indákat felkötözöd valami karóra, esetleg fentről lefuttatod, amik tavasszal özönlenek minden egészségesen nevelt eper tőből. Egyébként azzal szaporodik, ha nem a levegőben fut, hanem földbe teszed a rajta kihajtó kis növénykéket. ott begyökeresedik és növekszik, indákat hajt és azok is gyökeresednek. gyorsan tele lehet a dézsa így eper növénnyel.
Ha nem megy semmire, annak sok oka lehet.
- Vagy a talaja nem jó,
- vagy a fény kevés neki,
- vagy a 35 fok fölötti hőmérsékletet nem bírja (akkor nekem sem termett),
vagy túl tömény műtrágyát kapott a gyökere és elpusztuláshoz került közelebb mint a fejlődéshez.
Teremni akkor terem bőségesen, amikor mindent megkap és a tápozást nem a talajban, hanem főleg a levelein keresztül biztosítjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!