Kezdőoldal » Otthon » Kert » Napelem rendszerbe mindenképpe...

Napelem rendszerbe mindenképpen kell vezérlőt beépíteni?

Figyelt kérdés
2012. nov. 15. 15:31
1 2
 1/12 Shai-Hulud ***** válasza:
Nem, ha a szükségleteknek megfelelően kézzel kapcsolgatással, szabályozással te magad elvégzed a vezérlő feladatait.
2012. nov. 15. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Nem..

Ha rákötöd egy boylerben egy fűtőtestre, akkor ha jön belőle villany, akkor fűt, ha nem jön, akkor nem.

A melegvizet meg használhatod, de kell is használni, hogy ha jó sok villany jön, ne forrjon fel.

2012. nov. 15. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
első kettőre ne halgass-kell
2012. nov. 15. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Előzőnek:

Én nem azt mondtam hogy nem kell, én azt mondtam el milyen FELTÉTELEK mellett nem szükséges.

Ennyi, érts a szóból.

2012. nov. 15. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Kutyámnak mondtam, csóválta a farkát.

Amúgy ha gondolod értekezhetünk, hogy ha akkutöltésre kívánja használni, akkor oda a megfelelő töltésvezérlőn kívül szolár akku kell (kell Neked mondanom miért?), ha hálózatra kíván visszatáplálni, akkor oda engedélyezett inverter, engedély és óracsere ("oda-vissza járó") szükséges.

Szigetüzem kiépítése megint másképp "működik".

Szép estét Neked, (fattyam nincs)!

2012. nov. 15. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. De akkor ha nekem nem baj hogy mondjuk kiég az aksi vagy ilyesmi mert nincs vezérlőm akkor nem muszáj beépítenem nem?
2012. nov. 15. 19:40
 7/12 anonim ***** válasza:

Ennyire nem lehetsz laza!

Neked mindegy hogy működik/nem működik, az aksi tönkremegy/nem megy tönkre? Annak se számít az épsége, amit rá akarsz kötni?

Ha ezt akarod hallani legyen! Nem kell töltésvezérlő!

De balesetveszélyes! Fel is robbanhat (aksija válogatja, de nem részletezném).

2012. nov. 15. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Halihó!

Cellaszámtól is függ a dolog. Nulla elektronikával én nem használnék ilyet, az tuti. Ellenban pl. ebay-en vannak olyan olcsó kis mikrotápegységek, amik a bemeneti feszültség széles tartományára adnak a kimeneten stabil, konstans feszkót. Persze ehhez az is kell, hogy adott áramerősséget biztosítani tudjon a cella.

És úgy kell összekötni a cellákat is sorba, hogy soha ne tudja a felső határt átlépni a feszültség, de az alsó működési határ is némi fénynél mihamarabb meglegyen..

Ezenkívül a napcellákat is sokféleképpen lehet kötni a táblában. Láttam olyat, aki úgy csinálta meg tábláját, hogy cellánként egyedi stepup konvertert használt és a pirinyóc kis SMD stepup-ok kimeneteit összediódázta schottkykkal. Az akkut meg kímélő módon erről töltötte a bevált akksitöltő kapcsolásokkal. Lehet így is. Ő nem vett külön töltésvezérlőt, de a vezérlő maga eloszlott a teljes rendszerben. Ennek az volt az értelme, hogy az összes cellára nem egyforma mennyiségű napfény esik mindig, így meg kikompenzálta ezeket a különbségeket.

De legtöbb helyen sorbakötnek X cellát a táblában símán, rákötnek egy töltésvezérlőt az akkuhoz és leírják a vesztességeket. Viszont párhuzamosan kapcsolt celláknál a több fényt kapó cella több fesztivált ad, így a kevesebb fényt kapó fele combos áramok folynak és az melegedni fog.

Van a dologban némi automatizmus, ha mondjuk azért nem kap fényt, mert a havat előbb le kellene róla olvasztani.. :DD De komolyra fordítva: ez se a cellának nem tesz jót, se az akkutöltésre jutó energiamennyiségnek! Szóval ha értesz kicsit a dologhoz és utána tudsz guglizni a többinek, (nem egy nagy durranás) akkor kispórkodhatod a méregdrága teljesítmény-elektronikát, netán még jobb is lehet a végére. Ha viszont csonthülye vagy hozzá, nem tudsz áramot és feszkót se mérni, elektronikát tervezni, akkor ne ezzel kezdj el kiokosodni, mert ráfaraghatsz. Pl. tönkremehetnek az akkujaid, a celláid a táblákban, de megeshet, csak a hatásfokod lesz béka feneke alatt akkor is, ha hétágra tűz a nap... Szóval "tanulj vagy fizess ez a kérdés, válasszatok..." :)))

Ha meg fizetsz, nem kell feltétlenül a bolti, drága kacatokat megvenni, tele a net a maszek cuccokkal. Kellő óvatossággal, körültekintéssel ezek is használhatók.

De egy utolsó jó tanács: Menj el valaki mellé segíteni pár szerelés erejéig, aki ilyenekkel dolgozik. Okosodj ki valamennyire és utána elkezdhetsz a magad egyedibb tervezésű rendszerével kísérletezni. Alapból "nem nagy ügy ha kiég", nyakamba robban, rámgyújtja a házat, stb. hozzáállással én felügyelet nélküli elektromos berendezést az életben nem mernék üzemeltetni. Mert nem leszel mindig ott, hogy elvágd a drótokat, és kezeld a tűzoltóslagot, ha egyszer mondjuk délben hétágra rásüt a nap és túlterhelődik valami... Szóval ésszel. Aminek saját energiaforrása van, az soha nem egy asztali kis gyerekjáték kategória, amire rászánod hobbiból a pénzecskédet és vagy összejön az ötleted, vagy leírod a vesztességet.

2012. nov. 18. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

Én csak egy pici "rendszert" akarok építeni.

Kis 15 V-os 1 W-os SOLAR cella, 12V-os akksi, mozgásérzékelővel kapcsolt néhány Wattos LED lámpa.

A cél, hogy nappal töltsön, este/éjjel meg tudjon világítani.

Az akksi egy 8Ah-s példány (nem kifejezetten SOLAR akku.)

Véleményetek szerint egy ilyen kis SOLAR cella mellé is tegyek vezérlőt, vagy ezt azért meg lehet "reszkírozni" anélkül is?

2012. nov. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

OK, ezek már konkrét adatok, tudunk számolni is belőle! Kicsit megint hosszú leszek, mégis azt javaslom olvasd át figyelmesen, esetleg többször is.

Drága vezérlőt én nem tennék mellé, de valami védelmet és áramkorlátot az akku és a cella közé mindenképpen kiagyalnék!

A legfontosabb, hogy kell legalább egy áramkorlátozó soros ellenállás, ami az akksi névleges Ah kapacitásának megfelelő érték 1/10-ednyi áramát ereszti át. Ennek az a logikája, hogy 10 óra alatt optimális ha feltöltődik az ólomakku koppig, tehát az egy órához (ettől "amperóra") tartozó áram tizedrészével érdemes tölteni.

De a napcellád se rögtön 15Volttal akar indítani, mert nem déllel kezdődik a nap. :)

Ha az akku reggelre lemerül mondjuk 11Voltra, a töltőfesz reggel legyen 13V, akkor U= 13-11=2V, I= 8/10=0,8A, Tehát Ohm szerint ez U/I= 2V/0,8A=2,5Ohm. Ekkora soros ellenállás tartozik ehhez az értékhez.

Wattszámra meg P= U*I= 2V*0,8A=1,6Watt. Ilyet nem kapsz, esetleg 2Wattosban és melegedni fog majd. Jobb lenne ide egy 5wattost venned...

A létező legkisebb minimum, hogy ezt az alkatrészt beteszed! Vannak gagyibb kínai cuccok, amik így vannak megoldva csak.


Sajnos a dolog nem ennyire egyszerű, mert egyrészt nem kéne az akksidat hagyni koppig lemerülni, mivel 10,8Volt alá nem szoktunk egy 12Voltos akkut leereszteni, ha jót akarunk neki. Olyannyira, hogy 10,2V alá ha leszopják, akkor az már mélykisülés, ahonnan csak különleges csepptöltési (rövid töltés, majd hosszú szünet és ez ciklikusan ismétled, míg az akku kapcsain a feszkó a 10,8V-ot el nem éri) eljárással szabad visszahozni, másképp hirtelen hidrogén gáz szabadul fel, ami a zárt akkut szétrepeszti, a savas, maró hatású zselét kitolja, peches esetben meg repül a cucc, mint a helikopter, mivel a hidrogén gyorsan és jól ég...


Szóval kellene valami egyszerű kis elektronika, ami kikapcsolja a fogyasztót, ha az akkud a 10,8V-ot eléri.

Nem kell itt nagy dologra gondolni. Egy potméteres feszosztó, esetleg zenerdióda egy tranya bázisán megteszi. A tranya meg kapcsolja a pilácsodat. Soros ledek esetén van ennél is egyszerűbb megoldás, de ezt a végére hagyom...


A másik lehetséges gebasz az akku feltöltődésekor következik be. Jó lenne ugyanis, ha 13,8Volt feszkónál nem töltenéd az akkut tovább, mert megintcsak jön a hidrogén és a már leírt alternatív üzemmód... Erre meg vagy azt csinálod, hogy a napelemmel sorba kötsz 2db, 2amperes SI diódát, amiken darabonként 0,8V feszültség esik. Így 1,6V lejön a 15Voltból, vagyis 13,4-nél sose fog jobban feltöltődni a cuccos. (Ha esetleg nem töltődik fel estére az akku, akkor elég egy dióda, avgy kicsit kisebb ellenállás)

A másik megoldás okosabb kicsit, de drágább és macisabb: Veszel egy kész tápegységmodult pl. a vaterán, ebay-en, stb. (az eladótól lehet kérdezni, hogy neked jó lesz -e). Az a lényeg, hogy 11..15V bemenőből csináljon 13,8V stabil kimenőt. És ez mehet a soros ellenállással az akkura. Ez a cucc két, gyakoribb és olcsóbb modulból is összerakható. Ilyenkor egy stepdown csinál első menetben a 11...15 voltból pl. 9-et. Utána a második, egy stepup modul lesz, ammi ebből a 9-ből 13,8-at. Ezek a modulok egy kis potival betekerhetők a kívánt feszkóra. De vannak olyan mikroinverterek is, amik egy lépésben megoldják ezt neked.

Egy konverter 200..500Ft, azaz 400..1000Ft a stabilizátor egységed. Árban így talán még meg is fizethető a dolog.

A lámpát lekapcsoló áramkörre a neten is lehet találni alapkapcsolásokat, sokféle kivitel elképzelhető.

Ha érdekel és szeretsz kísérletezgetni, akkor rajzolhatok én is valami egyszerűt.

De ha a ledes lámpát is magad rakod össze, akkor tudom ajánlani, hogy sorba kötögess annyi ledet, ami 11V alatt garantáltan kialszik! Így megspórolhatod a mélykisülés ellen védő áramkört is.

Szóval a végkonklúzió: soros leddel a mélykisülés ellen, áramkorlátozó ellenállással a túl gyors töltés ellen, illetve két soros SI diódával meg a túltöltés ellen lehet egyszerűen védekezni. Ha meg kissé bonyolítani szereted, vagyis az akkud élettartamát és a rendszer hatásfokát némi pénz és munka árán megnövelnéd, akkor stabilizátor és akkuvédő áramkör is kell bele... :)

2012. nov. 21. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!