Hogyan kell kaszát verni? Mikor van jól kikalapálva a kasza?
"A sok fenés nyújtott V-alakról U alakra tompítja a kasza élét –ezért kell kikalapálni.
Egy tuskóba beütjük a kaszaüllőt s egy maximum 10dkg-s kiskalapács véknyítórészével (tehát nem az egyengetővel) /////-szerűen aprókat, finomakat ütünk. Látszon meg a kalapácsütés nyoma, ////, az élen.
Az él enyhén (igen enyhén, max 0,2mm!) lehet csipkés. A dudvára kalapálás azt jelenti, hogy csipkésebbre verjük a kasza élét (ami így „fűrészeli” a vastagabb dudvaszárakat) Nagyon fontos az él és a penge szöge. A kasza élrésze a síkból (180fok) kissé lehajlik, mondjuk 185fokra. Na, ehhez kell már gyakorlat, ezért is domború a kaszaüllő háta, vagyis ezért nem igazán alkalmas a kasza élének kikalapálására a lakatosmester vassatujának egyengető része!
A kasza lágyacél anyag, azaz a köszörülés rideggé teszi. A köszörű a kasza halála. Nincsen az a köszörű, még a vízzel hűtött sem, ami alkalmas kasza élezésre, mert a kaszát fenni kell, fenőkővel."
Kösz a választ, de ezzel tisztában vagyok.
Maga a kaszaverés menete érdekel pontosan.
Azt hallottam hogy kb 5-6mm-el beljebb kell kalapálni az éltől úgy hogy a kaszaverő üllő íves része nézzen felém és tőlem el.
Csak azt nem tudom hogy az üllőn középen fönn, vagy az íves részen kell kalapálni.
És amikor kalapálom akkor csak ütöm a vasat, vagy le az él felé meg is kell húznom.
Tehát ilyesmi érdekel.
A csapó milyen fából készült, hogyan?
Esetleg rajz vagy kép link...?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!