Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi a baj a cseresznyeszilvával?

Mi a baj a cseresznyeszilvával?

Figyelt kérdés

Egy ismerős kertjében nemrég láttam néhány sárga cseresznyeszilva fát (mirabolán és fosóka szilva néven is ismert), amelyek roskadoztak a jóízű, savanykás-édes terméstől. Soha nem voltak metszve, trágyázva, locsolva, permetezve, és mégis évek óta bőven teremnek olyan laza, tápanyagszegény homoktalajban, amelyben rendszeres locsolás nélkül semmi nem marad meg. Néhányszor jóllaktam belőle, és semmilyen emésztési gondot nem okozott.

Mindezek alapján eszembe jutott, hogy ültetek én is néhány ilyen fát a kertemben, de gondolkodóba estem, hogy talán mégiscsak lehet valami általam ismeretlen probléma ezzel a fajtával, hiszen tudtommal nem nagyon szokták termeszteni és piacokon sem nagyon lehet vele találkozni. Tehát mi a helyzet a cseresznyeszilvával? Valóban igaz, hogy nem szokás termeszteni? Ha ilyen kiváló tulajdonságai vannak, miért nem népszerűbb? Esetleg van vele valamilyen probléma?



júl. 10. 21:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"Ha ilyen kiváló tulajdonságai vannak, miért nem népszerűbb? Esetleg van vele valamilyen probléma?"

Erről eszembe jutott egy gyerekkori (30 évvel ezelőtti) történet, vagyis párbeszéd.

Falun laktunk, egyik utcabeli ismerősünkhöz rokonok, vendégek érkeztek a fővárosból. Pont a mi házunk előtt volt egy ilyen fa, roskadásig tele volt terméssel. Az utcabeli falusi ismerőstől megkérdezték a pesti rokonok:

-Jé, de érdekes ez a fa! És milyen sok kis apró termés van rajta! Ehető a termése? - és már nyúlt is felé, hogy levegyen párat a fáról.

-Persze! - mondta a falusi ismerős.

-És mi a neve ennek a gyümölcsnek?

-Fosószilva.

(A pesti rokonokból kitört a röhögés. Visszakérdeztek, hogy biztosan jól hallották-e):

-Micsoda???

-Fosószilva.

(Még hangosabb derültség, felszakadó, kitörő nevetés.) :D

-Miért hívják így??? :) -kérdezték a pestiek széles vigyorral az arcukon.

-Kóstold meg, majd megtudod! :D - hangzott a válasz.


(Nálunk fosószilvának hívták, nem fosóka szilvának. Megadjuk neki a tiszteletet, mert tudjuk mire képes, nem becézgetjük. :D)

Hát ezért nem termesztik és ezért nem népszerű, ezért nem árulják a piacon. :)

Nagyon sokakat meghajt. Főleg, akik még nem kóstolták korábban. A gyomor folyamatosan hozzászokik, utána már nem lesznek tőle emésztési problémák. Mi nagyon sokat ettünk belőle minden évben gyerekkorunkban, és semmi bajunk nem volt tőle, nem ment a hasunk. Hozzá voltunk edződve. De aki először kóstolja vagy még nincs hozzászokva, arra hamar rájön a szapora.

Nálunk rengeteg termés volt a nagy fán minden évben, amikor jó édesre beérett akkor nagyon finom volt, szerettük, de nem tudtunk annyit megenni belőle, hogy elfogyjon, így a 90-95%-a túlérett és lehullott a fa alá. Mivel lekvárnak nem jó (úgy is megfosat), párszor a szomszéd összeszedte a fa alól és megfőzte pálinkának. Állítólag annak jó. Minden évben összeszedett rengeteg vödörrel a fa alól, nagyon bő termésű fa volt, aztán vitte cefrének. Örült neki, hogy lesz ingyen pálesze, mi meg örültünk hogy összeszedi, mert különben hetekig ott rohadt volna a fa alatt mire lebomlik, ember nincs, aki azt a rengeteg apró kis vackot összeszedte volta. Ha véletlenül beleléptünk akkor vagy megcsúsztunk rajta, vagy ráragadt a papucs talpára meg a lábunkra, a magas cukortartalma miatt meg jó ragacsos volt, ragadtunk tőle mindenhol.

júl. 11. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A legfőbb probléma vele az, hogy egyeseket meghajt, a másik pedig az, hogy igazából nem egy nagy ízélmény, savanyú, leginkább ennyi mondható el róla. Mindenesetre akiket a fosóka meghajt, azokat a legtöbb szilva is ugyanúgy meghajtja. :)

Pálinkát éppen lehet belőle csinálni, de mivel nem magvaváló, így valamilyen magozóeszköz szükséges, ellenkező esetben a pálinkának erős mandulás íze lesz. A népszokással ellentétben igazából nem lehetne úgy cefrézni, hogy a cefrét hagyod a magon kierjedni, majd főzés előtt leszűröd, bár bele nem hal ebbe senki sem, attól még nem egészséges. Hiába savanyú, savtartalom nem éppen ideális cefrének, így savazni szükséges, ellenkező esetben nagyon romlékony a cefréje. Persze ha megtolod cukorral, akkor nyilvánvalóan a magasabb alkoholtartalom tartósítja a cefrét. Cukortartalma meg gyenge, hiába ragadsz tőle, példának okáért az érett bodzabogyótól is ragadsz, mégis cukor alig van benne. :D Tehát azt tudni kell a cefrézésről, hogy cukortartalmat és savtartalmat nem lehet ízleléssel megállapítani. Mirabellából készült cefre cukortartalma, erősen érett állapotban sem több 12-13 cukorfoknál. Rengeteg fajtája van valójában, és nem csak a színe különbözteti meg egymástól, azaz nem csak sárga és piros, ami már-már feketébe megy át érett állapotban. Van belőle kimondottan illatos, ízes fajta, abból érdemes igazán lekvárt készíteni és az ízben meglepő, de a kajszihoz közelít majd, egyesek össze is tévesztik azzal. Nekem van több fajta. Baromira igénytelen, őshonosnak számító fa, több ezer éve megtalálható az országban, alanynak is használják, de erős alany, így képes lelépni. Szoktam belőle én is pálinkát csinálni, de nem kell tőle nagy ízélményt elvárni, idén az illatos fajtából külön csináltam, majd kiderül mennyire tud ez átjutni a párlatba, érdemes-e külön foglalkoznom vele. Lehet vele kísérletezni is, egymásba oltani több félét, sárgát, pirosat, úgy elég érdekes képet mutat a fa, mikor érik a gyümölcs. Nálam nem is teljesen egy időben érnek, a sárga előbb érik, mint a piros, és a pirosat követi csak az illatos.


Van egy olyan nem magvaváló lila szilvám, amitől viszont szerintem ledöbbennétek, eddig mindenki csodálkozott, aki kóstolta, pláne az, aki a pálinkáját kóstolta, olyan egyedi illata és íze van, hogy nincs hozzá fogható a szilvák között és szintén vadon nővő, magról nevelve is terem, gyökérről is képes felnőni és szaporodni. Próbálkoztam már többször a beazonosításával, senki nem tudja micsoda, nem magvaváló szilvák közül külalakra a nemtudomra hasonlít leginkább, de hát messze nem augusztusban-szeptemberben érik, hanem már június végén, július elején, gyak. együtt érik a fosókával, de azzal ellentétben rendszertelenül, így sok fa kell ahhoz, hogy feltudd dolgozni a gyümölcsét, mert kb. kétnaponta szedni kell. Ha nem jön össze belőle kétnaponta annyi (értsd pár fa van), hogy értelmezhető mennyiség legyen, akkor sajnos azon kívül, hogy megeszed, mást nem lehet vele kezdeni, mivel nem elálló, olyannyira nem, hogy az érett gyümölcs, ha elhagyja a fát, pár napon belül az kuka, úgyhogy tervezem, hogy egy 1200-1500m2-t beültetek vele. Ugyanolyan igénytelen, mint a fosóka, metszést nem igényel.

júl. 11. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az informatív válaszokat. Tulajdonképpen nem ragaszkodom a cseresznyeszilvához, hanem olyan gyümölcsfajtákat szeretnék találni, amelyek bírni fogják az eljövendő évek várhatóan forró és száraz éghajlatát, anélkül, hogy gondozást, öntözést igényelnének. Eddig három jelölttel találkoztam, amelyek a környéken homoktalajon, elvadult kertekben és itt-ott a külterületen, árok partján, bozót szélén stb. nagy szárazságbnan is jól megélnek:

1. eperfa

2. cseresznyeszilva

3. (vad?) alma.

Ebből az eper kilőve, mert nem igazán lehet mit kezdeni vele (nem szoktam pálinkát főzni).

Ha esetleg valakinek van tippje arról, hogy milyen szilva (nem feltétlenül mirabolán) és alma fajtákat lenne érdemes keresni, amelyek megfelelnek a fenti elvárásoknak, azt megköszönném. Illetve, hogy esetleg milyen további ellenálló gyümölcsfa fajok vannak, amelyek jó eséllyel bírni fogják a melegedő és egyre szárazabbá váló klimatikus feltételeket.

júl. 11. 07:50
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudjuk ez a melegedés mit jelent valójában... :) Nem a melegedéssel van a gond elsősorban, hanem a korán jött meleggel majd ha erre rájön még egy fagy, tehát a korai virágzással, a tavaszi túlzott esőzéssel (virágzás alatti esőzéssel) van elsősorban probléma. Nálam egyelőre a kajszin kívül minden rendben. Gála almám van, az jól bírja, igaz előbb érik idén, de idén minden előbb érik. Feketeszeder (pramper) sokkal előbb érik idén (már pár hete érik) de köszöni jól van, pamuk alma szintén előbb érik, idén rengeteg van, így kisebbek az almák, de nem tett be neki a meleg, tavaly pont eső jött a virágzásra, nem volt egy sem. Cseresznye és meggy is volt bőséggel, rengeteg rózsabogár van idén, szóval időben lekellett szedni, mert rámennek és megeszik. Körtém van szépen igaz tavaly ennél több volt, szilva szintén hozta az elvártat. Szőlőnek úgy látom jó éve lesz idén, szüret előbb várható. Itthon kötött a talaj, barna föld van errefelé. Kint a tanyámon meg konkrétan homok van, van egy 30cm humusz, alatta sárgahomok, azalatt pedig kib. kemény, gyak. max. csákánnyal áttörhető meszes talaj, nem véletlen, hogy rengeteg mészkő van a környéken, találtam a kertben olyat is, amiben tengeri csillag lenyomata van. :) Semmit nem öntözök, soha. Egy vödör vizet nem kapnak a fák soha, de a paradicsomot sem öntözöm, mert ha elkezded minden nap öntözni kell. Vannak frissen ültetett pici csemetefák is amiket Kovács Gyulától vettem Pórszombaton, bár az öreg erősen ajánlotta, hogy öntözzem az első évben, én max. ilyenkor, nagy melegben adok nekik 1-1 vödör vizet, azt is csak hetente kétszer. Nem szabad halálba öntözni őket, mert hozzászoknak, nem törnek a gyökerek mélyebbre, felszínről igyekeznek vizet felvenni. Élnek, virulnak a csemeték, az öreg jól csinálja, amit csinál, csak idő, mire valóban termő fa lesz belőle. Őt tudom ajánlani, bár kicsit magánakvaló ember, de lemész hozzá Pórszombatra, megmondod neki, hogy hol laksz (hol fogsz ültetni), mit ajánl, mi valósi abból a térségből, és azt ültesd, csak vállalni kell, hogy ilyen kicsi csemetéknek idő kell, nem 4-5 év.
júl. 11. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A fosókaszilva termése nem annyira népszerű, ezért nem is nemesítgették sokat, így ellenállóbb a kártevők ellen. A nemesített gyümölcsfák, ahol a cél a jóízű, bő termés, sokszor elveszítik a védekezőképességüket, és a kártevők, vírusok könnyebben megtámadják. Fosókát gyakran használják alanynak gyümölcsfa oltásnál. Amúgy nincs vele semmi baj, nekem is van, nagy, árnyékot ad, terem. A gyökerei mindenhol ott vannak mondjuk, terjeszkedik a föld alatt. Idén megpróbálok lekvárt főzni a terméséből, rengeteg lesz.
júl. 11. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Én szoktam szedni pálinkának, olyankor 1-2 szemet megeszek kóstolásképpen, de nem jó ízű, jelentéktelen. Ha nagyon megérik, édes, de semmi zamat nem jellemző rá. A héja savas, ettől a cefre is savas lett, szoktam néha mérni a pH-t. Folyamatosan van mindenféle saját rendes, jó ízű gyümölcsöm, ilyen vacakra nem vagyok rászorulva.

Minden gyümölcs megterem, ami 100 évvel ezelőtt megtermett. Alkalmatlan, nem neki való helyen persze nem, ahogy 100 éve se termett meg.

A napi melegrekordokat részben még most is 1910-es, 20-as évekbeli napok tartják. Annak ellenére, hogy akkor még alig pár helyen mértek, tehát a legnagyobb hőségeket valószínűleg nem is mérték meg anno. (Mert ha mérik, akkor nem dőlnének meg manapság olyan gyakran.)

Egy nagy különbség van: a globalizációval rengeteg új betegség és kártevő került hozzánk, amik ellen védekezni kell. De jó részük pont főleg a hagyományos gyümölcsfajtákra veszélyes, mert az új fajták részben már úgy vannak szelektálva, hogy bírják ezeket a betegségeket. Némi hozzáértés, és pár permetezés évente, és gond nélkül terem minden. (Idén jó közepes baracktermésem lett, 4 mázsa. Cseresznyéből volt rekord, 2 közepes fán 120 kg, ami ráadásul még nagyra is nőtt a sok esőtől.)

júl. 11. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A grúzok imádják, mindenféle érési állapotában készítenek belőle fűszeres, sós szószt, tkemali a neve. Keress rá. Én már készítettem, nekem nagyon bejött. Olyan náluk, mint nálunk a ketchup/majonéz.


Kérdésedre válaszolva: a Kárpát-medencében megteremnek a mirabolán szilvától sokkal nemesebb, értékesebb gyümölcsök is. Ha a többi nem lenne, hidd el ráfanyalodnának.

júl. 11. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Most nézem a kommented, ami még bírja a strapát nincs betegsége (jelenleg):


füge

kivi (óriási ültetvények vannak már Magyarországon)

málna (van UV-ra kevésbé érzékeny fajta)

júl. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!