Hülyének érzem magam, ha látom más udvarát,hogy milyen szépen ki van alakítva, mi meg nem győzünk gazolni, hiába mondom a páromnak,hogy alakítsuk ki,hogy jó legyen. Más honnan tudja,hogy mit hova és hogyan kell megcsinálni?
"És honnan tudják sokan,ha vesznek egy növényt, vagy ültetnek,akkor azt hogyan kell gondozni,hogy ne pusztuljon ki pár nap alatt?"
Ahol veszed a kertészetben, elmondja a kertész neked.
Még az OBI-ban is kertészek árulnak azon a részlegen, akik mindent el tudnak mondani.
Kertészeteknek Youtube-csatornáik is vannak.
Először is alaposan gondold végig, hogy pontosan mire akarod használni a kertedet és hogy milyen egyéb körülmények befolyásolhatják azt, hogy hogyan érdemes kialakítani. Szeretnél zöldséget, gyümölcsöt termelni? Vagy csak azt szeretnéd, hogy a lehető legkisebb munkabefektetéssel rendezett legyen? Szeretnéd, hogy minél természetközelibb legyen madarakkal, pillangókkal, rovarokkal? Vagy csak nagy gyepfelületet szeretnél pár örökzölddel és egy-két fával? Mennyire szeretsz időt tölteni a kertedben, és ha kint vagy, mit szeretsz csinálni? Például ha szeretsz barátokat áthívni, és bográcsozni vagy szalonnát sütni, akkor megéri kiépíteni egy állandó tűzrakóhelyet. Ha vannak/lesznek gyerekeid, akkor érdemes úgy kialakítani a kerted, hogy biztonságosan tudjanak majd játszani benne. Például ebben az esetben érdemes árnyékot adó fákat ültetni, ami alá majd be lehet tenni egy homokozót, vagy egy felfújható kismedencét. Vagy például nem érdemes túl sok szúrós növényt ültetni, hacsak nem akarsz majd minden héten új labdát venni nekik. Van vagy lesz kutyád? Mert ha igen, az is befolyásolhatja, hogy mit érdemes ültetni. Ha például van egy kutyád, ami szeret mindent kitúrni, akkor nem érdemes virágágyakkal bajlódni, akkor inkább ültess virágzó bokrokat. Van például kocsid? Mert akkor érdemes neki egy állandó beállóhelyet kialakítani. A lényeg, hogy próbálj minél több ilyen szempontot összeszedni, amit figyelembe kell venned a kerted kialakításakor.
Ha ez megvan, akkor jöhet a tervezés. Először kitalálod, hova kell majd valami burkolat. Aztán kitalálod, hogy hova ültetsz fákat. Ezt szokták a legtöbben elrontani. Sokan úgy ültetnek fát, hogy nem a végleges méretével kalkulálnak, aztán később csak a bosszúság van vele: túlságosan közel ültetik a házhoz, aztán állandóan vágni kell, hogy ne sötétítse be a szobákat, vagy éppen átlóg a szomszédhoz, akit ez érthető módon zavar. Mindig úgy ültess fát, hogy a végleges méretével számolsz. Illetve arra is gondolj, hogy a fák is hoznak virágokat és termést. Például ne a kocsibeálló vagy a homokozó fölé ültess gyümölcsfát vagy valamilyen bogyós fát, ami összekoszol mindent. Aztán ha a fák megvannak, jöhetnek a bokrok, sövények. Választhatsz örökzöldeket vagy lombhullatókat. Az örökzöldek egész évben takarnak, viszont unalmasabbak, a lombhullatók télen nem takarnak, viszont amikor virágoznak, nagyon feldobják a kertet. Tehát érdemes úgy tervezni, hogy ahol valamit ki akarsz takarni (például a szomszéd ronda szerszámos kamráját), vagy ahol szeretnéd, hogy ne lássanak át, oda teszel örökzöldeket. A fák és a bokrok adják meg a kerted szerkezetét, ha ezt jól kitalálod, akkor már nagyjából megvagy. Jöhetnek a virágok, esetleg egy fűszerkert, talajtakaró növények és gyep.
A másik fontos szempont a kerttervezésnél az öntözés. Ha tökéletes gyepet akarsz, akkor ahhoz kell öntözőrendszer. Ha nem akarsz vagy nincs pénzed öntözőrendszerre, hanem csak egy slaggal tudsz öntözni, akkor felejtsd el a gyepet, és lehetőleg ne túl vízigényes növényeket válassz.
A pontos fajok kiválasztásánál pedig, ha fogalmad sincs az egészről, tényleg az a legegyszerűbb módszer, ha készítesz egy rajzot a tervezett kertedről, és elmész egy kertészetbe, és segítséget kérsz. Ott majd tudnak neked olyan növényeket ajánlani, amik nem túl igényesek, és egy kezdő is elboldogul velük, és el tudják mondani, hogy hogyan kell elültetni, és később gondozni a választott növényeket. De a növények kiválasztásánál támpontot adhat az is, ha megnézed, hogy a környékeden a kertekben milyen növények fordulnak elő leggyakrabban. Ami minden szomszédod kertjében megél, az valószínűleg nálad is jól érzi majd magát, mert a körülmények ugyanazok.
Tudom, hogy ez így elsőre soknak tűnik, de egy kert teljes kialakítását nem muszáj egyszerre elvégezni, lehet szépen fokozatosan is. Először tervezz, aztán ültess el egy-két fát és bokrot azokra a helyekre, ahol teljesen biztos vagy benne, hogy azt szeretnél. Ha azok életben maradnak, akkor jöhet a többi. Ha meg valami nem megy, például nem fejlődik a növényed, vagy beteg lesz, akkor kérdezz, akár a kertészetben is, ahol vásároltál, akár egy kertbarát facebook csoportban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!