Honnan lehet azt tudni, hogy egy fa elérte az életkora végét?
Én úgy tudtam, hogy egy fa korlátlan ideig elél, hacsak környezeti katasztrófa nem sújtja. Ehhez képest sorban jelölik meg a közterületen álló fákat, mondván, hogy már öreg a fa, megérte a végét.
Én ránézek és semmi különöset nem látok rajta. Egy szakember mit lát rajta, amikor a kivágásról dönt?
Megfelelő műszerrel bemérik, hogy odvas, korhadt-e a belseje.
Mielőtt a fejedre zuhanna nagy reccsenéssel, kivágják szépen.
Amikor a Múzeumkert fáit szintúgy bevizsgálták, kijelölték, hogy melyiket kell kivágni, néhány félkegyelmű suhanc, mint a Rékasy kölyök is, óbégatva tiltakizott, tüntetett.
Persze tettek a fejükre, a szakemberek végezték a dolgukat.
Az egyik, jó 80 éves fát kivágás után részben fölszeletelték. Akkora vont a belső odú, hogy 3 éves fiam átsétált benne.
Van, amelyiket szinte csak a kéreg tartja, ahogy a költő írja: “titkos féreg foga rág”.
Van, amelyik belül korhadt. Jön egy szélvihar, megcsavarja, megroppan, és annyi.
Egy ilyen fa csapott agyon egy kislányt 2006 augusztus 20-án, a Duna-parton.
Dehogy él korlátlan ideig egy fa.
Fajtól függ a jellemző végleges életkora, ameddig elélhet. De rossz körülmények közt általában minden fa sokkal hamarabb elpusztul külső behatás nélkül is. Ilyen rossz körülmény lehet pl. a füstös városi levegő is.
Pl. a sajmeggy, amire a termő meggyfákat és cseresznyéket szokták oltani általában, ritkán él 50-60 évnél tovább. De kertekben, ahol nem metszik, nem kezelik a gyümölcsfát, viszont túlterem a metszetlenség miatt, gyakran már 25-30 éves korban elpusztul a sajmeggy gyökérzet.
Dehogy nincs korhadás. Én sok nagy gyümölcsfámat vágtam már ki azért, mert elpusztult, vagy legalábbis közel állt hozzá. Öreg ültetvényekben sokszor van korhadás. Ott mondjuk nem a mechanikai gyengeség a fő probléma, hogy viharban rádől valamire (valakire), hanem hogy le van gyengülve, és nem tudja kinevelni a termést. Persze, a korhadt ágak le is szoktak törni a viharban, főleg mikor terméssel vannak terhelve.
De a mai világban már gyakran van olyan is, hogy egy adott fajtát már nem keresnek annyira, és akkor új fajtát ültetnek. Déli országokban szokás még a fiatalabb egészséges ültetvényt átoltani is, nálunk nem.
De ok nélkül nem vágnak ki egészséges gyümölcsfákat, mivel minél nagyobb egy fa, annál többet terem jó minőségben. (Természetesen metszéssel korlátozzák a termés darabszámát, hogy ne sok apró teremjen, hanem kevesebb nagy.)
Egy fa a természetes erdei közegben sokáig eléldegél.
Viszont egy város közepén már nem olyan hosszú életű.
Több tényező is negatívan befolyásolja egy fa életét városi környezetben.
Sokkal rosszabb a talaj minősége, tömör a talaj tele hulladékkal régi építési törmelékkel. Sokszor az aszfalt közepén ahol alig tud vizet felvenni. A falevelek minden évben össze vannak szedve tehát nem javul a talaj minősége, szerkezete, vizmegtartó képessége. Egy városban melegebb van tehát az eleve kevés vizet hamarabb elpárologtatja a fa.
Míg egy egészséges városi fa akár minden ok nélkül is kidőlhet addig egy erdőben a fák a gyökereikkel egy egymásba kapaszkodnak illetve a szél sem tud olyan erős lökéseket generálni egy sűrű idős fákkal benőtt erdőben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!