Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen növényeket telepítsek,...

Milyen növényeket telepítsek, ha a kert végében szeretnék egy kis "vadont"?

Figyelt kérdés

Van a telek végében egy kb. 2 m x 10 m kihasználatlan terület, a melléképület mögött. Kelet felől (hosszabbik oldal) van a melléképület, délről a szomszéd melléképülete, nyugatról pedig beton alappal rendelkező rácsos kerítés határolja, de a kerítés túloldalán (közterület) egy nagy fenyőfa áll - ebből eredően ez a terület szinte egész nap árnyékban van.

Jelenleg némi bodza és csalán nő itt. Változatosabb növényzetet szeretnék ide telepíteni, talajtakarótól minimum a cserjeszintig. Ami madaraknak, sünnek, rovaroknak szállást, fészkelőhelyet, táplálékot kínál, és ami a közterület felől nézve elfogadhatóan néz ki (nem kell teljesen rendezettnek lennie, de ne keltsen megbotránkoztatóan gazos, elhanyagolt benyomást). A kerítés naposabb végére lilaakác van futtatva, ezt meghagynám. A nagyobb fáktól félek, nehogy a gyökerük kárt tegyen az épületek vagy a kerítés alapjaiban.

Van egy cserépben nevelt karácsonyfánk (Nordmann), de pont a gyökere miatt nem merem ide kiültetni. Van még cserépben nevelt homoktövisem is, de az nem bírja az árnyékot, így csak a naposabb végébe tehetem.

Milyen növények lennének alkalmasak ilyen árnyékos, szűk helyre?


A talaj inkább meszes, homokos. Téli hőmérséklet tavaly -5, korábbi években legfeljebb -15 fokig. A nyár egyelőre elviselhetően aszályos.


Minden ötletet megköszönök, megfontolok. :)



2023. dec. 12. 19:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A nordmann fenyőnek karó gyökere van ami lefelé megy.Jobb ha kiülteted mert elpusztul.Hortenzia árnyékot szereti,árnyékliliom.babérmegy pl....
2023. dec. 13. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
72%

2 m az nagyon kicsi hely. Fát nem szabad ilyen helyre. A fák akár 8-10 m szélesek is lesznek. Még a fenyők is, egy idő után. Hogy még a kerítés mellé ültetve se elég a 2 m távolság, az biztos.

Ide legfeljebb valami kicsire növő, és/vagy metszhető bokor jó.

2023. dec. 15. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Hát ez egy tökéletes helynek hangzik málnának vagy ribizlibek, esetleg mindkettőnek.
2023. dec. 15. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Én is ilyesmit akartam ajánlani, de neki valami füves-bozótos kell inkább. A gyümölcsbokrok meg igénylik a tisztán tartást, főleg ilyen száraz körülmények közt. (Amúgy ennél keskenyebb részen nekem is egy sor folytontermő málna van, úgy 10 méter, amiből idén is árultunk vagy 30 E-t, plusz egy csomószor jóllaktunk. 22-24 dkg-os doboz 500 Ft, miközben a boltban 10 dkg 6-700, úgyhogy viszik. De nálam nincs alatta fű, viszont a tetőről odafolyik a víz.)
2023. dec. 15. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Nálam gondozattlanup elvan a málna meg a ribizli már vagy 20éve csak eszem, de egy ágat nem metszettem
2023. dec. 15. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
De esetleg még bizonyos fajta bambuszok is szóba jöhetnek, abban vígan elélnek az állatok, neked meg felé se kell szagolnod, de kulturáltan tud kinézni.
2023. dec. 15. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
28%

Lásd kivel van dolgod, még 2 napig aktív a chatgpt 4 előfizetésem, bemásoltam a teljes kérdésedet, ezt a választ kaptam:


A szűk, árnyékos területre való növényválasztékhoz fontos figyelembe venni a talaj jellegét és a helyi éghajlatot. A meszes, homokos talaj és a téli hideg figyelembe vételével a következő növények lehetnek alkalmasak:


1. **Árnyéktűrő cserjék:** Például a hamvas som (Cotoneaster dammeri), amely alacsony termetű, szélesen elterülő, és ellenáll a hidegnek. Egyes sövényvirág (Lonicera pileata) fajták szintén jól tűrik az árnyékot és a hideget.


2. **Évelő árnyéktűrő növények:** Ilyenek például a salamonpecsét (Polygonatum), a harangláb (Aquilegia) vagy a tűzeső (Dicentra). Ezek szépen virágoznak még árnyékos helyeken is.


3. **Talajtakaró növények:** Az árnyéktűrő talajtakarók, mint például a borostyán (Hedera helix) vagy a páfrányok (pl. Dryopteris), szépen burkolják a talajt, és segítenek a gyomok elleni harcban.


4. **Nektárban gazdag növények:** Ezek vonzzák a beporzó rovarokat. Például a lilaakác (Wisteria) már jelen van, ami jó választás, de más, árnyéktűrő növényeket, mint a hunyor (Helleborus) vagy a meténg (Vinca) is beültethet.


5. **Madaraknak és rovaroknak kedvező növények:** A bogyós cserjék, mint például a galagonya (Crataegus) vagy a berkenye (Aronia), jó táplálékforrást nyújtanak a madaraknak.


Ami a nagyobb fákat illeti, valóban jobb kerülni őket, hogy elkerüljük a gyökérrendszerük által okozott károkat. A karácsonyfát és a homoktövist pedig a terület naposabb részein helyezheti el.


Ezek az ötletek jó kiindulópontot jelenthetnek a terület zöldítéséhez, de javaslom, hogy helyi kertészetekben vagy ökológiai tanácsadóknál további információkat gyűjtsön, hiszen a lokális adottságok is számítanak a növényválasztásnál.

2023. dec. 15. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Bodza és kökény bokrokat, orgonafákat, lilát és fehéret.
2023. dec. 16. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek, pontoztam.

Nem értem, a chatgtp-s választ miért pontoztátok le, nekem hasznos volt az is.

2023. dec. 19. 19:21
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Lehet szép meg hasznosnak tűnik, de az összes AI generált tartalommal szerzői jogi probléma van. Továbbá nem közel sem tévedhetetlenek. Pl. "Hamvas som", "sövényvirág" hibás megnevezések, jobban jársz, ha ilyet nem keresel a boltban :), a "tűzeső (Dicentra)" pedig két nagyon különböző növényfajt jelöl.



Hogy a kérdésedre is választ kapj:

- ajánlom az [link] oldalát, amivel már bőven el tudsz indulni egy állatbarát kert felé

- illetve Orbán Zoltán: Madárbarátok nagykönyvét, ami egy sokkal részletesebb, még több fotóval illusztrált leírása ugyanennek

- ha külföldi tartalmak felé is kacsingatsz, akkor ügyelj arra, hogy legalább Európán belüli legyen, mert prérikerttel vagy kolibrikat vonzó növényekkel a hazai állatvilág nem sokra megy. Wild Your Garden with Joel Ashton (könyv és youtube csatorna), The Middle-Sized Garden (youtube csatorna, van árnyas kert, keskeny kert videója) stb.


Amit érdemes szem előtt tartani:

- csalán, bodza tök jó, maradjon :)

- kérdés az, hogy mennyi vízhez jutnak, illetve hogy tudod megtartani a vizet a talajban (a száraz árnyék nehezebb ügy)

-minden növény jó, ami nem invazív, de legyen a válogatásban őshonos is, pláne mivel a helyi állatvilágot szeretnéd támogatni

- a természet, a vadon nem feltétlenül szép, de legalább rendszer. Egy-egy feature (pl. meghagyott avar, kerti tó) nemcsak egyetlen állatcsoportnak segít. Egymásra épülnek, az egyik hozza magával a másikat.

Csak akkor szokott meglőve lenni az ember, ha pl. beköltözik az egér, ami szintén a természet része, de egy átlag városi kertbe nem fér el mellé a sikló- vagy a bagolycsalád, ami kordában tartja a populációt.

- nálunk vízmegtartásban rengeteget segített a táblás mulcs... de onnantól kezdve, hogy leraktuk, jobb a talajélet, több a rovar és a hízott giliszta --> szebb a növényzet, több élelmet talál a madár és a sün.


Őshonos évelők, félárnyékba/árnyékba, különböző nedvesség igénnyel:

Indiás ínfű (Ajuga reptans) - bírja a száraz árnyékot is, számos kertészeti variáció létezik belőle, pettyegetett tüdőfű (Pulmonaria officinalis), erdei tulipán (Tulipa sylvestris), medvehagyma (szigorúan, ha nincs a közelében gyöngyvirág), erdei borkóró (Thalictrum aquilegifolium), erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), kakasmandikó (Erythronium dens-canis), nagy völgycsillag (Astrantia major), vérehulló fecskefű... és így tovább.

Aztán szét lehet nézni, hogy mi van a környéken, és ami olyan, azt beengedni. Hozzánk pl. beköltözött az erdei gyömbérgyökér, ami a közeli erdősáv aljnövényzete.


Nem őshonos évelők pl. ciklámen (van őshonosunk is, de a Cyclamen coum és C. hederifolium amit kapni boltban), mindenféle páfrányok, árnyékliliom (Hosta), tűzeső (Heuchera), turbántok (Tiarella) és hibridjei (Heucherella), Salamon pecsétje (Polygonatum odoratum), gyöngyvirág (csak ne keverd medvehagymával), púpvirág (Tricyrtis), harangláb (Aquilegia), szívvirág (Dicentra), gyömbérgyökér (Geum - nincs köze a fűszerhez), hortenziák (faj-, méret- és színvariációk), tavaszi hagymások (a legtöbbjük elvirágzik, mire kilombosodnak a fák).


Kis termetű fa, bokor:

- őshonos: egybibés galagonya - 4-8 méteres fácska, idén árult Oázis kisebb termetű verziót: Crataegus monogyna 'Compacta', Közönséges fagyal (Ligustrum vulgare), veresgyűrű som (Cornus sanguinea), húsos som (Cornus mas) - utóbbi a mérete miatt metszős lesz, közönséges / csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus), kányabangita (Viburnum opulus), az alapfaj 2-5 méteres bokor, a kisebb nemesítések 'Compactum', 'Nanum' néven futnak, illetve a labdarózsa a kányabangita steril, gömböc virágúzatú verziója.

- nem őshonos pl. japán juhar, törpe orgona (Syringa meyeri), amúgy a közönséges orgona sem őshonos, csak azt már megszoktuk

- bodzából lehet kapni japán juharokat megszégyenítő, kisebb termetű kertészeti verziókat (Sambucus nigra 'Black Lace', Sambucus nigra 'Golden Tower' stb.)


Beszerzési helyek: [link] [link] hagymásokra specializált webboltok, pl. [link] + nézd meg mit árulnak helyben :)


Egyebek:

Mulcs, természetvédelmi farakás, dead hedge (pici, keskeny is hasznos), meghagyott levelek, télire nem levágott növényszárak, kerti tó (nem kell nagy), ha rovar hotelben gondolkodsz, akkor ne mindent egy hotelben, hanem fajonként, a kert különböző részeiben stb.


Süni:

Fontos, hogy egyáltalán be tudjon jutni a kertedbe, sajnos a modern, hézagmentes kerítésektől és kapuktól nem tudnak. Tapasztalatom szerint a süni pont leszarja milyen növényed van, amíg elrejti, biztonságban érzi magát és van természetes eleség számára a kertedben.

Teleltetés: általában lombkupacban, de csinálhatsz/vehetsz süngarázst is. (Nálunk mondjuk az egyik hülye pont a fás kamrába költözött).


Madár:

- folyamatosan legyen előttük víz

- legyen porfürdő

- természetes eleség: bogyós termésű fa/bokor, felmagzott fűfélék, giliszták, rovarok.

- fészkelőhely, fészekanyag

Különböző fajok különböző igényekkel, nézz utána melyiknek mivel tudsz segíteni. Magyarországon a téli etetés nem szükséges, bőven elvannak nélküle, de saját kedvedre nyugodtan. Nyári madáretetés tilos.



B.U.É.K., remélem tudtam néhány ötletet adni :)

2023. dec. 31. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!