Hogyan érdemes szőlőt gyökereztetni? Mikor kell elkezdeni, ősszel vagy tavasszal? Mit kellene még erről tudnom?
Ja néztél róla videót valószínű már tudod is.
Én tavasszal szoktam kb 40 cm-es vesszőt 2-3hétig egy vödörben gyökereztetem utána kiültetem jó mélyre ásva.
A párom eltett pár vesszőt tavaly ősszel, becsomagolva a hűtőbe, aztán tavasszal kezdte gyökereztetni őket. Sok sikerült is belőle. Ennek nézz utána ha gondolod!
Most is megpróbálhatod, maximum nem lesz sikeres és akkor tavasszal újra kezded.
Kedves 1-es válaszoló.... Koránt sem tudom, hogy kell pontosan gyökereztetni. Igen, valóban néztem róla videókat, hogy el tudjak indulni a témában. Pont emiatt is tettem fel a kérdést, hogy más hogyan csinálja.
Miben gyökereztetitek? Víz-homok-föld.. Többféle gyökereztetési közeget láttam a videókban. Melyiket érdemes választani? Nektek milyen közegben sikerült gyökereztetni? Köszönöm!
Minden fajtát nem is lehet gyökereztetni,csak oltani.
Én a tavaszi metszéskor szoktam kiválogatni az ültetésre szántakat.
Közepes vastagságúakat válogattam erre.Kifúrtam a szőlő helyét,a vessző végét a rügytől kb 1 cm re vízszintesen elvágtam,igyekeztem úgy a gödörbe állítani,hogy legalább 4 rügy a földbe kerüljön,az 5. a föld felett legyen.
Apró földel temettem,közben a vízet is öntöttem rá,iszapolódjon.
Majd a felső rügyet is földel betakartam.Védve a kiszáradás ellen.(csirkéztem) Ha kevés volt a csapadék öntözgettem.
Ritka volt az ami nem hajtott ki,vagy csak sokkal később.
Gyökereztetni tavasszal érdemes, hogy a meggyökeresedett vesszőket el is lehessen ültetni a már felengedett talajba.
Ehhez a legcélszerűbb akkora vesszőket vágni, amiken van legalább hat szem, vagy rügy. A hűtő aljában eláll tavaszig, a hideg akadályozza a megindulást.
Én elővettem egy öreg, már nem használt hűtőládát, vagy dobozt, ami elég magas falú, hogy a vessző kényelmesen beleférjen állítva. A külső mérete 40x26 cm, magassága 40 cm.
Fogtam egy hungarocell lapot és beleszabtam, aztán az oldalait 4-5 cm távolságban egymástól bevagdostam kb 2 cm mélyen, olyan szélesen, hogy a vessző szoruljon benne.
A gyökereztetésnél ugyanis fontos, hogy a vessző mindig ugyanolyan mélyen lógjon a vízbe.
Ez után a vesszőket ezekbe az oldalról bevágott résekbe nyomkodtam, úgy, hogy alul egy cm mélyen egy rügy lógjon ki. A hűtődobozba annyi vizet tettem, hogy a vesszők alatt kényelmesen legyen még folyadék, majd az egészet betettem a hűtőládába. Az úszó hungarocell tartja a vízmélységet és az elpárolgott mennyiséget időnként pótolni érdemes.
Hűvös helyen, pincében, vagy padláson érdemes tartani, a tetejét is rá lehet tenni, ekkor nem párolog annyira, meg sötétben tartja a vesszőket, hogy csak a vízbelógó része keljen életre.
Amikor az alsó szemből, amelyik a vízbe ért, már vannak legalább 2 cm gyökerek, kiültethető.
Ehhez először mézes vízbe kell öt-tíz percre tenni, amit érdemes az alsó négy rügyre is rákenni kissé, majd ezt a részt meg lehet forgatni őrölt fahéjporban és a meggyökeresedett aljával az alsó négy rügyet földbe tenni, két rügy lógjon ki, ha az egyik nem indul meg, akkor a másik még életre kelhet, ez egy dupla esély. Ha mindkettő megindul, akkor az egyiket később le lehet nyesni.
A mézes víz és a fahéjpor gyökeresedési hormonokat tartalmaz, de ez el is hagyható, ha alul van gyökér, akkor a vessző él, de a tapasztalatom szerint sokkal erősebb gyökerek nőnek és gyorsabban ezektől. A mézes víz receptje: egy evőkanál méz egy liter vízbe.
Elnézést az OFFolásért, mert én nem arra válaszolok, hogy hogyan érdemes. Csak a több éves tapasztalatomat szeretném megosztani veled, kérdező. A tavaszi metszéskor a jobb fajtáimból külön teszek kétarasznyi egyenes venyigéket, amiket majd az év során az ágyásokban sorjelzőként használok a sor végére leszúrva. Amikor ősszel tél alá duggatok hagymát, akkor az ágyásban hagyok helyet a tavaszi duggatásnak is. De azt a helyet is venyigékkel megjelölöm, hogy ide tavasszal még lesz 5-6 sor hagyma. A mellékelt képen egy ilyen sorjelző van megörökítve. Általában minden második kihajt, pedig nagyon mostohán kezelem őket, és gondozatlanok. Csak leszúrom úgy, hogy a háromnegyede a föld alá kerüljön és a 40 centiből az a 10 ami kilátszik, stabilan álljon. És csak sorjelzőnek szánom. Kihajt magától a fele. Ha ősszel valakinek tetszik, ízlik a szőlőm, akkor a sorjelzőből tudok neki adni csemetét :-)
A szőlő hideg földben nem gyökerezik. Hűtőben sem.
Viszont a gyökér nélküli időszakban is tud károsodni, hűtőben kiszáradni, megpenészedni, földben rovarok áldozatául esni, stb.
Ebből adódóan, érdemesebb februárban levágni, mikor még nincs erős nedvkeringés/folyás, és mielőbb földbe is tenni. Ősszel levágva is sikerülhet, persze, de azért egy mínusszal indul, a tavaszi levágásúhoz képest.
Az őszi vágásnak csak egyetlen előnye van: nem fog elfagyni. De azért olyan fagy nem nagyon szokott lenni mostanában, amikor minden vessző elfagy. Valami biztos marad, amit levághatsz dugványozni.
Ha végleges helyre megy, akkor tedd le 40 cm mélyre, viszont ha iskolázod, akkor elég 20-ra, felkupacolod, öntözöd nyáron. Mert 40 centiről azért elég nehéz kibányászni.
Ha homokfölded van, oda akarsz európai nemes szőlőt dugványozni, csináld. Viszont ha kötött a talajod, akkor ne csináld. Az országban szinte mindenhol jelen van a szőlőgyökértetű, ami kinyírja a saját gyökéren lévő európai nemes szőlőket. (Ezért szokták őket oltani.) Lehet persze, hogy nálad most még pont nincs, de mire a dugványozott szőlőid szépen megnőnek, elkezdenek sokat teremni, akkor a filoxéra is odatalál, és te meg nagyon ideges leszel...
Direkttermőket lehet dugványozni bárhová, mert annak a gyökerén nem él meg a gyökértetű. Annak viszont a levelén él, de azt 2 évente felszívódó szerrel elpusztítod, és kész.
Ha nemes szőlőt akarsz kötött talajon akkor felejtsd el, azt oltanod kéne, amatőrként kb. esélytelen, profiként pedig csak akkor éri meg foglalkozni vele ha megszállott vagy (mint én :)). Oka: filoxéra, ahogy előttem is írták.
Ha nemes szőlőt akarsz homoktalajon, szerintem akkor is érdemesebb oltványt venni, az alanyfajta előnyös tulajdonságai miatt: mésztűrés, szárazságtűrés, erős/gyönge növekedés stb. Ha mégis megpróbalnád (én kipróbálbám, mert miért ne), metssz életerős vesszőket, tőzeg, kókuszrost, homok (lényeg hogy tartsa a nedvességet) és gyökereztető por (fás/félfás, gazdaboltban megkapod) nedves keverékében, meleg helyen tartanám néhány hétig. Elkezd gyökerezni majd hajtani is, ha elég meleg van már kiültetheted, ha biztosra akarsz menni leparaffinozod a kis hajtásait/rügyeit hogy ne szívja ki a nap.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!