Miért írják ezt egy fűkaszához? Gyártó: STIHL Modell: FS 235 Leírás: Erőteljes és nagy teljesítményű motoros kasza elsősorban damilfejjel végzett nyírási munkákhoz." A damillal való használat szerintem jobban igénybeveszi a gépet. Vagy nem?
Jó tudni, hogy az üzleti dolgokhoz sem értesz, de abba is fogalmatlanul belekotyogsz.
Addig igazad van, hogy otthoni (lakossági) és professzionális használat az két külön termékcsoport.
Csakhogy lakosságin belül még háromfelé oszlik a piac. Van az olcsó belépőkategória, a kicsit drágább középkategória és a költséges prémium.
Mi most a belépőkategóriáról beszélünk, ami arról szól, hogy lefaragják az árakat a minimumig és még egy kicsit alá. Ez azt jelenti, hogy semmit nem kapsz a pénzedért, csak egy kiherélt alap masinát. Ha valami extra kell, akkor terelnek a középkategória felé, mert vagy olyan drága külön megvenni a kiegészítőket hozzá, hogy akkor már veszel egy jobb gépet rendes bolti háttérrel vagy eleve nincs is olyan kiegészítő hozzá, amire szükséged lenne.
Tudod ez a kés dolog olyan, mint amikor a gyártónak van pofája beleírni a kézikönyvbe, hogy ne állítsd feljebb a fűnyíró fordulatszámát, mert elvesszük a garanciádat. A valóság ezzel szemben az, hogy a törvényi szabályozás miatt állítják lejjebb a fordulatszámot, hogy teljesítse az emissziós normákat. Egyes motortípusoknál még arra sem veszik a fáradtságot, hogy a normál fordulatszámához tartozó furatot legalább eltüntetéssek, hogy nehezítve legyen a dolgod, így elég csak átakasztani a rugót. Kutyát nem érdekli, hogy amúgy a szabvány 3600 rpm-re terveznek minden kismotort. Ne állítsd feljebb, mert ne. A hozzád hasonló okostónik meg megmondják, hogy túlhevül, felrobban, anyám tudja mi baja lesz. Na az ilyeneket utálom, mert azon túl, hogy lövésük sincsen a témához, még alapvető szakmai érzékük sincsen ahhoz, hogy legalább azt észrevegyék mekkora marhaságokat írnak le. Neked is tudom javasolni, hogy most már maradj csendben, mert senkit nem érdekel a téveszméd a késekkel kapcsolatban.
Mint leírtam, a motort nem azt terheli le kés esetében, hogy tartani kell a fordulatszámot, mert abban segít a forgó vas tehetetlensége.
Hanem az terheli a motort, hogy folyamatosan fel kell pörgetni a kést. Aki használt már kést vagy vágótárcsát, az megfigyelhette, hogy nem egyenletesen jár, hanem állandóan lecsökken a fordulata, aztán a motor nagy kínlódással ismét felpörgeti. Aki még nem figyelte, legközelebb figyelje meg... A kés használatánál az van, hogy a motor felpörög állat módon, aztán a fűbe érve esik a fordulat. Aztán ez ismétlődik, a motornak folyamatosan fel kell pörgetni a vágóeszközt, ami nagyon megterhelő.
A damilfej esetében nincs hirtelen fellépő nagy erőszükséglet, mert kis fordulatnál elhajlik a damil, ilyenkor nem is vág ebből adódóan, és nincs is nagy nyomatékszükséglet, mert csak a központhoz közel lévő könnyű műanyagot kell felpörgetni. Nagy erő majd akkor kell, ha már van egy bizonyos fordulat, és a damil ismét vágni kezd.
Acélkés esetén viszont a központtól távol lévő lévő nehéz anyagot kell felpörgetni, és ugye, nyomaték egyenlő erő szorozva erőkarral. (Itt most a nyomatékszükségletről van szó, amit a vágóeszköz ellenállása okoz.)
Az erőkar sokkal nagyobb, mert a kés merev, nem hajlik vissza alacsony fordulaton, mint a damil. Az erőszükséglet szintén nagyobb, mert vasat kell felpörgetni, nem műanyagot.
És ez, a folyamatos felpörgetés az, amit a motornak bírni kell erővel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!