Kültéri világítás kiépítéséhez halogén vagy LED-es fényvetők alkalmazása jobb megoldás, vagy esetleg hagyományos izzók vagy LED-es izzók használata jobb megoldás; és milyen fényerősségű/fényáramú (Lumen) fényforrásokat érdemes választani?
Udvari világítás kiépítéséhez 6 db lámpát tervezek telepíteni.
Az alábbi lehetőségeken gondolkodom:
1., Kis állólámpákat telepítek a járdák mellé, egymástól kb. 3-4 m távolságra.
2., Olyan 1 m magasságú állólámpákat (kis kandelábereket) telepítek a járdák mellé, egymástól 3-4 m távolságra.
3., Egymástól 3-4 m-re elhelyezett 1 m magas kis oszlopokra fényvetőket (reflektorokat) szerelek, és ezekkel világítom meg a járdákat, úgy pozicionálva őket, hogy a legalacsonyabb családtagnak se világítsanak a szemébe.
4., A járdáktól 10-15 m távolságban lévő épület falára kb. 2-2,5 m magasságban fényvetőket telepítek és ezekkel próbálom megvilágítani a járdákat úgy, hogy ne legyenek zavaróak a közlekedésnél.
5., A lehetőségek függvényében kombinálom az előző 4 lehetőséget az optimális eredmény elérése érdekében.
- Érdekelne a véleményetek a fentiekben leírtakról, és
- érdekelne, hogy az egyes megoldásokhoz milyen fényforrásokat javasolnátok, mekkora teljesítménnyel és mekkora fényerősséggel/fényárammal.
Köszönöm a javaslataitokat, véleményeteket.
- Valóban nem díszkivilágítást szeretnék, hanem olyan megoldást, ami mellett gyereke és idős emberek is biztonsággal tudnak ki-be közlekedni a járdán este is.
Mivel előttünk nincs utcai világítás, gyakorlatilag korom sötét van már az esti órák elején is.
- A cél tényleg az, hogy a közlekedés idejére legyen elegendő fény. Úgy tervezem, hogy mindkét oldalról, irányból kapcsolható legyen a rendszer.
- A mozgásérzékelős vezérléstől kicsit tartok, mert itt vidéken akkor is vannak kisebb állatok (macska, nyest, kutya, ...) az udvaron, ha az ember nem tart ilyeneket. A szomszédok kisállatai előszeretettel portyáznak a mi udvarunkon is. És nem szeretnem, ha egész éjszaka fel-, lekapcsolódna a kültéri világítás.
- A járda az utcai kaputól indulva kb. 25 m-en keresztül párhuzamosan fut a tőle változóan 12-15 m távolságban lévő tagolt homlokzatú házzal; majd a 25 m végén fordul merőlegesen az épületre, az épület bejáratára.
- Az eresz alja magasan van, mert az épület kétszintes, emeletráépítéses, de a járda felé néző oldalon teljes a felső szint magassága is. Azaz az ereszek változóan min. 5-6 m magasságban vannak.
Nem tudom milyen reflektort kellene ide tenni, ami megfelelően megvilágítaná a járdát ekkora távolságból. Ráadásul ha a felszerelést meg is oldom, nagyon macera lenne a fényforrások cseréje ilyen magasságban.
- Teszek majd egy próbát reflektorokkal, és megnézem, hogy az emeleti ablakokból mennyire világítanák meg a távol lévő járdát, anélkül, hogy zavaró lenne fényük. Kisebb teljesítményű (150W, 250W) halogén reflektoraim vannak, amikkel kísérletezgetni tudok.
- Nem cél, hogy feleslegesen sokat költsek rá, azaz nem feltétlenül akarom tele rakni az udvart állólámpákkal, kisebb kandeláberekkel. A válaszaitokat követően arra is gondoltam, hogy a 25 m-es járdaszakasz felénél a járda közelébe (2,5 m) felállítok egy ~3 m magas oszlopot és arra teszek 3 reflektort.
Azt hiszem, több verziót ki kell próbáljak mielőtt döntök.
Még egyszer köszönöm a válaszaitokat!
Ha esetleg a saját tapasztalataitok, termékismereteitek alapján konkrét termékeket is tudnátok ajánlani (belinkelni), az is nagy segítség lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!