Hogyan lehet kinullázni a földet és valódi gyeppé alakítani?
Abszolút laikus vagyok a témában, akinek semmilyen kertészeti tapasztalata nincsen.
Vásároltunk egy kertes házat, ahol az udvart jelenleg kemény föld borítja, de nő rajta fű, bár inkább úgy mondanám, hogy vegyesen nő rajta minden zöld, tehát egyrésze fű, másrésze gyom.
Ezt az udvart szeretnénk a jövőre gyeppé alakítani, tavaszi vetéssel. Eddigre kéne megértenem a nulláról, hogy milyen lépések szükségesek ehhez és hogy utána hogyan tarthatom fenn a gyepet.
Első körben valamilyen vázlatszerűségre lennék kíváncsi.
1. Mit kell csinálnom a földdel és mikor? Gondolom ki kell írtani a jelenleg rajt lévő növényzetet. Ezt hogyan csináljam? Közvetlenül vetés előtt kell ezt megejteni?
2. Hogyan egyenesítem ki a talajt?
3. Mikor kell vetni, hogyan kell vetni a füvet, mi a teendő vele az első vágásig? Egyáltalán honnan tudom, hogy milyen fűfajtát érdemes elvetni?
4. Mikor történhet meg az első vágás? Hogyan kell vágni utána és milyen rendszereséggel?
5. Milyen teendők vannak a gyep fenntartásában és mikor szükséges ezeket elvégezni?
Eszközök tekintetében jelenleg egy darab állítható magasságú fűnyírónk van, kapa, ásó, gereblye. Gondolom ez nem lesz elég, de mikre lesz még szükség?
Esetleg szakirodalom ajánlás a témában, ami végigvezet mindenen? Akár könyv, youtube csatorna is jöhet.
Bizony, kellene tudni az igényeket. A tökéletes gyepig eljutni simán lehett milliós költség, és szakadtan harc a gyomokkal, időjárással.
Ha csak összefüggő zöld terület kell, az elérhető rendszeres öntözéssel és fűnyírással. A gyomírtózás nem hatalmas összeg, de egyszer nem elég, újra és újra meg kell tenni.
De lehet teljes földcsere, roációskapa, hengerezés stb. egy ideig szép és jó, de a gyomok meg fognak jelnni mindenképpen.
1.-es vagyok.
A finanszírozás az nem a fűnyírót jelenti, hanem a locsolórendszert, a víz, a gyomirtók, a különböző tápok árát, vagyis a folyamatos és szakszerű gondoskodást. A fűnyíró és gyepszellőztető általában alapból meg van mindenkinél.
Ilyesmi gyepre gondoltam egyébként magasságban:
https://www.youtube.com/watch?v=RUU_fNlP5UA
Úgy tudom, hogy a magas gyepet nem kell hetente kétszer nyírni, ezért gondoltam erre, de még igyekszem információkat gyűjteni.
Ha ezen a 300 m2-en van egy hatalmas diófa, akkor nem sok esélyt látok semmilyen egységes gyepre. És nem az árnyék miatt, hanem mert a diófa alatt és környékén nem marad meg semmi. Még a legellenállóbb gyom sem.
Mi nagyjából ilyen feltételekkel költöztünk (diófa nem volt), csak vadfű pacnik itt-ott, közötte gyom.
Rendszeresen nyírtuk, kánikulában slaggal öntöztük és rendezett szép udvarunk lett. A gyom eltűnt, a fű megerősödött és terjedt, semmi fakszni nincs vele.
Kényelmesebb venni a Lidl-ben egy kis locsolóberendezést párezer Ft-ért, mint állni a slaggal, míg esznek a szúnyogok. Ha kutyád van, figyelj, hogy ne rágja szét, a miénk elpusztított egyet.
Ha a pitypang stb. nem zavar (szerintem direkt szebb úgy a fű, de ízlések és pofonok), akkor simán állj neki nyírni és locsolni. Ott vannak azok a fűfajok, amik a helyi klímát bírják. Ha nyírod, az egyszikűek kerülnek előtérbe.
A diófa alatt nálunk évelő nefelejcs borítja a talajt. Nyilván nem hagyjuk rajta az avart ősszel, de bírja.
Aztán nehogy úgy járj, mint a sok friss kiköltöző a mi településünkön. Itt is kemény a talaj, nagyon agyagos. Jön a kiköltöző, leglialkázza az egészet, majd kiszórja a fűmagot és csodálkozik, hogy nem ered meg. Ezt a földet gépek nélkül felásni szinte lehetetlen (gépből se jó az obis rotációs kapa), a sima fű meg nem tud mit kezdeni a kőkemény talajjal. A másik kedvencem, amikor minden növényzetet letakarítanak a a telekről, 50 éves fákkal meg mindennel együtt, újakat ültetnek, aztán semmi se marad meg, mert a megváltozott a klíma és a rossz a talaj együtt gyilkos kombináció. Aki ismeri, annak mondom, hogy itt még a csodasövénynek is évek kellenek, mire megered. Szóval sok tarkopasz telek van a környéken.
A legjobb eredményt elérő szomszédom fél vagy egy méter vastagon kicseréltette a földet a kertjében, nála szép minden, de nem akarom tudni, mennyit fizetett érte. Szóval mi megtartottuk az eredeti növényzetet, ami egy vegyes felvágott ugyan, de lenyírva viszonylag jól mutat, nem nagyon kell locsolni, bírja a szárazságot.
A helyedben keresnék kertépítő céget vagy legalább egy gazdaboltot a környéken és meghallgatnám a tapasztalataikat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!