Palanta ultetessel kapcsolatban tudnatok segiteni?
Sziasztok.
Nem nagyon ertek meg ezekhez, ha segitenetek azt megkoszonnem☺️
Palantat szeretnek ultetni holnap, 10 db paprika es 10db paradicsom
Valamint magrol szeretnek uborkat vetni :)
Mar ultettem iden ezt-azt, de valamiert olyan hianyosan kelt ki, pedig mindent ugy tettem, ahogy le volt irva
Segitenetek, hogy ezekkel kapcsolatban mire figyeljek?
Milyen sor/totavolsagot kell tartanom a palantaknal? Kell -e valaki kartevo vagy barmi ellen vedenem?
Az uborkahoz mar van halo es karo, azt hogyan/mikepp ultessem?
A palantaknal azt olvastam, hogy melyen a foldbe kell tenni, ez jo lenne ugy szerintetek?
Halasan koszonom a tapasztalatokat🙏😊
Hát, már elkéstem a válasszal... De ha mégse:
Étkezési paprikát én 30 cm-re szoktam, de vannak fajták, pl. egyes pritaminok, amik folyton növők, annál kellhet több is. A sortávolság meg attól függ, hogy mi van mellette. Mindennél. Két paprikasor közt 60 cm.
A paradicsomok közt nagy különbség van. Ha determinált fajta, vagyis megnő mondjuk 40 cm-re, és onnan már nem nagyon nő tovább, akkor elég neki 40 cm. Féldetermináltnak 50-60, folyton növőnek (ami megnő legalább 2 m-re), annak meg 60-80 cm. Ha több sor van egymás mellett, akkor inkább ritkábbra, ha csak egy sor valami kisebb növények közt, akkor lehet a kisebb távolságra. Sortáv legalább 60, de folyton növőnél több, főleg, mert oldalra is kihajlanak a szárak, és el is kell menni valahol.
Lótetű ellen érdemes minden palánta tövéhez, 2-3 centivel a föld alá tenni 1-2 szem Arvalint. Egy-két palántát akkor is kirághat, de ha megeszi az Arvalint, másnap már nem fog enni semmit. Tücsök is szokta elrágni, közvetlenül a földfelszínen. Nekem van jó szerb talajfertőtlenítőm, amit itthon nem lehet kapni (esetleg Force van), abból szórok a palánta tövéhez egy keveset beöntözés előtt, hátha odakeveredett valami pajor vagy drótféreg vagy giliszta, utána ha végeztem mindennel, még egy kicsit a föld tetejére is, a tücsök ellen.
Az Arvalin és a talajfertőtlenítő csak akkor szükséges, ha az a tapasztalatod, hogy van mi ellen. (Nálam sajnos van.)
Az uborkamagot meg szokta enni a lótetű, mielőtt kibújna a földből, ezért a magok közé is érdemes Arvalint tenni. Ha nagyon sok a lótetű, és nem győzöd őket etetni, akkor meg pohárba ültesd az uborkát, és egy hetes korban ültesd ki, akkor már nem szereti a lótetű. De ez csak szükségmegoldás, az uborka lassabban fog fejlődni így. Inkább év közben ha lótetűlyukat látsz a föld tetején, mindig tegyél bele 2 szem Arvalint, így egy év alatt meg tudod ritkítani őket. Nagyobb esők után lehet jól látni, mert az eső leveri a föld felszínét, de a lyuk feltűnő, mert van körülötte ilyen kicsi vakondtúrásszerű földkupac.
Az uborkahálónak nem feltétlenül elég a karó. Vagy legalábbis erősnek kell lenni, soknak kell lenni, és mélyre le kell ütni, hogy a szél ne borítsa ki majd, ha felfutott az uborka. Lehet, hogy meg lehetett volna csinálni még vetés előtt.
Ha valami hiányosan kel, annak sok oka lehet.
- Régi vetőmag. A forgalmazók mindenféle régi magot becsomagolnak, ha a csírázási próbán elég nagy része kihajtott. Ráírják, hogy 3 évig jó, de ez nem mindig igaz. Új mag néha 10 évig is csíraképes, de ha épp régit csomagoltak, az már a 3. évben is rosszul kel.
- Túl korán vetetted, és a fagy megritkította, vagy berohadt a hideg földbe. Persze, a túl késői vetés se jó, én is a koraiság híve vagyok, de azért mindennek van egy határa...
- A csíranövényeket megették valami jószágok.
- Túl mélyre vagy túl sekélyre vetetted. Első esetben Amerika felé indult el, mert az közelebb volt hozzá, a másik esetben pedig csírázást követően kiszáradt és elhalt. Ezért kell különböző mélységbe tenni, mert valamelyik majdcsak jó lesz. Én úgy tanultam gyerekkoromban nagyapámtól, hogy hegyes kapával húzok egy árkot, és úgy szórom a magot, hogy az árok aljába és oldalába is kerüljön, valamelyik majd jó lesz, a többit meg az első gyomláláskor kiegyelem. Kb. a dupláját érdemes szórni, mint amennyit meg akarsz hagyni. (Kivéve borsó meg bab, azok jól kelnek, meg gyorsan, azokat nem szokás ritkítani.)
Apró mag, pl. sárgarépa, 2-3 cm mélységbe kerüljön. De a kívánt mélységet meg kell másfélszerezni, mert ha 3 cm laza földdel takarsz, és az öntözés vagy az eső összetömöríti a földet, az már csak 2 cm takarás lesz. Az így számolt mélység alá kell menni az árokkal, és akkor nem is kell nagyon odafigyelni, mert nem lehet elrontani. (Nekem egy 30 m-es sor sárgarépa elvetése sorhúzással és takarással együtt kb. 7-8 perc.) Takarni meg bakanccsal szoktam...
Az uborkát úgy szoktam ilyenkor, mikor már lekéstem az ideális időt, hogy kivágom a gödröket 30 cm-enként, öntök bele egy pohárnyi vizet, a sárba beledugok 2 magot 1 cm mélyre, egymástól pár centire (hogy könnyebb legyen kihúzni a feleslegest), Arvalin is mellé, utána még vagy 4-5 cm földet húzok rá, tenyérrel lazán lelapítom, és ennyi, ettől ki kell kelni. Öntözni csak aszályos időben szoktam, kelés után leghamarabb 3-4 héttel, vagy később. Ilyen melegben, amit most ígérnek, akár már 7-8 nap után is kelhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!