4-5 tagú családnak milyen zöldségből, gyümölcsből mennyit kellene ültetni-vetni, hogyha törekedni szeretnék az önellátásra?
Ez egy nagyon jó kérdés. Ahogy írtad, családonként eltérő. Hárman élünk együtt, férjem, babánk és én. Természetesen a kicsinek hozzátáplálásban már adogatok házi dolgokat, de mondhatjuk adagok mennyiségében, hogy két felnőttre számolhatod az írásomat.
Saját tapasztalatból írok, nálunk hogy alakult eddig. Sajnos ahhoz nem elég nagy a kert, hogy minden elég legyen, de sok minden kitart a következő évi termésig.
Kb 70-80 nm2 nagyságú kertem van. Erős tipp volt ez, illetve idén ástam fel pluszban egy új részt. Nem egy egybefüggő téglalap alakja van, hanem több részletben, ahogy a meglévő fák, kerítés engedte.
Tavalyi ültetést tudom leírni neked. Ha szeretitek a sóskát, akkor azt mindenképpen ültess. Legelső évben ültettem 1 vagy 2 levéllel, de azóta is minden évben kihajt. Tavaly ültetett spenótból már idén főztem kétszer. Viszonylag kevés helyet foglal szerintem, de megéri, ha szereti a család.
Ültettem vöröshagymát, borsót, babot, zöldbabot, krumplit, paradicsomot, paprikát, cukkinit, sütőtököt.
Vöröshagymából 2 dobozzal (talán 300 grammos volt egy doboz) ültettem. Ez számunkra kitart. Van még a speizban és az aknában egy teli rekesszel. Szinte minden ételhez használok főzésnél, nyáron nyersen szendvicshez is fogy és télen hagymateaként megfázás ellen is használjuk. Ezek miatt láthatod, hogy jócskán fogy nálunk a hagyma. Mióta együtt élünk hagymát még nem vettem, eddig mindig kitartott szerencsére.
Borsóból 3 zacskót (250 grammos) ültettem el. Ez határeset, még 3-4 nagy zacskó van a fagyasztóba. Talán kitart, de azért ezzel spórolok már.
Zöldbabból 5 vagy 6 tasakkal ültettem el, szerencsére rengeteg lett rajta. Abból még jócskán van, ki fog tartani az idei termésig szerintem. Pedig többnyire levesbe, főzelékbe, rakott zöldbabos ételekhez jócskán használom.
Sima babból előző éven rengeteg lett, de tavaly sajnos valamiért nem jött be annyira, ezért az már elfogyott, nem tartott ki. Azt hiszem szintén 4-5 zacskóval ültettem.
Krumpliból 2 ültetni való zacskót vettünk, ami 50 szem van. Emellett egy 10 literes kanna előző évi maradékot ültettem el még. Jócskán lett, eső hiánya miatt meg is lepett. 10-12 db 10 literes vödörrel lett krumpli. Ez számunkra azért elég kevés, ősszel vásároltunk termelőtől pluszba.
Paradicsomból 10 tövet vettem, nagyon jól termett. Fagyasztóba is került belőle, de idén pár tővel többet fogok venni.
Paprikából szintén 10 tő volt, az annyira nem jött be, mint a paradicsom, de abból is került a fagyasztóba is azért kicsi.
Cukkiniból 1 levéllel ültettem csak, szerencsére jól lett rajta. Többször rántottam is ki és tökfőzeléknek szoktam még felhasználni. Fagyasztóba is került, de idén 2 levéllel vettünk.
Sütőtöknél kíváncsiság miatt elkövettem azt a hibát, hogy szedett magot ültettem csak. Szépen kihajtott, de termés kevés lett rajta. Illetve elég hamar az őszi esők miatt kezdett rohadni, nem tudta rendesen megcsípni a dér. Idén ebből tanulva 2 levél magot fogok elültetni.
Azért a terület nagysága erősen behatárolja, hogy mennyit tudsz termelni. Emellett természetesen fontos kérdés, hogy milyen lesz az időjárás, tudsz-e öntözni. Nálunk sajnos nem megoldható az öntözés, nincs víz a kútban. Gyűjtjük az esővizet és párszor vezetékesről feltöltjük a hordókat.
Nálunk ahogy írtam feljebb is, elég kicsi a terület. Azért többnyire a borsó, bab, zöldbab, hagyma ki szokott tartani. Emellett pár hónapig, fél évig kb a krumpli is. Meg ha télire 5-6 zacskó paradicsom-paprika, cukkini kerül a fagyasztóba, akkor nekem már megéri.
Szerencsére több gyümölcsfa volt már ültetve, amikor megvettük a házat. Egy fosóka szilva és kb 8 meggyfa. Ezek mellé mi azért még ültettünk néhány fát, körtét, almákat, cseresznyét, barackot. Málna is volt a kertben. Azt igaz rendbe kellett szedni, meg ritkítani rendesen, de tavaly tudtunk azért enni róla. Ahogy olvasom tanyára költöztök, sok boldogságot hozzá és a kertészkedéshez! :)
Hát ezzel szerintem olyan sokra nem mész, mert nálunk 10-12 tő kordonos paradicsom futja a nyári fogyasztást meg vagy 20 üveg paradicsomlét télre, de a szemben lakók befőzik 40-50 tő paradicsom termését, mert megisszák a levet... Szóval, ahogy írod is, nagy különbségek vannak.
Mindegy, nálam 3 főre ezek vannak. Ami olyan, hogy rengeteg darab, ott méterben adom meg.
A paradicsom fele Lugas F1 enni (leves és zamatos), másik fele nagy termésű, húsos befőzőparadics, a neve most nem jut eszembe, cseh vagy szlovák, és a Tescoban szoktam venni a magot.
Étkezési paprikából 10-15.
Padlizsán 10, nagy termést elosztogatunk.
Krumpli 100 méter (0,4 méterenként ültetve).
Vöröshagyma 80 méter.
Fokhagyma kevés, nem tudom, mert abból eladásra megy a többség...
Uborka 10 tő.
Sárgadinnye, görögdinnye 5-5.
Főzőtök, cukkini, patisszon pár db. (Minden kabakos helybe vetve, semmi palánta.)
Batáta kb. 15 db, attól függően, hány hajtás jön le egy bolti gumóról.
Főzni való kukorica 20-30. (A maradék megy a fagyasztóba.)
Nagy szemű napraforgó, törni 40.
Zöldbab 10 m.
Szárazbab 100 m.
Zöldség 20 m.
Sárgarépa 10 m.
Zeller 10 db.
Karalábé korai 10, őszi 10-20.
Retek, saláta, zöldhagyma jelentéktelen, ilyen 2-3 méter/növény.
Borsó 30 m.
Kb. ezek, meg pár apróság, ami szót se érdemel.
Mindent csepegtetőszalaggal öntözök, évente 5-10 alkalommal. Kivéve a hagymákat, azokat nem öntözöm, meg átlagos évben a tavaszi növényeket se, beleértve a borsót. (Tavaly öntözni kellett, már azért is, hogy kikeljen, meg a többi növényt is vagy 15x csepegtettem.)
Ja, és a gyümölcsök.
Nekem több van a család igényeinél, de csak saját részre kb. ezek lennének, szintén 3 főre:
20 m eper.
20 m málna.
2 tő ribizli.
2 tő törzses piszke.
5 őszibarack, koraitól későiig. (Befőttnek ezt szeretjük legjobban.)
2 sárgabarack.
5 körte, közte egy nyári, 3 őszi, 1 téli.
5 téli alma, 1 édes nyári (csörgő).
2 cseresznye, hogy porozzák egymást. (Az önporzósok többségéről nem írnak jókat.)
2 meggy.
1 naspolya.
1 birs, önporzós fajta.
1 datolyaszilva.
1 pár kivi, esetleg 1 pár mini kivi.
2 szilva.
10 szőlő.
Ennyi gyümölcsfa kb. 10-12 éves korára megad mindent, ami 3 főnek kell. (A bogyósok kb. 3 éves korban.) Előtte nem, utána pedig lesz egy csomó felesleg, pl. a 20 éves Stanley szilvafám tavaly egy mázsánál többet termett, a 40 éves barackfám meg 4 mázsát... De hát az legyen a legnagyobb baj, hogy sok van valamiből...
Amelyik gyümölcsöt szeretitek, abból többet is lehet, elhúzva az érésidőt. A maradékot pálinkának be lehet olvasztani, és eladni, vagy ennek duplájáért eladni gyümölcsként, ahogy mi tesszük. Bár ezt tanyáról nehéz. De ha az állatok kapják, már akkor se megy kárba.
A gyümölcsöket a legtöbb évben nem öntözöm (kötött talajon), de ha nagy az aszály, akkor muszáj, 1-2 alkalommal, hogy minőségi termés legyen. Hogy ne kelljen öntözni, ahhoz az kell, hogy megfelelő távot tarts (tenyészterületet adj) ültetésnél, meg hogy rendesen metszd, és gyommentesen tartsd az alját.
Ahogy látod kérdező, az önellátás nagy telket és sok munkát igényel, nem oldható meg mindenkinél.
Ahogy már javasolták, próbálj meg olyat termelni amit sokba kerül megvenni és ami jól terem.
Nálunk pl. gyönyörűen terem a fokhagyna, ellenben a petrezselyem szinte csak levelet hoz. A paradicsom bőven terem, sokféle változatban, a paprikák csak viszik a sok vizet és pár darabot teremnek. Nálunk főleg gyümölcsök vannak, azokkal sokat megtakarítunk, hogy nem kell külön venni és el lehet tenni befőttnek, lekvárnak is meg lehet szárítani, aszalni is. Babot, borsót azért ültetünk, mert a zsenge termés a drága. Csak épp annyi van belőle ami a korai időszakban kell. paradicsomot viszont rengeteget ültetünk, mert azt szintén jól el lehet tenni későbbre lefőzve paradicsomlének, sűrített paradicsomnak, vagy fűszeres sült paradicsomként.
Amit olcsón meg tudsz venni, mint hagyma, krumpli, azt nem érdemes ültetni, csak foglalja a helyet - már persze kisebb kertben. Csinálj egy sorrendet hogy mi az ami meg tud abban a földben jól teremni és ezekből azt ültesd aminek az ára így jobb, mintha csak megvennéd a boltban vagy piacon!
Nagyon köszönöm a hasznos írásokat. Tulajdonképpen helyem van bőven, úgy 2000 nm. Arra gondoltam, ami nem nagyon szereti itt a talajt, mint pl. a paprika, annak magaságyást csinálok, a többi meg mehet a rendes ágyásba.
A palánták készítésével vagyok bajban, mindig hamarabb teszem ki, mint kellene, aztán tönkre is mennek, vehetem a palántát a kertészetben. Most meg kinn felejtettem őket, jött a felhőszakadás, kész...
#7
Én már kb. 2 hete kihordom őket jó időben, hogy erősödjenek, szokják az UV-t, ami egyébként is szükséges az egészséges fejlődéshez, és bent nem nagyon kapnak. Néhány alkalommal már kint is aludtak. Most már lassan véglegesre ki kellene tenni őket, hogy teljesen fittek legyenek, mire jön a kiültetés. Észre se veszik majd, és elég szokott lenni kétszeri öntözés szabad gyökérrel (palántázáskor meg utána pár nappal), aztán már meglesznek minden nélkül. Nem égeti meg őket a nap, nem töri le az erős szél, a vastag sejtfalak miatt keveset fognak párologtatni. (Így csinálom már huszonvalahány éve, régebben 3-400 palántát neveltem, akkor nehezebb volt ki-behordozni.)
Kiültetni általában május 1. körül szoktam, előtte megnézem a települési előrejelzéseket, mondanak-e fagyközeli időt. Ha igen, akkor még várok pár napot, mert pár fok tévedés gyakori. Az edzett palánták 0 fokot még kibírnak, de a -1 már baj, főleg, ha harmat vagy eső van.
Kérdező: 2000 m2-en minden meg fog teremni, sőt eladásra is lesz. Ha a konyhakerti növényeket ritkábbra ülteted, akkor a sorközöket tudod kis rotációs kapával (pl. Robi 52) művelni, és csak a sorokat kell kézzel kapálni. (Én is így csinálom, ameddig befér a gép.)
Nem tudom, milyen a földed, de szerintem érdemesebb azt jobbá tenni, mint magaságyat készíteni. Azzal csak a rengeteg munka van, ami nem éri meg a vesződséget a mi éghajlatunkon. Itt olyanok szokták csinálni, akiknek nagyon apró a területük, és nem tudják mivel elütni az időt, de neked van bőven területed.
Olyan termény nincs, amit ne érné meg megtermelni, ha van helyed meg időd, na és hozzáértésed. Szinte minden zöldség és gyümölcs megvan 10-30 Ft/kg áron, talán csak a krumpli kivétel, ami akár 40-50 Ft-ba is bekerülhet, ha nem bírsz a krumplibogárral. (Meg a magaságy, aminek már az említése is kétségessé teszi a hozzáértésedet. :)
Mi 3 fős család vagyunk, egy totyogóval. 3500 nm-en élünk, de lusta emberek vagyunk, így amikor ideköltöztünk, már akkor tudtuk, hogy nem lesz itt kapálás meg csodás hagyományos kertművelés. Mélymulcsos részeket alakítottunk ki. Nem sokat, kb. 70 nm-t első nekifutásra, idén úgy 100-ra bővítettük. Szegény nagymamám forog a sírjában, ha ezt odafentről látja (hatalmas hagyományos kertje volt), de nekünk bejött. A természetnek teljesen alávetve magunkat állunk hozzá és tanulunk. Kiültetek 10 tő paradicsomot, ha csak 6 marad meg belőle, hát annyi baj legyen. Ennyivel is kevesebbet veszünk meg boltban. Végül annyira jól sikerült, hogy nagyon kevés zöldséget kellett vennünk, sőt... el is ajándékoztunk egy csomó uborkát, tököt és padlizsánt.
Mi úgy kezdtük, hogy mit szeretünk? Miből fogy sok? Ez nálunk a paprikra, paradicsom, padlizsán volt. De akkor már legyen egy kis uborka, egy kis ptrezselyem és répa, karfiol, brokkoli, tök is, hagymafélék is. Nomeg kaptunk eper palántát, szóval tudatlanul nekiálltunk elvetni a kis nevelgetett palántáinkat és úgy voltunk vele, hogy csoda, ha lesz valamink.
10 tő paradicsom, 14 tő tv paprika, 3-3 tő csípős paprika, 5 tő uborka, 5 tő tök, 5 padlizsán került ki, 5 fejessaláta, 5 karfiol, 5 brokkoli, 5 káposzta, 10-10 méter répa és petrezselyem meg egy-egy kis csomag dughagyma. Nekünk tökéletesen elég volt, amit termett. Idén borsóval és babbal egészítjük ki a repertoárt.
Nekem az a javaslatom, hogy a saját szokásaitokhoz alakítsátok a kerteteket. Mi pl. annyira kevés krumplit eszünk, hogy azért kár lett volna küzdeni a bogarakkal, nem szeretjük a spenótot, fejessalátából sem tudunk egyszerre megenni 15 fejet. Szóval próbáld logikusan végig gondolni a dolgot, majd egyszerűen csak belevágni.
Kevés krumpliról kézzel is le lehet szedni a bogakarat. (Kivéve, ha szomszéd egy barom, és folyamatosan dől hozzánk tőle a sok bogár.)
Mi rengeteg krumplit eszünk, még a krumplit is krumplival esszük, és tavaly 2 permetezéssel, meg előtte-utána kézzel leszedegetéssel meg tudtam menteni a bogaraktól. Tavalyelőtt egyszer se permeteztem, kézzel elég volt leszedni heti kétszer. Kb. 250 bokor, 3 sorban. El kell vele tölteni fél-egy órát alkalmanként, de megspórolom a permetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!