Ki milyen lemosó permetezőt használ majd, és mikor kezditek? Vannak kételyeim, pl a rezes lemosó szerek nemcsak a fára hanem a talajra is mennek, a réz meg nem megy ki a szervezetből. A greenmant meg csak a saját oldalán véleményezik, nem véletlenül.
A réz alapvetően fertőtlenítő hatású, kis mennyiségben nem ártalmas a szervezetre - persze ne edd meg a rézgálicot.
A párom sima rézgálic oldatot használ lemosó permetszerként, viszonylag gyakran és nincs vele semmi gond. Télen is használta amikor nagyon enyhe volt az idő, hogy a gombásodást megelőzze.
A réz egy sejtméreg, szétmarja minden kórokozó, és néhány kártevő külső sejtfalát.
Nem igazi nehézfém, de nehézfémként viselkedik, tehát megmarad a talajban is, az emberi szervezetben is.
Viszont a permetezéssel nagyon kicsi mennyiség jut ki a kertbe. Az alapesetben mindenhol jelenlévő rézhez képest se sok. A növények is igényelnek rezet, és egy részét felveszik. Az emberi szervezetben is van réz természetes körülmények közt. Persze, ha valaki olyan krvára bio akar lenni, és mondjuk a szőlőben nem hajlandó rendes növényvédőszert használni, csak a biotermesztésben engedélyezett rezet szórja ki egy évben 20x (tudok ilyen konkrét személyt), az már kárt okoz, nyilván. De még ő se egy év alatt teszi tönkre a földjét, hanem 10 vagy 30 év alatt.
A tavaszi lemosást minél később végzed, annál hasznosabb. Mivel minél közelebb van a nyári betegségek és kártevők feléledésének időpontja, annál érzékenyebbek. Mikor még a téli mélynyugalmi állapotban vannak, akkor még nagyon ellenállóak, sokat kibírnak, és mire áprilisban mocorogni kezdenek, akkorra meg a rezet már rég lemosta az eső. Vagyis, ha csak a virágnyílás előtti héten lemosózol, az a leghasznosabb.
De azt nem kell gondolni, hogy a lemosással bármilyen betegség, kártevő felbukkanását megakadályozod. Mivel egyszerűen nem tudsz olyan tökéletes lemosás végezni, hogy mindent kinyírj. Csak csökkented a létszámot, és kevésbé robbanásszerűen fognak jelentkezni, aztán a megjelenést követően több időd lesz védekezni. Ez az egyetlen haszna a lemosásnak.
Nekem nagy teljesítményű motoros permetezőm van, tehát egy viszonylag jó lemosást tudtam végezni (főleg a kézi permetezőkhöz képest), de soha nem sikerült semminek a felbukkanását megakadályozni. Úgyhogy kb. 20 év után beszüntettem a pénzpocsékolást. Sokkal hasznosabb, ha az ember felismeri a betegségek első jeleit, valamint tudja, hogy mik azok, amik ellen minden évben muszáj védekezni, mielőtt megjelennének (mert akkor már késő). Pl. a sárgabarack meg a meggy virágmoníliája ellen muszáj permetezni 2-3 alkalommal. Akkor is, ha lemosóztam, meg akkor is, ha nem. Akkor minek a lemosó?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!