Tényleg jót tesz a virágföldnek és a veteményeskert földjének a tojáshéj?
Jót bizony.
A kávézacc is.
A fa- (vagy szén-) hamu is.
A pétisóban nem CaCO3 van, hanem CaMg(CO3). Nem egy a kettő.
Azt kell tudni a tápanyagellátásról, hogy nem szabad egyoldalúan semmit se a talajba juttatni.
Egyrészt, a Liebig-elv szerint hiába teszel bármennyi Ca-ot a talajba, a növény nem fog tőle jobban fejlődni, ha vele együtt nem pótolsz más, hiányban lévő elemeket. A növény fejlődését a szükséges elemek közül mindig az határozza meg, amelyikből a legkevesebb áll rendelkezésre.
A másik az antagonizmus. Vagyis, a relatív hiány. A kelleténél több kalcium nagyjából minden fontosabb elem felszívódását gátolja. Azaz, a növény úgy fog kinézni, mintha az összes többi elemből kevés lenne a talajban.
Szóval tojáshéjat csak akkor alkalmazz a virágcserépben, ha bevizsgáltattad a földet, és azt állapították meg, hogy semmi más nem hiányzik, csak pont a kalcium. És persze, ha emellett a talaj kimondottan savanyúbb az adott növény által igényeltnél. (Mivel a tojáshéj felemeli a talaj pH-ját.) Ha csak úgy ész nélkül raksz tojáshéjat a cserépbe, abból bizony bajok lehetnek.
Egy háztartásban nemigen keletkezik annyi tojáshéj, hogy egy komplett kert sok m3 földjét tönkretedd vele. Szóval, azt mondhatjuk, hogy ott nem árt, de jó eséllyel nem is használ.
Ha jót akarsz a növényeidnek, használj a cserepekre komplex, mindent tartalmazó tápoldatot, a kertben meg szerves vagy műtrágyát.
Tojáshéjat akkor érdemes a kertbe, cserépbe tenni, ha a hiányát észleled a kalciumnak.
Például a paradicsom, vagy a paprika termésének az úgynevezett csúcsrothadása jelenik meg, bár ehhez hasonló jelenség bakteriális fertőzés következtében is előállhat, de meg lehet azért különböztetni.
Érdemes gyűjteni és nyár közepétől a növények tövéhez tenni egy kiskanállal az őrölt tojáshéjporból, eddigre biztosan kezd relatívan csökkenni a talajból a kalcium, hacsak nem kifejezetten meszes.
Arra azonban vigyázni kell, hogy pár napig foszfor tartalmú szerrel ne műtrágyázzunk, mert oldhatatlan kalciumfoszfát képződhet.
A foszfor minden NPK ALapú szerben van (a P betű jelzi), ezért kalciumot külön szokták adagolni, én is szoktam tojáshéjport néha kiszórni, de inkább a kalciumos lombtrágyázással való permetezést javaslom, bár a tojáshéj az ingyen van ez nagy előnye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!