Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tőből kivágott beteg fa...

Tőből kivágott beteg fa újrasarjadt. Megtartsam?

Figyelt kérdés

Tavasz elején szakember tanácsára kivágtunk sok fát a kertben (tőből). Nem termettek, vagy rohadva érett meg a gyümölcs. Nem voltak sem permetezve, sem metszve, reméltem, hogy ezeket pótolva megmenthetőek, de azt mondta a kihívott hölgy, hogy betegek és öregek, érdemes őket kivágni, mert csak megfertőzné az újan ültetett fákat. Halgattunk rá, hogy ez jó döntés volt, vagy sem, nem tudom.

Sok fa elkezdett újrasarjadni, vajon érdemes ezeket a csemetéket meghagyni? Vagy ugyan olyan betegek lesznek, nem fognak teremni, és a most ültetett fákat fogja fertőzni? Kérlek adjatok tanácsot, teljesen kezdő, és laikus vagyok, nem ismerem a növénybetegségeket, melyik hogyan képes életben maradni. 2-3 éve költöztünk kertes házba, szeretném kihasználni a kert adottságait, de egy teljesen új terület ez számomra.



2022. szept. 14. 13:22
A kérdező szavazást indított:
Vágd ki újra!
Tartsd meg!
3 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

konkrétan milyen fa?

Ha oltott volt, akkor a gyökérsarjból valszeg a vadalany fog kinőni, amin nem lesz értékelhető termés.

2022. szept. 14. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
1 sargabarack, 2 almafa tuti, tobbire nem emlekszem. A sargabarackot tartanam meg elsosorban, ha van ertelme. Nem tudom, oltott volt-e, nem mi ultettuk.
2022. szept. 14. 15:23
 3/7 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Ezek vad hajtasok nem fognak teremni . Vagy nem azt amit várnál. Sárgabarackot sokszor vad szilvára oltják. A barackot kivágod vad szilva sarjad ki. Apró sarga vagy pirosas nagy magú termése lesz. Max pálesznek jó masra nem. Egyiket se erdemes meghagyni. A kivágott tuskóba furkálj bele és önts a a lyukakba tömény glifozat gyomírtót. Ültess új oltványokat. Lehetőleg más fajta fákat mint ami ott volt.
2022. szept. 14. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!!
2022. szept. 14. 16:30
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Oltás felett hajtott ki a sárga barack fám.Már nagyon szépen terem is .
2022. szept. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"mert csak megfertőzné az újan ültetett fákat"

Na, ebből látni, hogy nem értett hozzá.

Két variáció van:

1. Valami fertőző betegség, vírus mondjuk. (De ez inkább másféle problémát és rossz termést okoz, nem éréskori rothadást.)

Mindenesetre, ha a fáid megfertőződtek, akkor kizárt, hogy csak a kerítéseden belül lettek volna fertőzött fák, a szomszédoknál meg nem. A környéken minden hasonló fa fertőzött, ebben biztos lehetsz, azaz az új fáid is visszafertőződnek. Azt tudod tenni, hogy toleráns fajtákat veszel.

2. A rothadva érés többnyire gombák (főleg valamelyik moníliafaj) miatt szokott történni. Ezek csak és kizárólag sérüléseken jutnak be a gyümölcsbe. Nagyon érzékeny, vékony héjú gyümölcsök héja simán a túl sok esőtől is képes annyira fellazulni, hogy ott támad a monília (ezektől a fajtáktól érdemes megszabadulni). De ha nem permetezel, akkor bármilyen szívó-rágó kártevő rámegy az érőfélben lévő gyümölcsre, ott a sérülésen behatol a gomba, és rothadni fog a termés.

Ebben az esetben meg főleg felesleges kivágni a fákat.

A gyümölcsfákat a faiskolákban jellemzően 20-30 cm magasan szokták nemes rüggyel szemezni. Ugye, valamivel mélyebbre ültetjük őket a kertben, de jellemzően így is talajszint felett lesznek kicsivel az oltási pontok, és esélyesebb egy kivágásnál, hogy a nemes fajta mind le lesz vágva az alanyról.

Barack esetén meg tudod nézni, hogy a kihajtott sarj alanyszilva, vagy barack, mert nem egyforma a levelük. Formára, színre, textúrára se. (Lehet, hogy ízre se, ezt nem tudom...)

Annyit tudsz csinálni, hogy tavasszal beoltani a kihajtott sarjakat. A télen kitanulmányozod a dolgot a Youtube-on, februárban oltóvesszőt szedsz, hűtőben tárolod áprilisig, olyankor legjobb oltani. (Ékoltás a legbiztosabb.)

Ami sarj közvetlenül a tönkből nő, az nem jó, mert könnyen kitörik tőből az ilyen fa. Ami legalább fél méterre van a tönktől, azzal érdemes próbálkozni. De biztosra nem lehet menni ebben az esetben se, viszont annyi haszna mindenképpen van a dolognak, hogy a sarjra oltott fának már megvan a gyökere, és ha ez egészséges, akkor két-háromszoros sebességgel fog nőni az új ültetésű csemetéhez képest, jó esetben öt évesen már 50 kilót terem.

Ha nem akarsz oltani, vagy pláne ha a törzs körül ezer új sarj jön, akkor 5 %-os glifozáttal nyomd le még most, ameddig új fa nincs a helyszínen. A törzsbe fúrt lyukakba vagy fűrésszel készített mélyedésbe önteni jobb lett volna, de ha már elhalt a tönk, akkor nem szívja fel a szert. Ha még van élő rész, akkor mehet úgy is.

Azt jól írják, hogy csonthéjas helyére almatermésű kerüljön, és fordítva. És még úgy is lehetőleg ne a tönk közvetlen közelébe menjen az új fa. (3-4 év után már mehet oda is, akkorra korhadásnak indul, és tápanyagot biztosít.)

2022. szept. 15. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom a rengeteg hasznos infot az utolso hozzaszolonak!
2022. szept. 16. 12:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!