A kivágott fenyővel mit lehetne kezdeni amivel a legjobban járok?
Van a kertünkben egy 60 éves 30 méter magas fenyő, ez alapvetően jó helyen van, de ha kidől akkor az pusztít mindent, és időszerűnek tartom a kivágását emiatt, félek tőle.
A másik 30 éves és 15 méter magas, ez viszont belelóg a vezetékekbe is, és "kiló számra" hullajtja a tüskéit, ráadásul pont a bejáratnál, minden tele van tüskével, megőrülök tőle.
Mindkettő csak alpintechnikával vágható.
Tavaly felmérték, akkor 120-at mondtak a kettőre, plusz 20 az elszállítás.
Ez most nyilván több lesz, nem is ez a lényeg.
Az ágakat mindenképp elvitetném, kérdés, hogy a törzsével mit kezdjek?
Mert van fatüzelésű kazánunk, lenne is hely kiszárítani, de ugye a gyanta miatt a kéménynek nem tesz jót.
Nem akarok vele nyűglődni, fogalmam sincs hogy van e erre kereslet pl. akár úgy hogy eladni a törzset, bár annyira nem akarok vele nyűglődni sem.
Mit tanácsolnátok?
Ez hülyeség, hogy nem tesz jót a kéménynek. Eleve kikell szárítani rendesen. Én ha valahol tudok olcsón szerezni akkor szoktam is venni pár köbmétert begyujtani tökéletes. A lényeg, hogy nem szabad folytani a tüzet kapjon elég levegőt aztán kiég belőle a gyanta.
Vagy mit gondolsz a környező országok hegyvidéki lakossaga akik fenyővel sokat tüzelnek mind tönkrement a kéményük?
Ez a két fa alig tesz ki pár köbmétert 2 vagy 3 évig vaghatod belőle a gyujtóst, számomra felfoghatatlan hogy felmerült a kérdés, hogy elvitted holott van kazánod.
2.
Pár év alatt elrohad.
Nyugodtan el lehet tüzelni, csak száraz legyen.
"A lényeg, hogy nem szabad folytani a tüzet kapjon elég levegőt aztán kiég belőle a gyanta."
Várj, leírom Magyarországon hogyan tüzel 10-ből 9 ember:
Megtömi, hogy ne kelljen állandóan oda rohangálni és elzárja a levegőt, hogy jó lassan égjen. Füstöl, kormol? Folyik a kátrány? Na és? Ha kigyullad a kémény, legalább lesz még egy dolog, amit a kormányra lehet fogni.
Igen, ahogy a 3. válaszban van, az összes hegyvidéki és északi országban fenyővel tüzelnek, minden gond nélkül.
Csak száraznak kell lenni, és nem szabad lefojtani a tüzet, mert akkor nem tud elégni a keletkező fagáz, és a levegőbe kerülő el nem égett gyanta fog lerakódni a kazánban meg a kéményben. Ameddig nincs átmelegedve a kémény, addig ez a jelenség erősen fokozott.
Jól ismerem én is ezt a dolgot, sajnos, hogy túl nagy a kazán a házhoz. A nagy tűztérben kis tüzet nem lehet rakni, mert kialszik, a nagy tűz meg olyan hőséget csinál, hogy a szobában lefolyik a tapétáról a minta. Ha meg elzárom a levegőt, akkor kátrányosodik minden.
Fenyőt csak komolyabb hidegben tüzelek, amikor folyamatosan rakva, megfelelő mennyiségű levegővel el lehet égetni, nem kell a levegőt elzárni. És eleve ameddig nem melegedett át a rendszer, addig lombos fát tüzelek.
Utolsó!
Nagyon ajánlom a puffertartályt!
Tudom, hogy létezik ilyen, viszont pénzbe kerül. :)
Én meg csak kiegészítő fűtésnek használom a fát, pár mázsát tudok vágni magam évente. A vett fa eddig is lényegesen drágább volt a gáznál, meg úgy néz ki, ezután is drágább lesz valamivel. A kényelmi oldalról nem is beszélve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!