Szakemberek szerint a fák gökérzete többnyire akár 2x, 3x nagyobb, mint a koronájuk. És a metszett fáknak...?
Az állítás mindösszesen szakemberektől való idézet volt:
"Szakemberek szerint a fák gökérzete többnyire akár 2x, 3x nagyobb, mint a koronájuk."
"Szakemberek szerint a fák gökérzete többnyire akár 2x, 3x nagyobb, mint a koronájuk."
ez is hülyeség
Valaki felemelné a hájas s3ggét és évelni volna kedves végre, nem csak böfögne valamit? Megköszönném.
Mert hiába jelent az ember rendszeresen
troll özön van gyakorta, aki utóbbiak akik nem érvelnek, csak odafinganak valamit, amiről azt hiszik, válasz. Hol a kultúrátok?
Én meg, látom, hiába idézek ökológustól akár, a trolloknak.
Gyökér-lomb egyensúlyról beszélünk egy fánál. Kb azonos a méretük, a kapillaláris hatást alkalmazzák, így a lég hatékonyabbak.
Ha a koronát kordában tartod évről évre, akkor a gyökérzetet sem növeli tovább a fa.
Erre jó bizonyíték, ha ezt az egyensúlyt felborítod: levágsz egy nagy ágat,így felborul az egyensúly, nagyobb lesz a gyökér mint a lomb. Ilyenkor a fa azonnal vízhajtásokat nevel, és sok-sok új ág tör hirtelen felfelé, mert a gyökérből jövő vízzel kezdenie kell valamit.
Ugyanez fordítva is megfigyelhető: ha valamivel megsértése a gyökerét (pl markoloval ásol egy gödröt a fa mellett), akkor a fa elkezd szenvedni, majd ágai elhalnak, mert nincs elég vize az ágaknak.
Nekem is az a tapasztalatom, hogy a fák gyökérzete többnyire 2x akkora átmérőjű, mint a lomb. A lomb alatt sűrű a gyökérzet, a törzstől távolodva egyre ritkább lesz. A fák közelébe ültetett 30 méteres zöldség- és virágsorokon lehet látni, hogy a fától távol egyenletes a növények mérete, aztán ahol elkezdődnek a gyökerek, onnantól egyre kisebbek lesznek a növények, mert a fa alulról kiszedi a vizet.
De ez fafajtól is függ, pl. sok fajta körte szeret függőlegesen nőni, oldalra nem annyira, a gyökereknek viszont nincs sok választásuk, csak az agyag feletti fél méteres jó földrétegben tudnak igazán terjeszkedni, kénytelenek oldalra elmenni. Ezeknél tényleg megvan a 3x-os arány. A mirabolan alanyú szilvákra és barackokra is ez a jellemző, azok gyökere is szeret nagyon messzire elmenni, ezt meg a sarjakból látni, hogy a törzstől milyen távol bukkannak fel sűrűn.
Ahogy az első válaszoló is utalt rá vicces formában, ha levágsz egy ágat, attól még nem fog elszáradni egy gyökér. Mondjuk, az erős metszés a gyökér növekedését is visszaveti, de a gyökérnövekedés csökkenése gyengébb lesz, mint a lombméret növekedésének csökkenése. Ezért (is) érdemes metszeni, mert így több gyökér jut egy adott mennyiségű termésre, szebbek lesznek. Valamint, a hajtások is erősebben nőnek, ami - különböző hormonok által - a fa általános egészségi állapotát is erősen javítja. (Ezen alapul az öreg, lepukkant fák ifjítása. Én is azt csinálom az öreg, beteg fáimnál, hogy az átlagosánál erősebben metszem őket, így még sokáig meg tudom tartani a termőképességüket. Eladásra termelek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!