Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kerti szerszámnyél ék? Hogy...

Kerti szerszámnyél ék? Hogy verem be?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A hétvégén cserélném pár kerti szerszám nyelét (kapa, ásó), és szeretnék éket verni a végébe, hogy attól hátha erősebb, jobb lesz.


Hogy teszem bele? Simán bekalapálom?

Milyen éket ajánlotok?



#szerszámnyél #szerszám nyél
2022. máj. 13. 11:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Előtte fűrészeld be az éknek a helyét.
2022. máj. 13. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Keményfa, vagy fém. Esetleg érdemes befűrészelni, hogy jobban elinduljon ha beütöd. Túlzásba nem kell vinni, mert szétrepedhet a nyél.
2022. máj. 13. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Én nem a nyélbe szoktam, mert párszor már szétrepedt így, hanem a nyél és a vas közé, úgy is megteszi.
2022. máj. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

A henger alakú "ékekről" van tapasztalatok?

2022. máj. 13. 13:13
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem szoktam túlbonyolítani: kifúrom oldalról a vasat, beütöm a nyelet, behajtok egy facsavart a lyukba. Az életben nem esett még ki a nyél.
2022. máj. 13. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Henger alakú ék is teljesen jó.

Gyárilag sok szerszámba rakják, mert ovális lyukba átlósan kell az éket rakni. A kör alakú ék, pedig egyszerűbb megoldás.

2022. máj. 13. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ásó meg lapát nyelét nem kell ékelni, nem is lehet.

Befaragod, jó passzentosra, beütöd, ameddig kellően feszes nem lesz aztán az ásó színe felől a nyélen lévő lyukon beküldesz egy elvágott és kihegyezett 100-as szöget, vagy erősebb facsavart. (Mindkettőnek megvan az előnye és hátránya.) Szükség esetén az ásó hátuljáról fűrésszel levágod a kilógó részt, hogy ne zavarjon munka közben.

A kapát kell ékelni, de hogy milyennel, ez egyéni preferencia kérdése. Én magam szoktam vasból csinálni az éket, és azért csinálom laposra, mert azt a legegyszerűbb. Középen átfúrom 5-ös fúróval, két oldalról belemélyítek 10-essel, csak ameddig a szélén is látni lehet. Ebbe a mélyedésbe beledagad a fa, és nem engedi kicsúszni az éket. (Bár amúgy se nagyon akar kiesni, ha én nyeleztem...) Beütés előtt vágóval indítom el a repedést, hogy könnyebben elinduljon az ék a helyére.

Az éket átlóban kell beütni, mert így mind a 4 oldalnak nekifeszíti a fát. Természetesen előtte a kapanyelet is úgy kell befaragni, hogy minél szorosabban illeszkedjen, az éknek minél kevesebbet kelljen tartani. Ha vastagnak kell lenni az éknek, hogy tartson, akkor szétrepeszti a nyelet.

A nyelet befaragás előtt minél szárazabb helyen kell tartani, mert ha megszívta magát párával a levegőből, akkor hiába csinálod meg most jól. Nyáron, a hőségben és szárazságban úgy összeszárad a nyél, hogy lötyögni fog, akár le is esik, lehet újraékelni. Ezért én lehetőség szerint csak nyáron nyelezem újra a szerszámokat, és befaragás előtt déli előtető alatt süttetem a nappal egy hétig, hogy minél szárazabb legyen.

Ha kilötyögősödik a használattól, akkor a hátsó egyenes oldal mellé ütök be olyan hosszú éket a nyél mögé, hogy a vas mögött kibukkanjon, és egy lyukon keresztül odacsavarozom kiesés ellen. Ezt a lemezt később vastagabbra lehet cserélni, ha tovább kopik a nyél.

2022. máj. 13. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem árt a nyeleket száraz helyen 1-2 évig tovább szárítani, mert különben a törvényszerűen bekövetkező száradás miatt csökkennek a méretei és idő előtt kilazulnak.
2022. máj. 13. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!