Kezdőoldal » Otthon » Kert » Görögdinnye ültetés, de hogyan?

Görögdinnye ültetés, de hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szeretnék segítséget kapni a görögdinnye ültetésével kapcsolatban.

Tavasszal ültettem már a kertbe magról, de sajnos szeptember végére csak 0,5-1 kilós dinnyék lettek belőle, pedig az átlag súlya 10-12 kg. Hiába öntöztem rendszeresen, és a telek elhelyezkedése is olyan, hogy nyáron reggel 8-9 órától egészen napnyugtáig süti a nap, tehát nagyon kevés árnyékos hely van. Arra gondoltam, hogy most márciusba lehetőleg minél előbb el ültetném a magokat a lakásba, cserépben és majd csak május környékén ültetem ki. Nem tudom, hogy hogyan kellene elültetnem. Hány magot ültessek egy cserépbe? milyen földet használjak? milyen időközönként öntözzem a házba? A lakás hőmérséklete kb 18-21 fok az előszobába, ahol elültetném. A hőmérséklet elméletileg elegendő a csírázáshoz. Használjak valami tápanyagot? marha trágya? esetleg valami adalékanyag? a csepegtető már megvan, úgy hogy ha kiültetem, akkor folyamatosan kapja a vizet. Ebben kérném a segítségeteket.

Köszönöm szépen!



#Görögdinnye ültetés
2022. márc. 7. 08:44
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Rosszul fogalmaztam! Házban lakok, nem lakásban. telek méret kb 1000 m²
2022. márc. 7. 08:48
 2/19 anonim ***** válasza:

Ne kínlódj vele, nem fog sikerülni. A dinnye különösen rosszul bírja az ilyen körülményeket, nem leszel vele előbbre.

Vagy vegyél a piacon palántát, ha korábbit akarsz, vagy helybe vesd ismét.

Valami más gond volt ott, nem az időpont. Április végi helybe vetéssel szépen meg szoktak nőni augusztus elejére-közepére, ha minden klappol.

Rendes felszántott föld? Kötött, vagy homok? Hogyan öntözted? Tápanyag volt?

2022. márc. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Felszantott, felrotált, marhatrágyás föld egy duna menti falu. Tök, cukkíni rengeteg volt, ahogy patiszon is. Még a paradicsom, paprika is ki kelt magrol.
2022. márc. 7. 21:37
 4/19 A kérdező kommentje:
Folyamatosan öntözve volt
2022. márc. 7. 21:38
 5/19 anonim ***** válasza:

Hát, akkor nem sok ötletem van, miért nem sikerült. Még ha nem is volt teljesen érett a trágya, a dinnye azt is elég jól bírja.

Esetleg ilyesmik nem voltak? Túl késői ültetés, esőztető öntözéssel hideg víz ment a levelekre, tövekre öntött víz letömörítette a kötött talajt.

Én ugyan csak saját fogyasztásra termeltem helybe vetve, de 3 kollégám is termelt nagy területen eladásra, és a tőhiányokat ők is helybe vetéssel pótolták, ha túl sok palántát rágott ki a hangya, és rendes nagyra nőtt a termésük, csak pár héttel később.

2022. márc. 8. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Sajnos erre nem tudok válaszolni. Késői ültetés nem volt. Hát talán hideg víz ment a levelekre, de ennyire számít?
2022. márc. 8. 06:11
 7/19 anonim ***** válasza:

Hőség esetén számíthat.

Úgy általában, ha a levelek hőmérsékletétől több, mint 20 fokkal hidegebb a víz, az káros. Ha mondjuk 35 fok van, a napsütés talán 45 fokosra is fel tudja melegíteni a leveleket, de 40-re legalább. Ha ilyenkor rányomod a 13 fokos vizet, az már sokkot okoz a levelekben, és akár egy hétre van szükség, hogy rendbe jöjjenek.

De ha ilyen slagos öntözést csináltál, az jellemzően csak a talaj felszínét nedvesíti, a dinnye gyökereihez nem sok jut belőle. Ilyen öntözésnél nagyon hosszú időn keresztül kell nyomatni a vizet, hogy elég jusson a területre. Nem naponta keveset, hanem hetente 1-2 alkalommal 1-2 órán keresztül.

A dinnyések manapság nagyjából kivétel nélkül csepegtetőszalagot használnak. (Én is azt használok, egy dinnyeföldről tanultam el a technológiát.)

2022. márc. 8. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Én is csináltam csepegtetőt. Eddig nem volt. Egyébként fészekbe ültettem a dinnyét, és kb óránként locsoltam slagból, de 20 literes öntöző kannát töltöttem meg vízzel és úgy öntöztem.
2022. márc. 8. 07:20
 9/19 anonim ***** válasza:

Óránként? Na, az garantáltan nem volt jó.

Egyrészt, csak a talaj felső fél centije lett nedves, és egyből el is párolgott, semmit nem ért.

Másrészt, a folyamatosan nedves leveleket megtámadhatták gombák, és a párolgás lehűtötte a leveleket, meggátolva a rendes működést.

Csepegtetőszalag, ha jól tudom, csepegtető szemenként óránként 2 l vizet enged ki nagy nyomáson, 5 bár körül. Ha csak mondjuk 1 m magasból megy a víz, akkor óránként szerintem csak fél liter megy ki.

Idén tövenként juttass ki hetente kétszer 6 liter vizet, mondjuk. Kilós méret körül álljon be ez a mennyiség, az elején elég a fele. A csapadékot természetesen számold be: 1 mm eső 1 m2-en 1 liter.

2022. márc. 8. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

[link]


Ilyen csepegtetőt vettem 12 darabot. Úgy csináltam meg, hogy a csepegtetőt meghosszabbítottam egy 5 cm-es műanyag csővel, és egy karóhoz fogom rögzíteni a 2,5 literes vizes palackot. Kipróbáltam és nagyon jól működik. Ez szerinted jó lenne hozzá? Igen, és is gondoltam erre amit írtál. Ezért is tettem fel ide a kérdést, mert ha 1 kg-os súlyra megnő, akkor megnőne az 10 kg-os súlyra is. Remélem összejön valami:D

2022. márc. 8. 08:07
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!