Paradicsomnak, paprikának inkább ti nevelitek a palántát, vagy veszitek?
Van rendes ültetőtálcám, alátéttel 2 db 56x30 cm, abba sok belefér és év közben, ha veszek darált húst, akkor kimosom a tálcáját és egymásba rakom őket, ha kell kilyukasztom alul, hogy a víz ki tudjon folyni, ami felesleges és alátét tálcákra teszek annyit, amennyi kell. Aztán vannak kis és nagy cserepeim, főleg műanyag a későbbi átültetéshez, Tetejük nincs, műanyag fóliát teszek rájuk, amíg ki nem bújnak és radiátorra teszem őket.
Tavasszal meg kiteszem őket korán az erkélyre, van egy két méter magas 75x35 cm polcom, azt duplán körbefóliázom kétoldalt, meg hátul, az elejét tépőzárral, hogy ki lehessen nyitni, az az üvegházam. Ha éjjel lehűl, akkor infralámpával ráfűtök, időkapcsolóval, bár az nem a legjobb, mert mechanikus és csak tíz perc a legkisebb idő, amit be lehet állítani rajta, öt perc jobb lenne,akkor egyenletesebb hőmérsékletet lehetne beállítani, láttam már digitálist, lehet,hogy veszek majd. Ha nagyon hideg van éjjel, akkor behordom a lakásba, de eddig csak néhányszor kellett. Van hőmérőm a polcban is, meg kint is, így aztán jól hozzászoknak az időjáráshoz a növénykék. Azt meg kitapasztaltam már, hogy hova érdemes korán vetni, vagy ültetni, melyik a szélvédett hely, vagy a fagyzugos. A paprikát most fogom palántázni, a paradicsomot márciusban, bár abból van most korai fajtám is, azt kipróbálom korábban ültetve.
Csináltam növénynevelő ledlámpát is, két cob leddel, szerintem jók és olcsó volt, de egy kicsit meg szoktak nyúlni azért, szerintem a szobameleg sok nekik, amíg kicsik, de hamar kiteszem őket a polcra, addig meg kibírják, talán még jó is nekik, mert gyorsan fejlődnek.
Kiskert, magról nevelem, az a néhány, ami van legyen olyan, amit nem kapok meg a boltban.
Joghurtos/tejfölös pohárban nevelem, oázis palántaföldben perlittel, fahéjjal megdobva, nyugati fekvésű ablakban. Aztán fokozatosan kiszoktatom őket.
Kertészetnek adtam már el, pont koktélparadicsomot, mert kifogyott nekik és egyszeri kifitetéssel legálisan le is adóztatták, (nekik muszáj ugyanis számlázni) de ipart nem akarok erre kiváltani.
Ismerősöknek adok ajándékba, meg kapok is különlegességet néha, de inkább csak hobbi még, nem akarok szintet lépni, azzal már túl sok a meló, ezt még szeretem csinálni.
40 cm-es virágláda, benne L-alakú cső, öntözéshez. (Az L hosszabb része a láda alján fekszik, ki van furkálva, a rövid része meg feljön a láda végén, ebbe öntöm a vizet, tölcsérrel.)
Az alulról való öntözés fontos, mert így a felszín szárazon tartható, így elkerülhető a palántadőlés.
A kelés pár napja alatt egy elég sötét, de meleg helyen van a láda, utána kiviszem egy fűtetlen, két oldalról ablakos előtérbe. De még itt is megnyúlnak a palánták, ha hosszú ideig vannak bent, úgyhogy amint lehet, kiteszem őket a szabadba. Előbb csak nappalra, utána éjszakára is maradnak, ha nem megy 3-4 fok alá a hajnali hőmérséklet. Itt lassabban nőnek ugyan, de erősek és edzettek lesznek, a kiültetés nem nagyon viseli meg őket. A zöldség- és virágpalánták tavaly voltak legalább 250-en, szóval ha nem muszáj, nem hurcolgatom őket.
Köszi a válaszokat!
Sok érdekeset írtatok a saját palánta nevelésről!
Mindegyikőtöknek (akik veszik azoknak is) bő termést!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!