Milyen talajelőkészítes?
Talán segít:
A gyom nem számít. A fának áss egy 60x60x60cm-es gödröt, aljára mehet érett marhatrágya, majd föld(hogy a gyökerek ne érintkezzenek egyből a trágyával, mert megéghet), ezután jöhet a fa, körbe jó minőségű föld, folyamatosan tömörítve (víz nélkül).
Arra kell vigyázni, hogy a fának csak az a része kerüljön a föld alá, ami eddig is ott volt - túl mélyre ne tedd.
A végén jó sok vízzel iszapold be.
Ha konténerest ültetsz, akkor folyamatosan öntözd, míg van levele.
#2#
A linkelt videóban többek között arról is beszél az ökológus, hogy az általánosan elterjedt faültetési módszert (a gödör alját trágyával megtölteni), miért nem ajánlja.
Röviden, a tápanyagokat felülről mossa lefelé a víz, tehát a fent elhelyezett humuszból, mulcsból kap tápanyagot a fa.
A trágyával nem az a legnagyobb gond, hogy megégeti a gyökereket (persze illik érett trágyával dolgozni, ha már trágya), hanem az, hogy a trágyába befészkelik magukat különböző, rovarok, lárvák, amelyek esetleg a fa gyökerét fogják rágni (lóbogár, cserebogár pajor, stb)
Egyébként, amit leírtál, nem nevezném kimondottan rossz módszernek, az egy nagyon rég óta használt technológia, a videóban bemutatott módszer viszont a természetet próbálja modellezni, tehát faültetés technológiának lehet új, de a természetben évmilliók óta működik.
Nyilván annak is van jelentősége, hová kerül a fa, egy díszkertben nem biztos, hogy jól mutat a körbe mulcsolt fa (a mulcs egyébként a gyom elleni védelem eszköze is lehet).
A gyomot amúgy nem árt eltávolítani, mert valamikor úgyis kell, és akkor már jobb, ha még ültetés előtt megteszed.
Nyilván a lehetőségekhez kell alakítani az eltávolítás módját. Én a magam körülményei közt azt csinálnám, hogy fűkaszával ledarálni a gyomot, aztán rotációs kapával beforgatni, legyen belőle komposzt. Mivel a magja nagy részét már szétszórta, nincs jelentősége, hogy a többi maggal mi lesz. Rotációs kapa úgyis kell, ha jövőre tisztán akarod tartani a fák közét. Évente 5x átszaladsz a területen, és kész.
Ha csak a gyom a gond, azt ki lehet irtani kartonpapírral.
Vegetációs időben letakarod a talajt 3 hétre, majd kitakarod 1-2 hétre, aztán ismét takarás 3 hétig.
Amikor fényt kap, elkezd fejlődni, amikor takarásban van a fény hiányában a saját energiáját kénytelen felhasználni a túléléshez, a folyamatot ismételgetve pedig egyszerűen kimerül a növény, elhasználja a tartalékait.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!