Miért jó a kukorica címerezése? Miért kell címerezni? Több lesz rajta a kukorica?
Ez nem teljesen pontos. Egyik fajta se tökéletes, hanem a kettő hibridje lesz a tökéletes, vagy legalábbis nagyon jó fajta.
Fognak két konstans fajtát (vagyis, amiket önmagukban is lehet termeszteni, és ha önmagukban termesztik, akkor az utódok is ugyanolyanok lesznek, mint a szülők). Ezt a kettőt keresztezik, így létrejön egy olyan jó hibrid, ami sokkal jobb minőségű, mint bármelyik szülőfajta. Egy nagy hátránya van: ha ezt a hibridet újravetik, akkor ahány tő, annyi féle kukorica fog teremni, mert egyik az egyik szülőre üt vissza, a másik a másikra, a harmadik meg a kettő között lesz valamennyire, de a lényeg, hogy összességében nem várható jó termés. Ezért a hibridet évről-évre újra keresztezéssel kell előállítani.
Na, itt jön a címerezés. A sorok száma változó, általában 5 anyasort 3 apasor követ, és így tovább, felváltva.
Az anyasorok tetejéről a porzós virágot (címert) kitépik, vagy mostanában már inkább géppel levágják, hogy az anyafajta ne tudja magát megporozni. Ilyen módon a megporzást a másik (apa) fajta porzós virága fogja elvégezni. Mikor ez megtörtént, akkor az apafajtát azonnal kivágják, nem várják meg, hogy termést érleljen. Vagy összevágják zöldtrágyának, vagy silózással tartósítják a tehenek számára. Ezek után már csak a megtermékenyült anyasorok maradnak. Mikor beérik rajtuk a termés, learatják. Az így létrejövő minden magból olyan növény kel ki, aminek a két szülője két különböző fajta kukorica, és az utód mindkettőnél sokkal jobb termést fog hozni.
Ha azt látod, hogy egy kukorica F1 hibrid, akkor az ilyen módon lett létrehozva. Pl.:
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!