Mi a legjobb, legideálisabb műszaki megoldás egy 6 db 200 literes hordóból álló (eső)vízgyűjtő rendszerből történő vízkivételre, locsoláshoz?
Azaz, milyen szivattyúval lehet a legideálisabban megoldani az összegyűjtött víz kiszivattyúzását?
A hordók a feneküktől feljebb kb. 5 cm magasan beszerelt 1"-os csövekkel vannak összekötve. A töltésük részben esővízzel, ennek hiányában pedig kútvízzel vagy közműről vételezett locsolóvízzel történik, felülről.
A növények öntözése a hordókban felmelegedett vízzel történik.
Mi a jobb?
- Hordóba helyezhető merülőszivattyú? (Membrános búvárszivattyú? Hordószivattyú?)
- Hordón kívül elhelyezhető kerti öntöző szivattyú, szívó ágával a hordókat alul összekötő 1"-os vezetékekhez kapcsolva?
A szomszéd IBC tartályban gyűjti a vizet. Mi azért döntöttünk a hordós megoldás mellett, mert 5 hordóban előbb és jobban felmelegszik ugyanannyi víz, mint az IBC-ben. Nem csak kerti kiültetett növényeket locsolunk, hanem dézsás, cserepes növényeket is, amik kényesek az öntözővíz hőmérsékletére.
Egyébként megvannak a hordók, és kb. 50 cm magas állványokon vannak elhelyezve.
A kiürülés ellen nem célszerű azzal védekezni, hogy fojtod a szivattyút.
Jobb lenne nagyobb átmérőjű csővel összekötni őket.
Többet tudsz a szivattyúkról, mind az ide írók többsége.
Nehezen mondunk okosat szerintem.
Az hogy a viz képes e többi hordobol utána áramolni az nagyba füg a kivet vizmennyiségtől és pontos ősszekőtéstől. Az ősszekőtés nyomásveszteségének kikell egyenlitenie a viz szintkülömbségéből adodó nyomást. (Egyáltalán nem biztos hogy megoldás a külső szivattyú. Ha az egyik hordohóz lényegesen kissebb a nyomás veszteség üresre szivhatja előbb mint a maradék 5 hordot. A vizzel kevert levegőt pedig a legtőbb szivattyú nagyon nem szzereti)
A szivattyúk jelleggőrbéjét meg kell hogy találd a gyártó oldalán. Hogy melyik a legjobb megoldás az pontos helyzettől füg. Nagyonsok kibekapcsolásnál érdemes a hydrofort is számitásba venni.
Annyira mindegy, hogy milyen szivattyú, mindegyik megfelel a célnak, nem kell annyit számolgatni.
Amúgy nagyapám nemes egyszerűséggel állványra rakta a tartályt, es szabadeséssel megy az öntözés, csepegtető rendszerrel. Egyszerre csak 2-3 sort hagy, nem nyitja meg az összeset, de még úgy is menne.
Szárazságban úgyis hamar kilocsolod azt a 6 tartály vizet is, manapság hetekig sem esik utánpótlás.
Nálunk van ibc is és több helyen elhelyezett 120as hordó a csatornák alatt, mindegyikre szereltem csapot, vödörrel öntjük a fák bokrok alá. Teljesen megfelelő.
Napi 1,5 m3-t hogy öntözöl ki, amikor az egész rendszeredben csak 1,2 m3 gyűlik össze, és még az se megy ki mind, mert alul benne marad?
Ezt az egész öntözési koncepciót el kell vetni. Az esőztető öntözés vízpocsékoló és káros. A levélről meg a föld tetejéről nagyon gyorsan elpárolog a víz, a mélyebb talajrétegbe pedig, ami a lényeg lenne, nem fog lejutni. Ha úgy esőztetsz, hogy mégis lejut a mélyebb talajba, akkor pedig tönkreteszed a talajszerkezetet a nagy mennyiségű vízzel. Időigényes is, minden nap ennyit öntözni. A növények nem igénylik se azt, hogy a levelük naponta nedves legyen, se azt, hogy a talajfelszín egy percig is nedves legyen. Viszont az összes gombabetegség ugrál örömében, amikor párás levegő járul a hőséghez. A gyomokkal se lehet mit kezdeni, ha mindig nedves a talajfelszín.
Én 450 méter csepegtető szalaggal (10 cm lyukkiosztás) kb. 1,5 m3-t nyomok ki alkalmanként. Hetente kétszer még ilyen időben is elég öntözni. Amikor legközelebb csinálom, és a cső alatti földet az ujjammal megkaparom, ott nedves. Mert az összes víz a sorokba jut, nem a sorközökbe (ami általában 60 cm). A sorközökben a felszín száraz, a gyomok száraz időben ott egyáltalán nem kelnek, csak a sorokban, 15 cm szélességben, ahol átnedvesedik a talaj. A leveleket soha nem nedvesítem, száraz időben ezért nem is kell gombák ellen permetezni. Ha beindítottam, onnantól rá se kell nézni, csak amikor elzárom. Hideg vizet nyugodtan lehet kinyomatni, mert lassan szivárog a földben, nem hirtelen.
A 6 hordós egybefogott rendszer mellett vannak további egységek is, amik még +1000-1200 liter tárolását biztosítják. Így gond nélkül megoldható az öntözés.
A tárolt víz 99%-a dézsás és cserepes növények öntözésére fordítódik.
nagy ritkán öntözzük a növények lombozatát. Jellemzően a növények tövéhez, közvetlenül a cserépben/dézsában lévő földre kerül a locsolóvíz.
Úgy gondolom, hogy cserepes növények csepegtető öntözést akkor lehetne költséghatékonyan megoldani, ha egy-egy körön azonos vízigényű és közel azonos méretű (térfogatú) cserépbe ültetett növények lennének. Nálunk ez nem így van, és gyakran változnak az egy területen és egymás közelében elhelyezkedő növények. Az okokba, miértekbe most nem mennék bele.
Oké, értem. Csak a vízmennyiség miatt haszonnövényekre gondoltam.
De cserepes növényekre is van könnyen változtatható, variálható csepegtetés, kertészetekben sok helyen használják, pl. ilyen:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!