Mi a legjobb, legideálisabb műszaki megoldás egy 6 db 200 literes hordóból álló (eső)vízgyűjtő rendszerből történő vízkivételre, locsoláshoz?
Azaz, milyen szivattyúval lehet a legideálisabban megoldani az összegyűjtött víz kiszivattyúzását?
A hordók a feneküktől feljebb kb. 5 cm magasan beszerelt 1"-os csövekkel vannak összekötve. A töltésük részben esővízzel, ennek hiányában pedig kútvízzel vagy közműről vételezett locsolóvízzel történik, felülről.
A növények öntözése a hordókban felmelegedett vízzel történik.
Mi a jobb?
- Hordóba helyezhető merülőszivattyú? (Membrános búvárszivattyú? Hordószivattyú?)
- Hordón kívül elhelyezhető kerti öntöző szivattyú, szívó ágával a hordókat alul összekötő 1"-os vezetékekhez kapcsolva?
"Hova"
- A kertben lévő növényekhez, amik a hordóktól 1-50 m távolságon belül helyezkednek el.
"milyen módon"
Szivattyúval, aminek a szívó része a szivattyú fajtájától függően vagy a hordókban van, vagy a hordókhoz kívülről csatlakozik, a nyomó ágán pedig egy locsoló tömlő van szórópisztollyal, amit egy ember kezel.
Csak a vízkivétel legideálisabb módja érdekelne. Hogy milyen fajta szivattyúval lenne jobb.
A nyomó ágra telepíthető öntöző rendszerre nincs szükségem. A locsolás mindig manuálisan, emberi közreműködéssel történik.
Köszönöm az útbaigazítást. :)
Megvallom, kicsit konkrétabb, egyértelműbb válaszra számítottam. Kicsit még abban is reménykedtem, hogy konkrét szivattyúkra vonatkozó javaslatokat is kapok.
- Ilyen melegben napi 1-1,5 m3 víz biztosan elmegy. A locsolási szezon kevésbé meleg -és esetleg csapadékos- napjain meg 1 m3 sem. Olyan nap is van, hogy egyáltalán nem kell locsolni.
- A szivattyúk dobozán szerintem nincs feltüntetve hatásfok adat, mert (gondolom) az adott szivattyú hatásfokát nagyban befolyásolja, hogy milyen beépítési, működési környezetben használják.
A teljesítmény adat, meg valószínűleg -sok egyéb elektromos berendezéshez hasonlóan- a szivattyú elektromos teljesítmény felvételét jelenti. Amiből persze lehet következtetni a szivattyú által leadható maximális teljesítményre is. De az is lehet, hogy ezt rosszul gondolom.
- 10-25eFt között már egyszerűbb -noname vagy kevésbé márkás- hordószivattyúkat és kisebb teljesítményű kerti locsolószivattyúkat is lehet venni. Olyat, mai számunkra tökéletes megoldást tud nyújtani.
- Alapból azt gondolnám, hogy a kerti szivattyú jobb választás, mert a hordókat összekötő csövekhez csatlakoztatva a szívóágát többé-kevésbé azonos mértékű egyidejű vízszintcsökkenést fog okozni minden hordóban.
Ezzel szemben, szerintem egy hordószivattyú mindig jobban csökkentené abban a hordóban a vízszint magasságát, amiben van, mert a hordók alján lévő 1"-os összekötő vezetékeken keresztül lassabban történne a hordók vízszintjének kiegyenlítődése. Azaz a hordószivattyú által egységnyi idő alatt kiszívott víz több lenne, mint a szívott hordó alján lévő 1"-os összekötő vezetéken a többi hordóból (gravitációsan) beáramló víz mennyisége. Így extrém esetben az is előfordulhat, hogy abban a hordóban, amiben a szivattyú van szinte teljesen lecsökken a vízszint -és ki kell kapcsolni a szivattyút- miközben a többi 5 hordóból lassabban fogyna a víz.
Persze az is lehet, hogy ezt rosszul gondolom, és a hordószivattyú szívóhatása érvényesül a többi csatlakoztatott hordóban lévő vízre is.
Állandóan hordószivattyút írsu, az ilyen:
Neked kerti szivattyú vagy búvárszivattyú kell. Attól ne félj, hogy a szívott hordó leürül, a búvárszivattyúknak van úszókapcsolójuk ami lekapcsol, ill. a nyomáskapcsoló is érzékeli a szárazon futást és leállít. A szórópisztolyoknál meg van adva a max nyomás, ahoz vegyél szivattyút.
Több fajta hordóürítő szivattyú is van. Én a bemerülősre (búvár szerkezetűre) gondoltam. Mint amilyen pl. ez a Gardena 4000-es.
Nem attól félek, hogy a szívott hordó leürül és esetleg ebből adódóan baja lesz a szivattyúnak. Azt figyelemmel, vagy technikai megoldással (úszókapcsoló, szintkapcsoló, ...) el lehet kerülni. Arra lenne szükségem, hogy az összekötött hordókból folyamatos használat mellett tudjam kiszivattyúzni a bennük összegyűjtött vizet, anélkül, hogy meg-meg kelljen állni időnként az miatt, hogy a szívott -vagy az elszívás helyéhez legközelebbi- hordóban előbb elfogyott a víz.
Leegyszerűsítve, úgy szeretném kinyerni a vizet a 6 db összekötött hordóból, mintha 1 db 1200 literes tartályom lenne. Tehát szükség esetén kényszer megállás nélkül tudjak kilocsolni egyhuzamban 1200 liter vizet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!