Hogy kell érteni a gyümölcsfák elfagyását? Mi történik a fával? Mi lesz a következmény? Nem fog teremni abban az évben?
Olvastam egy cikket az elfagyásról, de pont azt nem írja, hogy miben nyilvánul meg, ha úgy fagy el kora tavasszal a gyümölcsfa, hogy nem fog teremni:
Szóval, lehet látni a fán, ha elfagyott? Van valami jele? Vagy bizonytalan? Csak tippelni lehet, hogy fog-e teremni, ha márc/ápr táján virágzást, rügyfakasztást követően beköszön pár napra a fagy?
Nem tudom, fizikailag hogyan képzeljem el a kora tavaszi gyümölcsfa elfagyást. A cikkben ír jeleket, de nem tudom, hogy a tavaszi elfagyásra is vonatkozik-e, mert inkább az őszt követő téli mínusz 10-20 fokokról értekezik...
Ez a cikk a téli (kihajtás előtti) elfagyásról szól. Teljesen érthetően le van írva 6 pontban, hogy miben nyilvánulhat meg az elfagyás.
Jelentkezhetnek fagyfoltok. Metszés esetén visszafagyás, a nedvkeringés megzavarása miatt. (Ez rózsa esetén nagyon gyakori, de gyümölcsfáknál is előfordulhat.)
Ha nincs metszés, akkor a legenyhébb kár a virágrügyek elfagyása, főleg csonthéjas gyümölcsökre jellemző, mert ezeknek vannak külön virágrügyei. A hajtásrügyek nem nagyon szoktak károsodni.
Ennél nagyobb hidegben elfagyhatnak a vékonyabb ágak. Még nagyobb fagyban az egyre vastagabb ágak is. Sőt lehet olyan hideg is, hogy földszintig visszafagy a fa, és onnan hajt ki a következő évben. Ez nálunk leginkább fügénél szokott előfordulni, meg érzékenyebb (csemege-) szőlőknél. Ezen kívül esetleg őszibaracknál volt már rá példa, mondjuk 1985 táján.
A tavaszi (bimbó- és virág-) elfagyás úgy van, ahogy az 1. hsz-ban áll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!