Hogyan hasznosíthatnám a bozdafáimat, termését, virágát? Szörp, stb?
Elnézés, esetleg van, aki nem érti, miért nincs ennyire se fogalmam a bodzáról, szóval lehet, hogy furcsák lesznek a kérdéseim.
Eladni lehet vmely részét? Mikortól (virágzáskor / utána stb), melyiket és hogyan tároljam eladásig?
Házilag mit kezdhetek a bodzafáimmal, ha mégsem értékesíteném, hanem magam fogyasztanék belőle?
Életemben először vannak bodzafáim, mutatom a friss fotókat (négy darab), ez tényleg bodzafa és ehető részei vannak?:
Neten olvastam, hogy össze lehet téveszteni néhány mérgező fajtával -bár állítólag azok bokrok-, de egy közelben lakó egy hónapja megerősítette -amikor még nem volt se virága, se bimbók-, hogy ez bodzafa. De ha mégse az? A fotó alapján szerintetek ehető a virága és a termése?
Azt se tudom, lesz-e termése, zöld bogyók vannak most rajta, amint látjátok. Ezek bogyós gyümölccsé fognak alakulni? Vagy így zölden szokták enni? (Bár azt nem hinném.) Van, ahol azt írják a neten, hogy ehető a virága. Hogyan? Natúr? Csak úgy lenyelem a fehér virágokat, ahogy van? Vagy pedig teát szoktak a virágokból csinálni?
Gyógyteaként mely része elkészíthető?
A bodzavirágokról ezt írják a neten:
"Vannak azonban külön erre a célra szakosodott virágosok, akiknél „bio”, ehető virágokat szerezhetsz be, de a vidéki kertek, erdők, mezők is tökéletesen megteszik."
Sokan szörpöt készítenek belőle, bár én avval talán nem vacakolnék, egyszerű megoldást keresek.
Nem szeretném elszalasztani a lehetőséget, hogy miközben vannak bodzafáim, lehullana az összes termése, elvirágzana, vagy a madarak mind megennék a bogyókat (bár ők is nyugodtan hadd csipegessenek belőle).
Volt idő, amikor egyszer csináltam az érett termésből bodzalekvárt. Inkább játék volt, mint "gazdaságos" felhasználás, mert a bogyók leszedése majd főzést követően a magok különválasztása miatt rendkívül macerás a dolog. Tagadhatatlan, hogy a szederlekvárhoz hasonló kellemesen kesernyés íze van, de nem éri meg a munkaráfordítást. A freccsenő folyadék mindent befest, állandóan mosogatni kell, a felhasznált mosóvíz többe van, mint az elkészült végtermék. Persze ételszínezéshez is felhasználható.
Nagy hátránya a fának (bokornak), hogy nyáron elszaporodnak rajta a levéltetvek, amiktől nem lehet megszabadulni, mert ugyebár az ember nem permetezi, ha élelmezési célokra akarja használni a bogyókat.
A madarak előszeretettel eszik az érett bogyókat, de a környéket tele is potyogtatják a magokkal, így sűrűn terjesztik is.
Pár év után úgy döntöttem, hogy házikertbe nem valók és megszabadultam tőlük.
Igen, ez az a bodza.
A gugli sokat tud ám, kérdezgesd...
Sokfelé vannak átvevők, akik a feketére érett bogyót felvásárolják, nem túl magas áron, mondjuk 50-100 közt. Érdeklődj, feléd van-e ilyen. Cigányok szokták tudni, sokuk foglalkozik gyűjtéssel. (A közterületen lévő bokrokról letördelik az ágakat, és úgy szedik le, tisztelet a kivételnek...) Lehet, hogy ebben is segít a gugli. A termesztett nemesbodzának van csak 100 fölötti ára, szerintem.
Szörpöt magának szokott csinálni az ember, pár virág elég hozzá, elég jó hashajtó. A szörpnek a cukor a lényege, virág csak ízesíteni kell. Eladni nem lehet.
Van pár bodzavirágos recept (lásd gugli), de bárhogyan elkészítve inkább érdekesség, mint finomság.
A bodzabokor nem érték, ez a lényeg.
Nincs egyszerű megoldás a bodzára. Illetve egy van, ha eladod, akkor semmi más dolgod nincs mint leszedni.
Virágjából szörpöt készíteni időigényes. Terméséből lekvárt, pálinkát készíteni szintén időigényes, le kell bogyózni, nem kerülhet bele szár, a legcsekélyebb mértékben sem.
Gyalogbodza mérgező, de az nem fa, az csak áll a lábán, mint egy napraforgó.
Én pálinkát szoktam belőle készíteni minden évben (a bogyójából, az meg akkor érett, ha fekete...), a szedése gyors, de a feldolgozása időigényes, viszont megéri. Aki szereti a bodza ízét, az nagyon tudja szeretni a bodzapálinkát is, mert nagyon jól hozza ízben és illatban is annak tulajdonságait. Azt viszont tudni kell róla, hogy 100kg 1-2 liter pálinkát ad csupán s azt is, hogy jobb ha magad főzöd, a legtöbb szeszfőzde elzavarna vele, mert olyan, mint a tinta.
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, mindegyiknek örülök! :) Kedves előző, dehogynem olvastam, nézd csak vissza a kommentemet! :) Legfeljebb az számíthat felesleges kérdésnek, hogy mérgező-e a virága, mert arra tettél utalást, hogy el szokták adni.
Még az érdekelne tehát (megkérdezem újra), hogy amikor lilás termés lesz, embernek való, vagy csak a madaraknak?
Egy dolog bizonytalanít csak el, hogy általában a fás bodzáról írtatok-e, vagy meg is néztétek a fotóimat vajon, hogy NEKEM tényleg nem mérgező fajtám van-e? Mivel ezért fotóztam le. :) Oké, látom, hogy az enyém fa, és nem bokor, de tényleg bizonytalan vagyok, hogy mindegyik fa jellegű bodza virága és lila termései ehetők-e?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!