Más is került ilyen helyzetbe? Pár éven belül lakást terveztél venni, kiszámoltad mikorra sikerül, de konkrétan kétszeres-háromszoros árak lettek?
Még két éve kezdtem el az árakat nézni, egyedül vagyok, így egy kisebb panellakást néztem, 10-14M körül. Úgy voltam vele, hogy 2-3 évig még gyűjtök, majd egy kis hitellel megpótolva meg tudom majd venni, láttam a célt + hogy mennyi idő kell ehhez.
A téma kezdett egyre aktuálisabbá válni, erre tavaly szembesültem vele, hogy ugyanazok az ingatlanok, amiket néztem konkrétan az már 28-30 Millió Forint! 2014-ben még hasonlót 7 Millióért vettek ismerőseim, és azóta a fizetések sem változtak (legalábiss ismerőseöm körében nem). (Debrecen)
Odáig fajult a helyzet, hogy az ehhez fűződő szorongásaim napi szintűvé váltak, úgy érzem, hogy soha nem fogok tudni lakást venni (a fizetésem persze egy centet se emelkedett), így már a jövőbeli családalapításról és mindenmásról is lemondtam.
Esetleg volt valaki így hasonlóan illetve van-e valakinek valamilyen ötlete, hogy lehet enyhíteni a szorongást? A sz*arok bele módszerrel annyi a gond, hogy igazából az idő telik, de semmi nem változik. Köszönöm.
28L
Ja? Nekem nem az jött le,hogy csak fél millió Ft megtakarításod volt 2 éve.
Én is keresek kisbefektetőt, 12% a szokásos mostani kamat.
Az miért van, hogy a kérdező is, meg a válaszadók egy része is a válság közbeni lakásárakat veszi kiindulási alapnak? Ez így nem reális. A válság ideje alatt már volt, hogy 30-40%-kal olcsóbban keltek a lakások a korábbi értéküknél.
2014 óta nem változott a fizetésed? Életben van még a cég, ahol dolgozol? Gyorsan keress másikat, mert már nemsokáig lesz az. Ha neked is jó az a langyos víz, amiben most vagy, akkor te is felelős vagy érte.
#13: nem 2014, hanem 2016 vége óta dolgozok
és igen, a mostani cégnél nem változott a fizetésem, és az előző is ennél is kevesebb volt.
Faterom tíz évig volt ugyanilyen bérem, mint most nekem van (egy tanár is ennyit keres), és a legtöbb ismerősöm ennyit keres sajnos
15: Vettünk egy mésik lakást is 11-ért, annak most 40 körül van a reális ára.
Közben 2x megfordult, hogy az újépítésű vagy a régi építésű a menő, tehát 2x volt közben, hogy pont fele annyit adtak a régi építésűért, mint az újért. Most előrébb van a régi építésű, ennyi a titok.
Mindenféle változás van az ingatlanpiacon, nem csak olyan, hogy minden ingatlant érint!!
13# én pl pedagógus vagyok. 2014 óta magasabb kategóriába kerültem a bértàblàban, nagyjából havi nettó 10 ezer forinttal viszek többet haza.
Ez a különbözet az élelmiszer árak emelkedése miatt kapásbòl elmegy.
Nem értem igazán mire akarsz kilyukadni. Ha valakinek többet nőtt a fizuja az utóbbi 5 évben, akkor sem logikus, hogy meg tudja mostmar engedni magának a 3-4x annyiba kerülő ingatlanokat.
Na meg mint írtam mindennek változott az értéke, átlag ember fizu emelését elviszi az infláció, meg sem érzi, hogy többet keres.
Nem az összeg a lényeg, hanem hogy mekkora vásárló ereje van
#13: Lehet közvetlenül a válság előtti árakhoz is hasonlítani, de azok is már megszaladt árak voltak, a sok kiszórt hitel miatt; miután megborult a bankrendszer (válság lett), borultak a hitelek és a lakás árak is.
Most megint az van, hogy nagyon sok lett a hitellel vásárlás alacsony kamatokkal (nem csak nálunk), ez most még gyorsabban (brutálisan gyorsan, 5 év alatt, mert 2014-ben még lent voltak az árak) felpumpálta az árakat (nem csak az átlagemberek, a befektetők is, akik közül sokan szintén hitelre vettek egyszerre több ingatlant mert a lakbéren annyit keresnek, hogy röhögve fizetik a törlesztőt - most még). A fizetések ezzel nem tudnak lépést tartani, az átlagos emberek két körrel le vannak maradva.
A fizetésekről: 2010-ben és 2011-ben több budapesti nagy cég (részvénytársaságok) ajánlottak nekem 250-270 ezres fizetést informatikusként (nem álltam be hozzájuk, inkább tovább vállalkoztam). Ahogy olvasom másoktól, most sok junior informatikusnak ajánlanak 260 ezret budapesti cégek. Ezek szerint még a másfélszeres fizetés emelkedés is elég optimista becslés. A lakás árakon viszont egyértelműen látható, hogy azóta a háromszorosára nőttek de van, ahol már a válság előtti áraknak van a háromszorosa.
Az áremelkedésnek van jó oldala is, annak aki ingatlan-befektető, vagy ingatlan értékesítő. De a többség csak átlagember, akik a kis kockázatot keresik a befektetésekben, azaz garantált kamatot (ha kevés is, de legalább biztos). Ők csak lakni szeretnének valahol és dolgozgatni, közben élni nyugalomban, boldogan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!