Ha épülő társasházi lakást veszek és magas előleget kell fizetni, milyen biztosítékot szokás a szerződésbe foglalni nem telejesítés esetére?
Kinéztem egy átlagosan kedvező ajánlatot egy ingatlaniroda honlapján lakás vásárlásra. Az árban és a feltételekben az ingatlan irodával egyeztem meg, de az előszerződést a beruházóval kellett aláírni, valamint néhány héten belül a végleges szerződést is vele kell megkötni. A beruházóval annyi megismerkedési lehetőségem volt, hogy az előszerződéskötéskor bemutatták, azt aláírta, majd elfoglaltságára hivatkozva elsietett, és kérte, hogy a részleteket az ingatlaniroda munkatársával beszéljem meg.
A szerződés készítéssel nem bízhatom meg a saját ügyvédemet, csak véleményeztethetem vele, azt a beruházó által megbízott ügyvéd végzi (igaz az ügyvédi díjat is a beruházó állja, de hát azt nyilván belekalkulálta az árba.)
A problémám a következő. Miután lekértem a nyilvános adatbázisokból a beruházó cégkivonatát és utolsó éves mérlegét kiderült, hogy nem egy "izmos" cégről van szó. Ugyan rosszakat (szabálytalan foglalkoztatás, közbeszerzésekből való kizárás, stb.) nem találtam róla, de 2017 novemberében alakult, jogelődje nincs, és a saját tőkéje az utolsó lezárt évben (2017 - a 2018-at csak május végén zárják), mindössze a befizetett 3 M ft törzstőke, árbevétele 2017-ben semmi sem volt. Továbbá a köztartozásmentes adózók adatbázisában sem találtam meg.(Ez még nem jelenti, hogy biztosan köztartozása van, csak nem zárja ki azt, ugyanis Magyarországon a köztartozás mentes adózók adatbázisába a bekerülés nem automatikus, hanem csak kérelemre történik. Ha valaki nem kéri, akkor sem kerül be ha nincs tartozása) A lényeg az, hogy a nyilvános adatok alapján egy vagyontalan cégről van szó.
Tud-e valaki valamilyen ötlettel szolgálni, hogy ilyen esetben a kockázatok csökkentésére milyen biztosítékokat szokás a szerződésbe foglalni, hogy a befizetendő 8 M Ft előlegemmel ne tudjon meglépni. Nem állítom, hogy ez a célja, még csak nem is gyanítom, de az ördög nem alszik, és egy vagyontalan Kft. esetén nem árt óvatosnak lenni. Nem rémtörténetekre vagyok kíváncsi, hanem használható ötleteket várok, mi az amit reálisan meg lehet tenni.
Szerintem összességében nem sok lehetőséged van. Alapvetően egyen-szerződések vannak, sok lehetőséged nem marad a módosításra.
Az teljesen jó ötlet, hogy a saját ügyvédeddel véleményeztesd, ő úgyis kiszúrja majd a trükkös részeket.
Jelenleg az a gyakorlat, hogy szinte minden újépítésű projektre új céget hoznak létre, kevés az olyan piaci szereplő, aki évek óta 1 név alatt csinálja végig az építéseit.
Törvény védi a szerződésben foglaltakat, foglaló jellegével gondolom tisztában vagy, de minden ilyen kérdést szabályoz majd a szerződés. Kockázat sajnos mindig lesz, független a kivitelező hátterétől, semmire sincs biztosíték.
Ui: én eddig 4 újépítésűt vettem az elmúlt 10-12 évben, lekopogom, nem égettem meg magam egyszer sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!