Hova nőnek a lakásárak?
Nos állandóan olvasom hogy nőnek a lakásárak Pesten meg kb mindenhol. De sose látok olyat ahol ezt magyaráznák.
Kereslet -kínalat határozza? Kétlem... Kevesebb olyan ember van aki lakást akar venni mint ahány eladó van. Akkor hova nő? Valami lufi effektus ez?
Egyszerűen már olyan szintre emelkednek hogy ép eszű és normális ember nem veszi meg. Sőt sztm nem is szabad most venni lakást mert ez elképszető ami megy.
1. 2014-ben már tenni kellett valamit annak érdekében, hogy felpörgessék a gazdaságot, valamint beindítsák a hiteleket. Ennek legjobb eszköze a jegybaki alapkamat lecsökkentése volt, amely több lépcsőben, de relatíve gyorsan megtörtént. Aki nincs tisztában a jegybanki alapkamat intézményével, az nézzen utána.
Az alacsony jegybanki alapkamat következménye az, hogy nem érdemes a bankban tartani a pénzt, ugyanis az inflációval összevetett kamat emészti a tőkét rosszabb esetben, ezért a gazdaság szereplői beruháznak. A kereskedelmi bankoknál megjelentek az olcsóbb hiteltermékek, ami az alacsony jegybanki alapkamat és bubor hozománya. A fizetések persze nőttek, de nem valami csoda folytán. Abból kifolyólag, hogy több pénz van gazdaságban, a vállalkozások és termelők egyre több megrendelést kapnak, amely több munkaerőt igényel. Egyenesen arányos, hogy ez az állami beavatkozás (minimálbér emelés) és a média hatások eredményeképpen a bérszínvonal növekedését eredményezte. A jelenleg alkalmazott monetáris politikánál reális veszély az infláció megjelenése, ugyanis minél több pénz van egy gazdaságban, ILLETVE minél gyengébb a hazai fizetőeszköz a külföldiekkel szemben, annál drágább lesz az üzemanyag, nyersanyagok, behozott termékek ára. Ebből kifolyólag a lecsorgás miatt az fogyasztói árak folyamatosan emelkednek, ezzel megdrágul az élet. A bérnövekmény pedig fokozatosan elinflálódik.
Ha az infláció megjelenik, a jegybank két dolgot tehet. Vagy eladja valutakészletét, amellyel rövidtávon tudja az árfolyamot szinten tartani, vagy alapkamatot emel. Az utóbbi csak a járható út, amelyet meg is fog lépni. A többit gondoljátok végig, szerintem nem nehéz.
A kérdésedre a válasz: ha megnézed a KSH témába vágó jelentéseit, látható, hogy Budapesten a tranzakciószám folyamatosan csökken. Egyre kevesebb ember vesz egyre drágábban lakást.
Az LTP megszűnésével már az előtörlesztésbe beforgatás lehetősége is megszűnik. Ehhez tudok ajánlani egy friss cikket.
Megjegyzem, nem én vagyok a cikk szerzője!
Szép napot!
18:
Azért a készpénzes emberek átlagos rezervációs ára jóval a jelenlegi árszínvonal alatt van.
Csökkenő tranzakciószámokat figyelhetünk meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!