Mit jelent az, ha egy telek osztatlan közös tulajdon?
Kb. mintha egy ház, tulajdonos lenne. Sokszor a közművek sincsenek rendezve, egy ember nevére mennek a számlák, aztán lutri, hogy a többiek befizetik-e neki. Vagy ugye akkor van gond, ha a jól működő rendszer felborul, pl. egyik házba új tulajok lesznek, vagy van valami nagyobb hiba, ügy, amit meg kell oldani és akkor ki fizesse.
Semmiképp se vegyél meg ilyet, amíg nem tudod, hogy szét lehet-e választani, és hogy a további tulajok belemennek-e normálisan.
Lustaság, nem akar vele bajlódni. De ha jelenleg mindkét rész az övé, akkor most lenne neki egyszerű megoldani, mint eladni és utána egyezkedni egymással.
Egyébként még akkor is jó szétválasztani, ha egy családé az egész, mert pl. nálunk, a mi városunkban nagyon nem mindegy a méret pl. ingatlanadó esetén.
"És ez miért éri meg az eredeti tulajdonosnak?"
A legtöbb ilyen esetben a szülöké a telek, a gyerek odaépít egy saját házat, aztán késöbb (esetleg mindkét fél) eladja a saját házát és meg is van gubanc.
Jogilag az ingatlannak több tulajdonosa van,de nincs meghatározva ebből kinek melyik a része.Ezek az ingatlan részek,nem is kell hogy egyformák legyenek .Attól függ,kit milyen arányban illet meg .
Ha vita van,a bíróság majd dönt .
Ilyenkor bármiféle módosításba, bővítésbe, atálakításba csak úgy foghat bele bármelyik tulaj, ha az összes többi tulaj beleegezését megkapta. Cserébe viszont bárhol csinálhat bármit a telekhatáron belül (persze ha a többiek beleegyeznek), hiszen senkinek sincs kijelölt része rajta.
Magát az ingatlant, és semmi közös ingóságot sem adhat el senki, amíg a többiek beleegyezésüket nem adják hozzá.
Az meg hogy szét lehet-e választani, sokminden függvénye, hány tulaj van, melyik mekkora arányban részesül, mekkora a telek, milyen alakú, hol van a telek, mivel határos, satöbbi. De elvileg nem lehetetlen a dolog, ezt további részletek ismeretében lehetne megmondani.
"És ez miért éri meg az eredeti tulajdonosnak? Eladni egy különálló házat osztatlan közös tulajdonban?"
Sok oka lehet. Pl. gyorsan kell neki a pénz, vagy megromlott a viszony a tulajdonostársakkal, vagy valami elhúzódó (vagy épp pont akut) betegség vagy haláleset miatt, vagy külföldön kapott olyan melót, amiből fél év alatt félre tudja rakni az ingatlan részjogának értékét, és igyekezne kifelé dolgozni, vagy épp már régebb óta dolgozik kint és most kapott előléptetést, a tulajdonjogtól meg szabadulni akar végre, vagy sok más oka is lehet.
"Ha ragaszkodik az osztatlan közös tulajdonhoz akkor mondjuk kiadhatja bérbe ahogy eddig tette, ha meg el akarja adni, akkor válassza szét... Vagy ez olyan macerás/költséges hogy inkább eladja, aztán vesződjön vele az új lakó?"
Lehet, hogy nem lehet szétválasztatni, valami oknál fogva, pl. olyan az alakja, vagy a mérete túl kicsi. Lehet, hogy nem akarja bérbeadni a továbbiakban, vagy nem tudja megtenni valamiért. Mindenesetre annyi kijelenthető, hogy az illető ezt az okot (vagy okokat) bizonyára elégségesnek látja ahhoz, hogy ha "így ahogy van" helyzetben adja el, akkor vagy többet nyer, vagy kevesebbet bukik, mintha bármi mást próbálna kezdeni vele.
Ennek a teleknek van kijelölt része, nagy kerítés meg ugye ügyvéd által meg van határozva...
És ha azt írják, hogy a telek osztatlan, akkor abba a rajta álló ház is beletartozik? Ha a telek különálló lenne, akkor az ára is emelkedne?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!