Mitől zártkert a zártkert neve? Mi a zárt benne?
ZÁRTKERT
A telekkönyvi nyilvántartás a földterületeket két osztályba sorolja.
Lehetnek belterületiek és külterületiek.
A zártkert kategória, ma már hivatalosan nem használt minősítés, viszont a tulajdoni lapokon ezeket még számos esetben nem írták át, ráadásul a köznyelv is még napi szinten használja.
A zártkerti kategóriába sorolt területek voltak, (ill. vannak) a településhez tartozó szőlők, gyümölcsösök, pincék, zártkerti gazdasági és pihenő célú épületek.
Ma, hivatalosan csak belterületi és külterületi földek léteznek, és a "zártkert" a külterülethez tartozik.
A külterületen általában csak néhány százalék (általában 3%) a terület beépíthetősége, míg a belterületen akár a száz százalékos beépíthetőség is esetenként elérhető.
Amennyiben zártkertben lévő ingatlant kíván megvásárolni, akkor lényeges körülmény, hogy a tulajdoni lapon mi a megnevezése a szóban forgó ingatlannak.
Ha a zártkerti jelleghez igazodóan mondjuk gazdasági épület, akkor hiába lakás minőségű az épület, annak illetéke 10% lesz, azaz nem számít lakóngatlannak, nincs hozzá fél szoc.pol., lakóingatlanvásárlási jellegű hitel, stb...
Ha családi ház a megnevezése a tulajdoni lapon, akkor kedvezményes illetékkel vásárolható és minden szempontból lakóingatlannak tekintendő.
Azonban az önkormányzatok a belterületi ingatlanok tekintetében felelnek nagyobb felelősséggel az ottani infrastruktúráért, útért, közművekért, szemétszállításért, ugyanez a felelősség a külterületen nem ilyen szigorú, azaz külterületi lakóingatlan esetében ilyen hátrányok még érhetik a vevőt.
Köszi.
Eredetileg az érdekelt, mitől "zárt", szóval a megnevezés eredete miatt irtam ki a kérdést.
Ugyanakkor ép egy zártkertet készülök megvásárolni s nagyon köszönöm ezeket az infókat.
Arról van szó, hogy beleszerelmesedtem egy családi házba, de természetesen nem ész nélkül ugrottam beke a megvásárlásába, hanem elkezdtem utána nézzni dolgoknak, főleg hogy jó áron adják, gyanus ugye, s kiderült, a gyanum nem alatalan. Kiderült ez az amit viszont nem tudok értelmezni. Hivatalosan zártkert, ez már biztos s próbálom kitalálni mennyi lehet az az ár amennyiért érdemes megvenni. Ugy néz ki az eddig jónak tartott árnál lenyegesen kevesebb. Ész nélkül ugye nem akarom megvenni s az irányárat ezekután rendkivül soknak tartom a felénél valamivel többet fizetnék érte de ezeket olvasva még ebben is kétségeim vannak.
Az ingatlan messze nem 3%-ig van beépitve hanem becslésem szerint 50% környékén, ha a melléképületeket nem nézzük, (melyenek csak egy része fa s az ideiglenesség ezekre is nehezen lenne ráfogható, mert masszívak), a lakóingatlan rész akkor is 25% területet foglal el.
Persze lehet van rá fenmaradási engedély - ezt kell majd kinyomoznom -, de ha igen akkor is kérdés vajon ez mennyire tartós? És mit kezdjek azzal ha pl. egyes épületek nem szerepelnek a fenmaradási engedélyen.
Ugy tudom melléképületek lebontási költsége milliós nagyságrendű is lehet igy - elvileg - a fennmaradási engedélyen nem szerepelő épületeket leltárba kellene vennem, a lebontás értékét meg kellene határoznom, majd annyival lejjebb alkudni s az összeget letétbe helyezni. Ez lenne a gazdaságilag felelős magatartás a részemről.
De azt se tudom, hogy olyan előfurdulhat e hogy amire eddig volt fenmaradási engedély azt késöbb egy uj rendelet miatt le kell bontani...
Hogy családi ház szerepel e a tulajdoni lapon vagy sem azt nem tudom, de ennek is utána kell ugye néznem. De ha igen az azt jelenti, hogy ha lakást adtam el s kevesebbért veszem ezt a családi ház megnevezésű zártkertet (ami gondolom külterület) akkor nem kell illetéket fizetnem?
A kisebb felelősség amit irsz megvan az önkormányzat részéről, de csak gáz nincs, az utcában se. Minden más van. A gáz igérgetése is megvan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!