Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha magánszemélytől veszek...

Ha magánszemélytől veszek lakást, annak mi a menete?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 1,5 hónapja keresek lakást (Budapest) és volt pár amire már majdnem előszerződést is írtunk, de vagy készpénzes vevő vitte el az orrom elől a lakást, vagy a válni készülő házaspár döntött hirtelen a kibékülés mellett (nem vicc).

Most úgy néz ki, hogy van egy magánszemély akinek a lakása nagyon érdekel. Ő kérdezte tőlem, hogy mi az adásvétel pontos menete és baromira amatőr voltam, mert nem tudtam megmondani. Nem is igazán találtam ezzel kapcsolatban cikkeket, úgyhogy Titeket kérdeznélek, hogy hogy megy ez?

Leírom először azt amit én gondolok, illetve amiken eddig átmentem és javítsatok/egészítsetek ki.

- Lakás megtekintése, utána szóbeli vételi ajánlat. Ha megegyeztünk az árban és a birtokba adás idejében, illetve a fizetés ütemezésében, akkor lebeszélek egy időpontot az ügyvéddel.

- Időközben azért lekérem én is a tulajdoni lapot ügyfélkapuból, hogy biztos legyek benne, hogy nincs-e rajta tartozás, vagy jog bejegyezve.

- Ha minden rendben van, akkor az ügyvédnél előszerződést írunk, rögzítjük a szándékot, a vételárat, birtoka adás idejét, illetve opcionálisan a foglaló mértékét is meghatározzuk (ezt ilyenkor kell odaadni? ingatlanirodánál eddig mindig előszerződésnél kérték, hogy legyen nálam 2-300ezer forint)

- Ezután az előszerződéssel el tudom már indítani a lakáshitelt a banknál (ez a része már le van zongorázva, hitelképesek vagyunk, előminősítés pipa, fogyasztóbarát lakáshitel elindítható előszerződéssel is).

...eddig ez volt a max ameddig jutottam...

- Ezután pedig már csak cipelem a papírokat a bankba, mintha nem lenne holnap, aztán egyszer csak utalnak a tulajnak és enyém a lakás?



2018. máj. 15. 19:01
 1/9 anonim ***** válasza:
Érdemes utánanézni az esetleges közműtartozásnak, közös költség elmaradásnak ill. ezeket belefoglalni a szerződésbe, utána nézni a társasház alapító okiratba, nincs-e elővételi jogra való kikötés benne. Ha egy ilyen ügyekben jártasabb ügyvédhez konzultációra elmégy (annyit csak megér), több egyéb szempontot is kaphatsz.
2018. máj. 15. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Igen ez így megy lassú ingatlanpiac esetén.

De mivel ma a piac gyors, ha nem viszed az írásbeli ajánlatot magaddal a 2. nézésre és nincs másnapra időpontod az ügyvédhez, amikor már foglalót fizetsz és szerződést kötsz, akkor elviszi az orrod elől valaki más a lakást.

2018. máj. 16. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Vannak lakások amik valóban gyorsan elkelnek,de azért mégis -ugyan pikk-pakk- de végig kell zongorázni pár kérdést.


Mi is lakáskeresőben vagyunk, Kérdező, nekünk már szerződésünk is volt,ennek átolvasása után lépett vissza a vevő.


Mivel nem Budapesten élünk ezért pár kérdést már az érdeklődésnél telefonon tisztáztam. Pl. Mi kp-ra vásárolnánk, ezt elmondtam előre, ezt követően rákérdeztem,hogy alkuképes-e az ár?Ha nem, és nem futja a keret, eleve tárgytalan. Számunkra fontos lenne a mihamarabbi költözés, ez volt a következő.

Ezt követően alaposan megnéztük a lakást, rákérdeztünk a végső árra.Nem kell ebből gondot csinálni, mindenre konkrétan rá kell kérdezni. Mi pl. a lakóközösség összetételét is megkérdeztük, de persze nem ez volt a legfontosabb.

Megbeszéljük, visszajelzünk mindenképp".Már akkor elmondtam,hogy amennyiben a vásárlás mellett döntünk mihamarabb tegyük meg a következő lépéseket, ügyvéddel már előre beszéltünk.

Másnap visszaszóltam,részünkről rendben.

Az ügyvédtől már előre megkérdeztem a teendőket, miket kell becsatolnunk, mi a menete az eljárásnak.

Ahogy előttem is írták, a társasház alapító okirata is szükséges,valamint energetikai tanúsítvány és tulajdoni lap.

Az ügyvéd mindenképpen lekéri/megtekinti a tul.lapot, de a vevő ezzel igazolja eleve azt,hogy jogosult az eladásra.


Mi e-mail-ben küldtünk el mindent az ügyvédnek, aki elkészítette a szerződést és megküldte áttekintésre.


Hozzáteszem: nagyon fontos az ügyvéd, tehát vagy olyat kell választani akit ismertek, vagy akit valaki ajánlott.


Úgy gondolnánk,hogy egy adásvételi szerződés rutin feladat, de mégsem minden esetben van így.


A foglalót - ami kp-s vásárlóként esetén 10% általában - készpénzben, az ügyvéd előtt adtuk volna át.

Az ügyvéd ezt követően széljegyként kezdeményezi a földhivatalnál a bejegyzést.


A kiköltözés napján megnézzük a lakást, elkészítjük a birtokba adási jegyzőkönyvet, lehetőleg együtt rendezzük a közműátírást.A vételár foglalóval csökkentett részét átutaljuk.

Az ügyvéd ezen a napon is megnézi az ingatlannyilvántartásban a tulajdonjogot, és amennyiben minden rendben, kezdeményezi a tulajdonjog bejegyzést és átadja az addig Nála letétként kezelt szerződéseket.


Kölcsön-CSOK esetén másabb az eljárás,de bizonyára vannak hasonló részletek amire érdemes és szükséges figyelni.


Egyébként ha előre felkészülünk mire kell figyelni/kérdezni, pontosan megvan az elképzelésünk, és az eladók is kellően együttműködőek, gyorsan megy ez az egész.Persze a kölcsön része adott ...


Arra is ügyeljetek,hogy a kiköltözést követően ne maradjon senkinek bejelentett lakcíme a lakásban. Ezt az ügyvéd bele is szokta írni a szerződésbe, ahogy azt is ha határidőre nem történik meg a lakás birtokba adása.


Ne nevessetek, de szerintem érdemes előre összeírni miket is nézzetek/kérdezzetek meg, ott nem biztos,hogy rögtön minden eszetekbe jut.


Ha ingatlanoson keresztül veszitek, vagy akár magánszemélytől, eléggé nehéz időpontot egyeztetni, tehát ha egyszer lehetőség van rá mindent meg kell tudni.

2018. máj. 16. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Bocs' előző vagyok..az eladó lépett vissza, mi lettünk volna a vevők :)
2018. máj. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ez érdekes, miért lépett vissza az eladó?

És még a foglaló előtt lépett vissza?

2018. máj. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a hozzászólásokat és a tanácsokat!

Több eladó lépett vissza többször. Két esetben készpénzes vevő jött akivel lehetett trükközni (egy része zsebbe ment), illetve volt olyan is, hogy a válni készülő házaspár az előszerződéskötés napján realizálta, hogy most aztán tényleg vége mindennek...úgyhogy kibékültek. Örültem neki... :))))

2018. máj. 16. 22:58
 7/9 A kérdező kommentje:
Ja, már ha nekem (is) érkezett a kérdés és nem a 3-as válaszolónak.
2018. máj. 16. 22:59
 8/9 anonim ***** válasza:

Jaj, de a Válaszolónak szólt a kérdésem.:)

A Te sztoridat látom a nyitóban.:)

2018. máj. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

3-as vagyok. Igen, a foglaló előtt lépett vissza az eladó.

Az ok az volt,hogy szerették volna ha a lakcímük továbbra is ott maradhatott volna egy bizonyos ideig. Ennek eléggé zűrzavaros oka volt, ami miatt mi nem mentünk bele, annak ellenére,hogy amennyiben a szerződésben egy adott kijelentkezési határidő rögzítve van kényszer kijelentkezést kezdeményezhettünk volna.

2018. máj. 17. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!