Kell tartani a paneltől hosszútávon?
25M forintig vagyunk hitelképesek a feleségemmel. Szeretnénk 4 szobás (háló, nappali, gyerekszoba, dolgozó szoba) lakást venni Budapesten, 70nm körül, vagy afelett. A gond az, hogy ennyiért csak panelt kapunk. Ezzel alapvetően nincs bajunk, sőt. Jelenleg is panelben bérlünk lakást már 6 éve és nem kényszerből. 20 évig vidéken éltünk mindketten kertes házban és nem hiányzik, hogy mindig van valami teendő a ház körül. Nyilván nem lenne rossz új építésűben lakni, de a közösségi tereken kívül szerintem egy panelt is nagyon szépen meg lehet csinálni belülről.
A gondom csak az, hogy rengeteget hallani manapság arról, hogy a panelek abszolút nem erre az élettartamra lettek anno építve. Nem igazán találni erről a témáról kimerítőbb tanulmányokat, de félek, hogy mi lesz 10-15-20 év múlva. Nem igazán tetszik a gondolat, hogy mire kifizetjük a hitelt, esetleg bontásra ítélt lesz a komplett tömb, mert elavult, balesetveszélyes, vagy bármi.
Itt dióhéjban nagyjából az van, hogy vagy újat veszünk, de kisebbet, vagy nem pesten fogunk lakni, vagy kitesszük magunkat annak, ami majd lesz a panelekkel a jövőben (korszerűsítés, kiköltöztetés/kártalanítás/stb.) Igazából nem tudom melyik ujjamat harapjam meg.
Ti mit tanácsolnátok?
Ugyan ezen dilemmáztunk egy évvel ezelőtt.
Máig nem tudom mivel jársz jobban.
Kisebb, de jobb.
Nagyobb, de panel.
Bentebb vagy kintebb.
Szerintem nézzétek sorházat, Kerepes környékén.
Lemaradt hogy még kell nézni mikor épült.
Van, ami csak 30 éves.
Viszont van olyan hogy biztos nem mennék oda, mert már ránézésre pereg szét.
15-20 évre nem biztos, hogy szabad kölcsönt felvenni. A hitelfeltételek és a bevételeitek is nagyot változhatnak.
A panelházak várható élettartama 100 év körül volt, amikor utoljára találtam róla adatot (építéskor 50 évet terveztek). A panelokat a 60-as évek végén kezdték építeni. Ha az épület jó állapotúnak tűnik, akkor a panelok gyenge pontja a gépészet. (víz csatorna, villany, fűtés vezetékek). Ezek cserélhetőek, de akkora felfordulással járnak, nem hallottam olyanról, hogy felújították volna (a fűtés mérhetővé tétele egy szelep és egy költségmegosztó beépítését jelentette fűtőtestenként)
Pontosan 27 évvel ezelőtt, amikor lakás vásárlás előtt álltam, azt mondták, hogy ne vegyek panelt mert ezek a lakások csak 40 évre voltak tervezve. Amit én akkor néztem magamnak az kb. 35 éves volt akkor. Még ma sem tudom reálisan elképzelni, hogy azt a városrészt az idén teljesen lebontsák mert a lakások bőven elmúltak 40 évesek.
Szerintem , előbb fog tönkre menni egy újonnan épített mostani lakás, ház, mint egy panel. A mostani lakásokban, házakban 1. nincs anyag 2. nem szakemberek építették, hanem, tegnap még szakácsvolt ma meg kőművesként dolgozik feketén a cégnél. Arról nem is beszélve, hogy a mai lakásokat, házakat felépítő Kft.Bt.stb. ma van holnap megszűnt. Értsd, a kivitelező cégek úgymond csak egy projekt cégek ami addig él amíg a beruházás/ kivitelezés le nem bonyolódik, aztán a cég eltűnt. Nehogy már , majd valaki 1 - 2 év (direkt nem is írtam, hogy 5 -10 év)valamilyen garanciális helyrehozatali igénnyel élhessen.
Na szóval a kérdésedre a válaszom röviden, azt vegyél amihez most a legtöbb pénzed van és kb. 5 - 10 évre tervezd az ott lakásotokat , utána meglátod merre tovább. Változik az élet a körülmények és minden más is, ki tudja mit hoz a jövő.
Köszönöm az első hozzászólónak, hogy bizonyította a szövegértési képességeit. Nekem megfelel a panel, a "zaj" sem zavar, legalább hallom, hogy élnek emberek körülöttem. Engem kifejezetten megnyugtat. Nem az volt a kérdés, hogy azért vegyek/ne vegyek panelt, mert áthallatszik-e a szomszéd, hanem mert kisarkítva, de összedől-e?
Az meg, hogy hány évre veszek fel hitelt, az legyen az én "nyomorom". Ennyi erővel akkor maradjak albérletben? Onnan is kiraknak, ha nem tudom fizetni, szóval tök mindegy. Ilyen hozzáállással sehova sem lehet jutni az életben, hogy mi lesz 10-15 év múlva. Nem érzem, hogy magyarázkodnom kellene, de 10 évig fix kamatperiódusra veszem fel úgy, hogy mellette fizetek a feleségemmel 3 fundit (egyik nem a mi nevünkön van nyilván, de mi vagyunk a kedvezményezettek). És igen, szerencsére átlag felett keresek, de nem fogok tovább gyűjtögetni pénzt, mert többet bukom a megemelt albérleti díjammal, mint amennyivel több kamatot fizetek vissza a nagyobb hitelösszegre amit most azonnal felveszek szinte.
A többieknek ment a zöld kéz és köszönöm szépen a tartalmas válaszaitokat!
Megoszlanak ez előttem szólók véleményei. Van aki a kertes házat ajánlotta inkább, van aki sorházat, valaki Bp. agglomerációt, és volt olyan, aki pénztárcához igazodó lakástípust ajánlott.
Előrebocsátom, én panel párti vagyok.
Több helyen olvastam én is olyan adatokról, amelyekről a 4-es válaszoló is írt: A paneleket az építésük idején 50 évre tervezték, de a várható élettartamuk valószínűleg bőven 100 év felett alakul majd. A vasbeton az egyik legerősebb, legszilárdabb, legstabilabb szerkezet, szinte teljesen kizárt, hogy statikailag bármilyen probléma felmerüljön a következő évtizedekben.
Bőven akadnak olyan panel épületek Bp-en, amelyek a '80-as években épültek (a miénk '83-as), tehát elméletileg a 2030-as évek közepéig tervezték, de ha megfelelő a ház szigetelése és nem éri a feszített acél elemeket külső környezeti hatás (pl. víz, eső), így nem korrodálódnak az elemek, akkor gyakorlatilag a vasbeton szerkezet elpusztíthatatlan. Statikai szempontból egyáltalán nincs miért aggódnod.
A panelek gyenge pontja valóban a gépészet, elöregedő vezetékek, víz, elektromos hálózat, gáz, fűtés, csatornázás, szagelszívó, lift stb. Panel lakás vásárlásakor nagyon utána kell járni, hogy milyen a közös képviselő hozzáállása, mennyi energiát, munkát és figyelmet fordít a ház állapotának fenntartására, valamint milyen ütemben végzi el a felújításokat. Ha jó a közös képviselő és folyamatosan fejleszti a házat, akkor nagy valószínűséggel a gépészetre is jobban odafigyel, folyamatosan karbantartja, felújíttatja.
Én laktam 14 évig falun kertes házban, aztán bő 10 évig budapesti belvárosi téglában is, majd ezután kb 10 éve már panelben. Határozottan ki merem jelenteni, hogy mind közül a panel a kedvencem. Itt tényleg az van, hogy munka után pihenés, család, nyugi. Nem kell aggódnom a szélviharban kidőlt kerítés miatt meg a hólapátolás, fűnyírás stb. miatt és az összes többi, kertes házban napi szinten előforduló probléma miatt. És szerintem az sem igaz, hogy a panel feltétlenül hangosabb lenne a kertesnél.
Minden a szomszédoktól függ!!!
A mostani panelünk pont hogy sokkal csendesebb, mint a kertesünk volt. Ott a szomszéd állandóan a Stihllel meg a fűnyíróval rodeózott, az ezeréves rozzant csettegőjét (jármű) buherálta, pihenésképpen meg kirakta az udvarának a közepére a kétkazettáson a Betli Duót két böhöm nagy hangfallal, az egész utca örömére. :) Szóval nem a lakás típusától, hanem a szomszéd életvitelétől függ, hogy mennyire élhető az adott panel lakásod vagy éppen kertes házad.
Szó volt arról az elmúlt években, hogy a panelek legfelsőbb szintjeit visszabontatná a kormányzat (vagy akár az ötödikig mindet) (Lázár ötlete), de ennek egyáltalán nem biztonsági vagy statikai okai lettek volna, nem ilyen okok miatt került volna sor erre, csak valaki(k)nek ez milliárdos bizniszt jelentett volna, ezért találtak ki mindenféle mondvacsinált történeteket, hogy miért lenne szükséges lebontani a legfelsőbb szinteket és újraépíteni azokat. Na már most ugye ez olyan dolog, amivel nem lehet előre tervezni panellakás vásárlása előtt. Soha nem tudhatja előre az ember, hogy mikor pattan ki valamelyik nagytudású politikusnak egy ilyen agyament ötlet a fejéből, hogy a paneleket (bármilyen okra hivatkozva) el kell bontani. De ha ilyet kitalálnak, az biztos, hogy nem ténylegesen bekövetkezett műszaki okok miatt kerül sor az elbontásra a közeljövőben (ennek ellenére éppen erre fognak hivatkozni), hanem anyagi okok, magánérdekek, milliárdos befektetésekben érdekelt vállalkozói érdekek miatt.
Annyit még megjegyeznék, hogy minden fillér, amit albérletre költetek valóban "sárba dobott pénz", ahogy mondani szokták, de jól gondoljátok meg, hogy mikor vásároltok (panel) lakást. Jelenleg a panelek nagyon keresettek az ingatlanpiacon, így a nagyszámú kereslet miatt drasztikusan megemelkedtek a lakásárak. Mi 2 évvel ezelőtt vettük a mostani lakásunkat 10 M-ért (53 m2), ami jelenleg most 20-22 M-t ér. Nagyon durván elszálltak az árak. Ha én lakásvásárlásban gondolkodnék, lehet, hogy nem mernék olyankor belefogni a vásárlásba, amikor egekben az árak. De ugye az meg előre megjósolhatatlan, hogy mikor fog apadni az ingatlanpiac, mikor kezdenek csökkenni a lakásárak, mikor következik be valami olyan külső környezeti hatás, ami a lakásárak csökkenését eredményezi. Nyilván Ti is akkor járnátok a legjobban, ha olyankor tudnátok lakást venni, amikor alacsonyak az árak, kevesebb hitelfelvételre lenne szükségetek, könnyebben, lazábban vissza tudjátok fizetni.
Előző, 60 m2-es panel lakásunk 2012 környékén 7 milliót ért, ma 23-24 millió körül van. Durva.
Szóval én azt mondom, hogy én egyáltalán nem bánom, hogy panelbe költöztem és nem kertesben vagy belvárosi téglában lakom, sokkal jobban szeretem a panelt. Számomra felbecsülhetetlen és megfizethetetlen az a kényelem, amivel jár. Fűtött, meleg lakásba érek haza, nincs gondom a kertre, háziállatokra, a ház folyamatos karbantartására, így több időnk marad egymásra vagy szórakozásra. Ez a kényelem és nyugalom számomra a legfontosabb.
Alaposan gondoljátok át, hogy milyen az életviteletek és ehhez mérten válasszatok ingatlantípust. Örökmozgó, nyüzsgő életvitelű családoknak értelemszerűen praktikusabb kertes házban gondolkodniuk, mint panelben. Panelek esetében viszont "összedőléstől" egyáltalán nem kell tartanotok, ez ziher. :)
Sok sikert a lakás (vagy ház-)vásárláshoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!