Budapesten és az agglomerációban most nagyon elszálltak a lakásárak. Megéri most befektetési céllal vásárolni a belvárosban? Nem fognak ezek az ingatlan árak esni pár év múlva?
Nyilván senki sem látja előre a jövőt, tehát nem lehet semmit biztosra állítani,de bőven benne van a pakliban az árcsökkenés.
Az előző válsághoz is hasonló körülmények vezettek.
A deviza hitelekhez hasonlóan most is kockázatos a hitelfelvétel.A mostani monetáris gazdaságpolitikának köszönhetően igaz csábítóak lehetnek az alacsony kamatok, de a devizahitelekhez hasonlóan most is túlvállalják magukat az emberek.
Így az olcsó, rövid kamatperiódusú hitelek hatalmas kockázatot jelentenek egy esetleges kamatemelés következtében.
És mivel a kamatemelést a Fed és az EKB is elindította,vélemenyem szerint az ingatlanbefektetési őrület az utolsó felvonásához érkezett.
Én személy szerint ha nem sikerült vásárolni a felfutás elején, biztos nem vásárolnèk a csúcson, hanem kivárnék és maradnèk az államkötvénynél.
Most az árcsúcs közelében akarsz ingatlant venni? Az ingatlanár növekedés már elég erősen meghaladta az inflációt. Ezt úgy hívják hogy lufi (szakszóval overbought) és egy fordulópont után jön a medve piac azaz egy kagy korrekció (áresés). Ez törvényszerű és megszokott dolog. Nem is biztos hogy
De mondok jobbat. A kriptopénzek (Bitcoin / Ethereum / stb) most vannak túl egy ilyen nagy korrekción és növekedésnek indul az árfolyamuk (bika piac kezdődik). Amíg ingatlannal csak százalékokat nyerhetsz addig kriptopénzzel megtöbbszöröződik a pénzed egy év alatt! Csak egy példa. Aki 2017 év elején vett Bitcoint annak most a pénze minimum a tízszeresét éri. 2018-ra is hasonló bika piac várható ami most indul be (mert most lett vége egy nagy korrekciónak).
De teheted cégek részvényeibe is kockázat szerint jól elosztva és még azzal is sokkal többet nyersz mint ingatlannal. A legismertebb világcégek (Apple / Facebook / stb) részvényeibe fektess elosztva és akkor kicsi marad a korkázat.
Ingatlanban akkor jó utazni ha tudod is manipulálni az ingatlanpiacot (ha befolyásos politikus vagy van vagy ilyen ismerősöd). Olcsón árverezett ingatlanokhoz sem férsz hozzá mert azok már le vannak zsírozva. Az airbnb-vel szemben még csak most fognak keményebben fellépni.
Kockázat van mindegyik befektetésben. A kriptopénzekben a részvényekben a várható nyereség sokkal nagyobb mint a kockázat. Egyébként egyre több ingatlanbefektetőtől hallom hogy adják el az ingatlanokat és fektetnek kriptopénzbe és részvényekbe.
Szia!
Látom, nem most írtad ki a kérdést, de próbálok érthető és reális választ adni neked rá.
Hogy mi is folyik itt? A 2008-as "válságot" követően, amikor is valójában az történt, hogy a bankvilág egy bődületeset kaszált a kelet-európai országok pénzpiacán, senki nem mert hitelt felvenni. Egyrészt féltek, hogy megint pórul járnak, illetve amúgy is irracionális döntés lett volna 20%-os forinthitelt felvenni. Lásd mi történt? Beszakadtak a lakásárak. Teltek az évek, a bankvilág rájött arra, hogy csinálni kell valamit, mert nem tudják kihelyezni a felgyülemlett irgalmatlan mennyiségű tőkét, illetve nem létező pénzt. Kitalálták a CSOK-ot, mint állami ösztönzőt, muszáj volt ugyanis valamit a nép szájába adni. Na meg a "kedvezményes" áfa. Ez épp elég volt ahhoz, hogy megjöjjön a vásárlási kedv még akkor is, ha a csok csak nagyon-nagyon kevés ember és család számára elérhető a gyermekszám miatt. Megérkezett a nullkamat időszak és ezáltal a kétszázalékos hitelek ideje. Persze, hogy mindenki vette fel a hiteleket nyakra-főre, egyáltalán nem lett jobb senki helyzete és a bérnövekedés is egy nagy humbuk. A jószágok árai is növekedtek, ezzel senki sem járt jobban. Az emberek alig érzik, hogy jobban keresnének. A helyettesítő termék árát is megemelték (albik), ez magyarázható jelenség. Ebből következtek az ú.n. "a magamét fizetem inkább" hitelek. A happy hitelekről ne is beszéljünk, amikor negyvenmilliós lakásokat vesznek meg, mert úgyis ingyé van most!
És nézzünk a számok mögé. A KSH statisztikája szerint az árváltozás leállt szinte, és országosan az adásvételek száma a vidéki adásvételek miatt nő. Arról ne is beszéljünk, hogy ha alapkamat növekedés történik, a hitelek törlesztője akár sokszorosára is emelkedhet, mivel van kamatkockázat. És azt nem tudom megérteni, hogy sokan miért örülnek ennek, főleg az újdonsült és régi pesti lakástulajok, hogy sokat ér a lakásuk, ha csak az az EGYETLEN értéktárgyuk, ergó csak akkor tudják az árnövekedés nyereségét realizálni, ha eladják és vesznek olcsóbban a városban. Ja de más is drágán akarja adni...
A válaszom a kérdésre: Nem tudjuk mi lesz, de ez amúgy se a hazai szintéren dől el, hanem a nemzetközi pénzpiacon. És ha azt mondják, hogy holnap az euró és dollár irányadó kamata 10 százalék lesz, akkor a forintét is kénytelenek lesznek e fölé emelni és hónapokon belül lezuhannak a lakásárak kisebb stagnálás után. De akkor már pénz se lesz, mivel a hitelezés befullad, így érvényesül a marshall kereszt... Végülis a magyar csak a hitelből legény.
Kriptóból nekem azóta lett 6x-os nyereségem. Ami azt jelenti, hogy egy lakás árából lett 6 lakás ára. De az azóta beindult infláció miatt legyen csak 4 lakás ára, akkor is jól teljesített.
A 2021-es év eleji csúcson adtam el mindet USDC-be (az is kriptó, ezért nem kell leadóznom). Mostanában kezdem visszavásárolgatni a kriptókat készülve az újabb menetrendszerinti bika piacra.
Ki járt jobban? Az ingatlanbefektetők, vagy én?
Nem reklámozásból, vagy viccből írtam 2018. jan. 27.-én a válaszomat. Ha megfogadtad, akkor nyertél rajta rendesen.
De ha valaki utálja a kriptókat, akkor most a válságban szinte bármilyen részvénybe is fektethet, mert most padlón van minden árfolyam, de ha elmúlik a válság, minden részvény úgy fog megint kilőni, hogy pár év alatt azokon is lehet majd 4-8x-os, vagy sokkal nagyobb haszon attól függően, hogy meddig tartod a pozícióban a pénzed.
Persze valakinek, akibe azt súlykolták egész életében, hogy csak az ingatlanbefektetés az egyetlen igazi, megbízható befektetés, annak minden más befektetési forma, amivel jóval többet lehet keresni, vörös posztó.
Egyébként az a prognózisom is bejött, hogy rendesen nekiálltak a kamatemelésnek. Most az alapkamat már 13% és ehhez fognak igazodni az ingatlanhitelek is.
"a bankvilág egy bődületeset kaszált a kelet-európai országok pénzpiacán"
Hogyan, miből?
7: A hiteleken kaszáltak sokat és azok adásvételén, mert egymás közt kereskedtek is a hitelekkel a bankok, de nem csak keleten, hanem nyugaton is és 2008-ban ez a rendszer omlott össze.
De azóta is nagyokat kaszálnak a bankok. 2015-től a csokon és a babavárón is nagyot kaszáltak a hazai bankok, mert ezek a dolgok sok hitelfelvevőt hoztak a bankoknak és az állam fizette ki a rendes kamatokat akkor is, ha a csokot és babavárót felvevő ügyfeleknek elengedték a hitelt, mert meglettek a vállalt gyerekek.
Lényegében az állam a csok és babaváró intézkedésekkel a bankokat és az ingatlanbefektetőket támogatta meg elég rendesen, miközben az átlag polgár csak szívta a fogát a brutális ingatlan ár növekedésen mert a piac annyira elnyelte az ingatlantámogatásokat, hogy hamarosan már támogatással is túl drágák lettek az ingatlanok. Ezt már kormányzati szinten is elismerték idén. Ha bármelyik piacot megtámogatják, akkor az azon a piacon brutál áremelkedést hoz és felborítja az addig a természetes kereslet-kínálat szabályozta árakat, majd a végén általános inflációt eredményez más piacokra is kihatva. Ezeket anno egyes gazdasági szakemberek előre megmondták és úgy is lett.
Ezért a legjobb amit egy állam tehet, hogy a szolgáltatásokat építi, mint egészségügy, oktatás, infrastruktúra, stb. és a piacokat békén hagyja, hogy azok beszabályozzák magukat és az árak az állam polgárai valós fizetőképességére álljanak be ami már eleve megfizethető árakat eredményez, minden területen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!