Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Osztatlan közösből kiválni?

Osztatlan közösből kiválni?

Figyelt kérdés

Van egy önálló telkem. A telkem mellett van egy másik telek, egy osztatlan közös, amin van egy társasház és egy a társasháztól különálló épületrész, ami az enyém és összesen 16.800/100.000 tulajdoni hányaddal rendelkezem. Az osztatlan közös teleknek összesen 8 tulajdonosa van velem együtt.


Az osztatlan közös terület az én hányadom nélkül is elegendő marad. Az én hányadom önmagában nem lenne elég nagy, hogy különálló legyen, de a közvetlen mellette levő telkem elég nagy és technikai akadálya nincs az összecsatolásnak.


Mi a módja annak, hogy az osztatlan közösből kivegyem a tulajdonom és hozzácsatoljam a telkemhez?


A társtulajdonosoknak bele kell egyezni, vagy tőlük függetlenül is ki tudok válni?



2017. szept. 20. 00:14
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
50%
A társtulajdonosoknak biztos, hogy bele kell egyezni. Önkormányzathoz menj be és kérdezd meg az adott helyre a megosztás és a telekegyesités lehetőségeit.
2017. szept. 20. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
31%

Az előző orbitális hülyeséget mondott: nem kell hozzá a társtulajdonosok beleegyezése természetesen.


Van egy ilyen standard, bírósági, de nem peres eljárás, hogy osztatlan közös tulajdon megszüntetése. Elindítod az eljárást, a bíróság pedig megszünteti a közös tulajdont, akár tetszik a többi tulajdonosnak, akár nem.

Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére három eset lehetséges:

- az osztatlan közös tulajdon felosztása (nálad nyilván ez fog játszani),

- valamelyik tulajdonostárs a részedet kivásárolja,

- illetve a tulajdon eladása (ha nem kooperálnak a tulajdonostársak, akár a bíróság is elárverezi), és a befolyó vételár arányos felosztása a tulajdonostársak között.


Nem kell pereskedni hozzá, csak a bíróságon elindítani az eljárást. Ha ügyes vagy, magadtól is elintézheted, de ha inkább kényelmes vagy, akkor bízz meg vele egy ügyvédet, az elintézi neked.

2017. szept. 20. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
63%

Orbitális baromságot nem az #1-es válaszoló, hanem a #2-es mondott.

A bíróság csak legritkább esetben szokott a tulajdonviszonyokba ítélettel belenyúlni. Az ilyen kereseteket be sem fogadja.

Először a tulajdonostársakkal kell megegyezni! Ha telekkönyvileg nem lehet megosztani, akkor megosztási szerződést kell kötni.

Osztatlan tulajdon esetén hiába használsz a területből jól elkülöníthető részt, az akkor is közös, megosztási szerződés nélkül bármelyik tulajdonostársnak joga van oda bemenni.

2017. szept. 20. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Na most jól megkegeredtem
2017. szept. 20. 10:10
 5/17 anonim ***** válasza:

Ha jól értem akkor ez egy ténylegesen alapító okirattal rendelkező társasház?

Ebben az esetben az alapító okiratot kell módosítani, ügyvéd készíti. A földhivatali bejegyzés költsége ~ 10.000,-FT / albetét.

És minden tulajdonosnak hozzá kell járulni. Ha esetleg egyvalaki nem járul hozzá, akkor el lehet indítani a bíróságon keresetet, de hosszú idő mire pont kerül a végére.

2017. szept. 20. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
15%

Ha ennek a teleknek van 8 gazdája,biztos az már elvan döntve ki melyik darabot használja .Ezért is tudod ki a szomszéd,és megvennéd tőle .Adásvételi szerződés,és a közösből ki kell méretni pontosan a 2 területet,ami valójában 1 lett már.

Ehhez a többi társnak már semmi köze .

Bárki eladhatja a saját részét,csak a társtulajdonosok elővételi joggal rendelkeznek .Aki vásárol,annak meg kell osztatni,és pontosan kiméretni .

2017. szept. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
91%

"Ha ennek a teleknek van 8 gazdája,biztos az már elvan döntve ki melyik darabot használja .Ezért is tudod ki a szomszéd,és megvennéd tőle"

Ez társasháznál nem működik, főleg azért nem mert van rajta egy építmény.

Még a telek egy részét értékesítheti a közösség (tekintettel arra, hogy közös), de a külön tulajdon kiválása miatt a többiek tulajdoni hányada is változna ezért kell az alapító okiratot módosítani. Ezt a társasházi törvény alapján csak 100%-os hozzájárulással lehet.

2017. szept. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 xswerdy ***** válasza:
67%

utalsónak: nincs szó adásvételről. A kérdező már rendelkezik tulajdoni hányaddal az ingatlanban.


Kérdezőnek: jogilag is társasházról van szó, vagy osztatlan közös tulajdonról? Ha jól értem, ez utóbbi, szóval a telken van egy többlakásos, meg egy egylakásos épület. Feltehetőleg van egy érvényes használati megosztás a lakások tekintetében (amni megmondja, hogy ténylegesen kié melyik lakás). Megoldás lehet, hogy köttök egyet a telekre vonatkozólag is, így nevesítitek, hogy a telekből melyik részt használod te (a többiek feltehetőleg tovbbra is közösen használják a maradékot). Ennek birtokában akár hozzá is kerítheted a telkedhez az adott részt. Így nem lesz ugyan földhivatalilag külön tulajdonod az a telekrész, de olcsóbban és egyszerűbben megoldható a probléma. Lehet persze telket alakítani is, ehhez meg kell nézni a rendezési tervet. De hiába a méretek rendben lennének, azt pl. nem szokták engedni, hogy nagyon idétlen alakú telek jöjjön létre.


Ha társasház vagytok, akkor meg kell szüntetni a jelenlegi társasházat, megcsinálni a telekalakítást, és létrehozni az új társasházat. Jó hír, hogy ez mehet egy földhivatali eljárásban.

2017. szept. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%
7 es a ház melleti ingatlanokról van szó.Ehhez nem kell semmit sem módositani .Úgy olvastam más sem osztja a válaszod .
2017. szept. 20. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Attól, hogy különálló épület még lehet a Társasház része.
2017. szept. 20. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!