Hazánkban a hegyesebb, dombosabb vidékeken mennyivel van hűvösebb napközben, vagy éjjel, mint mondjuk az Alföldön?
Mindig az Alföldön éltem, szóval nincs saját tapasztalatom. Lakásvásárlás előtt állunk, egyébként jelenleg dél-keleten lakunk egy nagyvárosban. Imádok itt élni, kivéve, hogy nem bírom a meleget és itt ebben a városban szinte mindig a legmelegebb van nyáron és éjszaka sem hűl le a levegő. Szenvedek ettől a rohadt melegtől és hiába van légkondi a lakásban, 24 órában nem működtethetem, mert valamikor szellőztetni is kell, napközben ügyeket intézni, stb.
Évek óta minden nyár egyre forróbb, ezért felmerült, hogy talán északabbra, vagy hegyes vidéken vennénk lakást, vagy házat, talán ott még elviselhetőbb a klíma.
Aki ilyen helyen lakik, írna arról, mi a tapasztalata? Köszönöm.
Bizonyos magasság felett a különbség minimális, sokkal fontosabb a hely fekvése, hogy napos (inkább déli) vagy épp árnyékos (inkább északi) oldalon fekszik.
Extrém esetben egy völgyben fekvő hely sokkal hűvösebb is lehet nyáron a napsütéses időszakok rövidebb mivolta miatt. Ugyanitt télen viszont akár fogcsikorgató hideg is lehet, miközben a környéken eltüzelt anyagok által kibocsátott gázok remekül meg tudnak telepedni, a szél sem tudja kifújni, szóval még szellőztetni sem nagyon lehet/szabad.
Én dél-keleti lankás vidékre szavaznék (nem völgyben).
Esetleg még azt is figyelembe veheted a költözésnél, hogy maga az új ingatlan milyen. A bérház, lakás eleve melegebb, mint a kertes. Az építőanyaga sem mindegy, a panel melegebb. Én negyediken lakok, ez csúsztatott zsalus, én nem hiszek abban, hogy felettem a tető melegít, de az összes ablakom délkeleti fekvésű. Régen szerettem, ma már nem, közben fényérzékenyebb is lett a szemem, azért is zavar. Érdekesség, hogy erdő mellett lakom. Ahogy leszállok a buszról, már hűvösebb van, mint a városban, ahogy bejövök itt a házak közé (az túlzás, hogy lakótelep), még hűvösebb van. Érződik, szóval biztos van két-három fok különbség. Mondjuk 40 fokban ezt nem vettem észre. Viszont erősen gondolkozom, hogy akarok-e én még egyszer keleti fekvésű ingatlant. Az vele a bibi, hogy maga a lakás is melegebb ettől, nemcsak a napsütés számít. Házaknál is számít, hogy tégla vagy a sokat vitatott vályog.
Az a másik, hogy szerintem már olyan őrülten forró nyarak vannak, hogy ezt mindenhol megérzed.
Szóval számít az elhelyezkedés, az égtáj, az ingatlan típusa és az építőanyag is. Kisebb városban itt a környéken egész más minden. A nagyváros melegebb mindig. (Kelet-Mo.)
Hazánkban nincsenek olyan magas hegyek,hogy érdemes lenne oda költözni,hüvösebb esték nappalok reményében.
Az alföld amúgy melegebb nyàron.o
Sajat tapsztalatom az,hogy Győr mintha hidegebb lenne mint a főváros,de 2-3 esetleg 5fok nem számit,mert nem érzed. Tudatilag persze jobb,hogy nem 40fok van,csak 35.
Amugy hazánk leghidegebb települése Zabar.
Multhéten volt olyan reggel amikor nem volt +2 fok.
Többet számít a mikroklíma, ami általában erdős, dombos vidéken, nagy vízfelületek mentén jobb. Ahogy írták is, az erdők nagyon jól hűtenek. Ha belvárosban laksz, ott mindig állott meleg van, nem csodálom, hogy szenvedsz. Én Budapesten egy kertvárosi részen lakom, és a belvárosból járok haza kerékpárral. A belvárosban még folyik rólam a víz és alig kapok levegőt, mire kiérek, kellemes hűvöst érzek és jár a levegő.
Tehát a legjobb választás erdő, vagy nagyobb tó melletti kistelepülés, ahol sok a zöld.
Falut keress, erdőközelben.
A dombos, hegyes területek általában valóban hűvösebbek 1-1 fokkal. Sokat számít a ház fekvése, ha nem bírod a meleget északit válassz.
Itt van az évi átlagos középhőmérséklet, ami megmutatja hol van egy kicsit hidegebb egész évben:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!