Kizárólagos szerződés megszegésének mi a következménye?
Szia!
Az adott ingatlanközvetítő cég szerződésben szankcionálja a kizárólagosságát.
Aláírásoddal ezt elfogadod így az perelhető.
NINCS értelme kizárólagosságot kötni ugyanis nem mozdítja előre az eladást...
Véleményem szerint nincs értelme ingatlanközvetítővel szerződni. Hírdesd saját magad és ugyanúgy eladod a lakást...
Dehogy nincs értelme, csak nem kell kizárólagosságot kötni. Nekem marha kényelmes volt, hogy minden papírmunkát megcsináltak helyettem és nem volt semmi probléma. Persze pénzért, de ha egyszer én nem értek hozzá...
Kizárólagosságot azonnal elutasítottam, nyugi megkötik veled a szerződést anélkül is, csak határozottnak kell lenni. Ha meg mégse, van ezer másik cég.
Ezek mellett meg hirdetheted saját magad is.
Kérdező, nem nyilvánosan hirdeted? Már onnan is megtudhatja.
Eleve a kizárólagos szerződés x időre szól, pl. 180 napra, és nem lehet csak úgy felmondani! Legalábbis nem annyi, hogy köszi, nem tetszik az arcotok!
Ha azt mondod nekik, hogy meggondoltad magad, nem akarod eladni, és egy éven belül mégis eladod, kibukik, mert figyelik ezeket az ügyleteket.
A felbontott, lejárt szerződés után lekérik az ingatlanirodák az ingatlan nyilvántartásból az adatokat. Bár leginkább azokat, ahol gyanús, hogy az általuk közvetített vevő vette meg, őket megkerülve. Mindenesetre az ingatlan-nyilvántartás nyilvános, szóval nem gond megtudni egy ingatlan tulajdonosát.
Az, hogy saját értékesítés esetén 50%-ot kell fizetni kizárólagos szerződés esetén, az az egyik nagy irodának a szerződési feltétele, mások általában a teljes közvetítői díjat kérik, ez is szerepel a szerződésükben.
De itt, meg más fórumokon keringenek jogesetek, amik szerint ha a tulaj maga adja el (mert a szomszéd lánya becsenget, hogy hallja, hogy eladó), akkor nem kérhet semmit a közvetítő, kizárólagos szerződésnél sem (illetve csak az igazolt költségeit). Valahol egy ügyvéd írta, hogy ő már több ilyen eladót képviselt, kis, és nagy irodákkal szemben is, és miután levélben elküldte az álláspontját, többet nem jelentkezett az iroda a pénzért. (azt persze konkrétan nem írta le, hogy mire hivatkozott).
Kizárólagosnál a tulaj eladhatja (ha a szomszéd lánya becsenget) de nem hirdetheti. Ez arra az esetre vonatkozik, amíg él a kizárólagos szerződés. Ha a tulajdonos ezt a szerződést megszegi, akkor fentiek az irányadók, hogyha mégis eladta, fizetnie kell.
Most én még azt nem értem, hogy volt egy kizárólagosod X irodával, és te kötöttél közben egyet Y irodával is? Mert akkor engem az is érdekelne, hogy Y iroda képviselője erre miért nem kérdezett rá, te miért nem mondtad meg, ő meg miért kötötte meg. És szerintem akkor a második, Y irodával jogszerűtlen a szerződésed, és azt kellene megsemmisíteni. 14 napon belül visszaléphetsz belőle, ha a lakásodban kötöttétek, tehát ha nem az ingatlanos cég hivatalos irodájában (Y irodáról beszélünk), a távollévők közötti szerződéskötésre vonatkozó jogszabály alapján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!