Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Az értékbecslő csak szívatja...

Az értékbecslő csak szívatja a vevőket?

Figyelt kérdés

Nem úgy lenne értelme az értékbecslésnek, hogy az eladónak lenne kötelező megcsináltatni és annak az árnak az alapján hirdetni a lakást?

Hiszen mostanában irreálisak az árak. Sikerült a többi ingatlanhoz képest 1 millióval olcsóbban vennünk egy lakást. De NAHÁT, az értékbecslő sokkal kevesebbre értékelte, ezért annyi a felújításra szánt összegnek....mert kevesebb hitelt kapunk.

De ugye a foglaló a szerződéssel ilyenkor már ki van fizetve....

húúúúúúúú de jó szívatni a pórnépet! Nehogy már jó legyen szegény kisembernek.



2017. jún. 3. 18:22
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
Pedig itt ti rontottátok el a sorrendet. NEM FOGLALÓZUNK SEMMIT AMÍG ÉRTÉKBECSLŐ NEM LÁTTA! Egyértelmű hogy a bank érdekeit képviseli, több hitelt veszel fel.
2017. jún. 4. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szinte minden bankban van lehetőség előzetes becslésre, ezért ha kevés az önerő, célszerű lett volna még az Adásvételi előtt kihívni a banki becslőt, de még a bankválasztást is érdemes ilyenkor megfontolni, mert vannak bankok, amelyek eleve mérsékeltebben ad hitelt az ingatlan értékéhez képest még kiemelt településeken is (ilyen pl ERSTE, vagy az OTP), illetve vannak bankok, ahol működik az úgynevezett "magas finanszírozás" (pl Unicredit, FHB, CIB, KH, MKB), de csak kiemelt településeken. Megyeszékhelyeken, kiemelt településeken a Forgalmi érték 80%-át is behitelezik egyes bankok, de az, hogy mennyi lesz a forgalmi érték, a becslőtől függ.

Mivel a vevő akar hitelt, az eladónak a KP-s vevő lenne a nyerő, ez a vevő felelőssége és az ő költsége a becslés.

2017. jún. 4. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A fenébe...akkor eszünkbe sem jutott sajnos :/

Na nem baj, csak pozitívan :D

És köszönöm a válaszokat :)

2017. jún. 4. 13:32
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Általában ha hitelt akarsz felvenni, akkor inkább alámondja bank értékbecslője az értékét, mert hát a banknak így jobb. Érted, kölcsön ad neked pénzt, mindenképpen úgy akarja adni, hogy ha beszarik a dolog, akkor minél kevesebbet bukjon rajtad.


Ha meg adóznod/illetéket kell fizetned, akkor mindjárt többet ér azoknak az értékbecslőjének ugyanaz, mert ugye az alapján fizeted és minél több annál többet. :D

2017. jún. 5. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon cselesek.......
2017. jún. 5. 08:19
 6/6 anonim ***** válasza:

Az értékbecslő nem szivatja a vevőket. Megállapítja a hitelbiztosítéki értéket. Nemzetközi standardok alapján dolgozik, eléggé kötve van a keze.

A hitelbiztosítéki érték összegéről a hitelező a Szabályzatában meghatározottak szerint dönt. Az elfogadott érték azonban nem lehet magasabb az értékelő által javasoltnál.

A hitelező belső értékfigyelési rendszert köteles kiépíteni.

Nem szivat, négyféle módszert is alkalmaz a vizsgálatnál: piaci összehasonlító adatok elemzésén alapuló értékelést; statisztikai alapú értékelést; hozamszámításon alapuló értékelést; költségalapú értékelést.

Amikor megállapítottad, hogy "Sikerült a többi ingatlanhoz képest 1 millióval olcsóbban vennünk", akkor valószínűleg a hirdetési árakat nézted. Mennyi alkuval korrekcióztad? 10%? Annyit "szoktak" alkudni alapon? 10% egy 25 millás lakásnál 2.5MFt. De mi van, ha az épp akkor hirdetett lakásnál mire el lett adva nem pont 10% alku volt, hanem csak 4%? (Mert a tulaj pl. ráért eladni, a vevőnek viszont pont sürgős volt.) Vagy ha 15%-ot engedtek az árból, mert sürgőssé vált az eladás? Látod, ez máris 1-3.5MFt mozgási sáv.

És ez csak a piaci összehasonlítás. Az értékbecslő tény adatokból is dolgozik, pl. a NAV-tól kapott konkrét eladási árak. Ráadásul a bank korrektál többek közt az ingatlan hosszú távú értékállandóságának kockázatára; a követelés érvényesítéséhez kapcsolódó hatásokra (különös tekintettel a védelemre, az állagmegőrzésre és az értékesítési költségekre egy kényszereladás során).

Amit felvetettél, az valóban jó, tehát amikor az eladó készítteti az értékbecslést akkor az eladó és a vevő is piaci árat lát az értékesítés előtt.

2020. ápr. 2. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!