Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ennyire rossz egy vályogház...

Ennyire rossz egy vályogház szigetelése?

Figyelt kérdés
Házat készülök venni, vályogház is szerepel a listán. Viszont sokan ijesztgetnek, hogy sokat kell benne fűteni, akár nyáron is, ha pár napig hűvösebb van kint. Szerintetek? Az írjon akinek van tapasztalata a vályog vagy más régi építésű házakkal kapcsolatosan.
2017. máj. 16. 16:16
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
52%

"Azért aki egy kicsit tájékozottabb, fontos a maga és családja egészsége, no meg van egy halom pénze, az ma ISMÉT vályogból építkezik. "


Ennek ellenére fura, hogy szinte nem is lehet vályogtéglát kapni. Ha annyira egészséges lenne a vályog, akkor legalább nyugaton nagy keletje lenne, hiszen ott van pénz is, és törődnek is az emberek a saját és családjuk egészségével. Mégsem használnak vályogot, ennek pedig biztos hogy nem az az oka, hogy hírből sem hallottak a csodálatos vályogtégláról.

Az, hogy néhány ember valamiféle hóbortból vályogot használ alapanyagként, még nem jelenti azt, hogy a vályog egy hú de milyen jó építőanyag lenne. Az általad mutatott képek pedig részben (vagy egészben) délebbi területekről vannak, mint amennyire délen Magyarország fekszik (az egyik kép pl. Brazíliából való, amiről minden elmondható, csak az nem, hogy nagy hidegek lennének, másik képen kültéren tartott mediterrán növények láthatóak).


A vályog alapvetően sár (föld) és szalmatörek keveréke. A föld nem tartozik a jó hőszigetelő dolgok közé (sőt, igazából nagyon is rossz hőszigetelő), a szalma pedig nagyon kevés benne, hogy ezt a tulajdonságát jelentős mértékben emelje. Eredmény: vacak hőszigetelő képesség, aminél még a B20-as tégla is jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik (azonos vastagság mellett). Persze, ahol nincs szükség hőszigetelésre (pl. az említett Afrika), ott valóban nagyszerű építőanyag, már csak abból kifolyólag is, hogy nincs is más. Meg ha lenne is, akkor se tudná senki megfizetni, ezért vannak ott egész falvak, amik vályogból épültek.


Vályogot alapvetően nem azért használtak az emberek régen, mert olyan jó építőanyag lenne. Hanem elsősorban azért, mert a vályogért nem kellett (sokat) fizetni, ott volt a kertben az alapanyag, csak ki kellett termelni. Akinek pedig ma sok pénze van, azoknak csak nagyon-nagyon marginális része az, aki vályogházat épít(tet) magának.


A vályogházak nem azért hűvösek nyáron, mert olyan jó hőszigetelő képességgel rendelkezne a vályogtégla. Hanem azért, mert többnyire picik az ablakok, tehát kevés napfény tud bejutni a házba, másrészt pedig azért, mert a vályog elvezeti a hőt a talajba. Ugyanezt megteszi télen is, így egy vályogházat kifűteni többnyire költségesebb, mint egy ugyanakkora légterű téglaházat (nem véletlen, hogy régen a vályogházaknak reggelre belülről lett jégvirágos az ablaka, noha este 10-kor még egész kellemes meleg volt benne a sparherdtől). Ha építenél vályogtéglából egy tágas, nagy ablakokkal ellátott házat, akkor bizony megdöglenél nyáron a hőségtől odabent, ha nem lenne az ablakokon valamiféle árnyékoló (redőny, reluxa, függöny, stb.). Ráadásul a vályogházak egy jó részének verandája is épült, ami miatt még kevesebb napfény tudott bejutni a házba.


Egy szó mint száz, a vályognak egyetlen óriási előnye volt, mégpedig az, hogy olcsó és könnyen elérhető volt (sok esetben konkrétan ingyen lehetett vályogtéglát készíteni a házépítéshez). Mára viszont ez az előnye is megfogyatkozott, ezért is nem építkeznek belőle már szinte sehol hazánkban.

2017. máj. 17. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
76%
11-es. Vályogot nem lehet a kertben levő földből csinálni,. csak agyagos földből és ez kevés helyen van. A vályogházak többségében sem pici ablak van. Azért jó hőtartók többek között, mert a falak elég vastagok.
2017. máj. 17. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
45%

#12:

"A vályogházak többségében sem pici ablak van."


A vályogházak többségében bizony picike ablak van, egy mai szabvány ablakhoz képest mindenképpen. Láttál te már vályogházat egyáltalán?

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

Brutál nagy méretű ablakokkal vannak ellátva, nem igaz? És bizony ez a jellemző, nem a nagy ablakos vályogház.


"Azért jó hőtartók többek között, mert a falak elég vastagok."


Hát ha a hőkapacitást összekevered a hőszigeteléssel, akkor nem is értem, minek írsz egyáltalán ilyen kérdésekhez választ...

2017. máj. 17. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
37%

#13


Az ablakok méretével kapcsolatban nem értek veled egyet.

Ahol én lakom, (Pest megye, Bp-től 35 km-re) a 60-as években épült Kádár-kockák 90%-a vályogtéglából épült, zömében 180 cm széles, 3 szárnyas ablakokkal, tehát nem azok a tipikus hosszú tornácos parasztházak, pici ablakokkal.

2017. máj. 17. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
56%

Hát pedig a Kádár kockákat alapvetően téglából építették (főként B30-ból). Még a maradéknak is a többsége tégla-vályog vegyesfalazatú (váltott soros). Kevés Kádár kockát építettek tisztán vályogból.

Egyébként én is kábé pont ugyanezen távolságra laktam Bp-től, úgy 35 évig, és nekem is van egy ilyen 72-es Kádár kockám :) Nálunk pl. az egész utcában (de még a keresztutcában, és az arra merőleges másik két utcában is) csak B30-ból épített Kádár kockák vannak. Két vályogház volt csak ebben a tömbben, de egyik sem Kádár kocka mintára épült (sima hosszúkás, verandás parasztházikók).

2017. máj. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
0%
EZAAZ! Vesszetek össze a vályogon!
2017. máj. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
59%

#16


Miért vesznénk össze?

Beszélgetünk.

Vagy ezt itt szokatlan?

2017. máj. 17. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:
Mi az, hogy rossz a vályogház szigetelése? Ez hülyeség. Pont, hogy nagyon jó a szigetelése. Egy 60 cm-es vályogfal felveszi a legmodernebb technikákkal is a versenyt. Ezért tesznek bele szalmát is. Ez egy több ezer éves bevált technológia, mely a 20. század végén majdnem teljesen feledésbe merült. Ennek az volt az oka, hogy a vályogról azt tartották, hogy a szegények építőanyaga, valamint a már említett vizesedés, illetve a rágcsálók is problémát jelenthetnek. Mint mondtam, a vályog kiváló hang és hő szigetelő, de ha nedves lesz, elveszti ezt a képességét. Manapság azt lehet mondani, hogy kezd egyfajta reneszánszt élni a vályogépítés, mivel a globális felmelegedés hatásait könnyebb egy ilyen házban elviselni. Nyáron hűvös, télen meleg és állandó páratartalma van, gyakorlatilag tökéletes. Ma már betonalapra készítik őket. Ez megfelelő vízszigeteléssel a vizesedés ellen is védelmet nyújt, valamint a rágcsálók se tudnak belemenni, hacsak nem tanulnak repülni, továbbá a meszeléssel szintén távol lehet őket, és a bogarakat is tartani a falaktól. Azért nem építenek manapság vele, mert gyakorlatilag majdnem feledésbe merült, alig van élő ember, aki ezt csinálja, továbbá egy téglaházhoz képest lassabban lehet felépíteni. Egy jól felépített, délre tájolt vályogház tökéletes, mondjon bárki bármit. A déli oldalra akkor ablakot rakhat az ember, amekkorát akar. Régen azért voltak kicsi ablakok, mert nem nagy volt a hőveszteség, ma már a dupla, vagy tripla üveg ablakoknál ez nem okoz problémát. Északi oldalra pedig semelyik háznál se szabad nagy ablakot tenni, mert ott mindig hőveszteség van. Ennek az az oka, hogy az északi oldalt, sose éri napfény, a déli oldalt, ha megfelelően van tájolva, akkor télen éri napfény, (amikor alacsonyan jár a nap,) ami az ablakokon keresztül melegíti egyrészt a házat is, másrészt a falakat is. Ezt hívják passzív napenergia hasznosításnak
2017. aug. 31. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:
*nagy volt a hőveszteség (előző voltam)
2017. aug. 31. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
80%

Mondom a tutit!



Körülásod a vályogházat, készítesz egy kb. 1,5 méter mély, 50-60 cm széles árkot a ház falától kb. 50 cm-re. Ennek az alját és a ház felőli oldalát szigeteled víz ellen. Például, kirakod téglával, majd azt szurokkal szigeteled, kiöntöd betonnal stb. A lényeg, hogy a ház felé ne tudjon menni a víz. Utána feltöltöd az árkot kaviccsal. A ház mellé betonlapokból vagy helyben öntve (a lényeg, hogy vízzáró legyen) járdát építesz, amely az árok felé lejt, abba vezeti a vizet.


Az ároknak esést kell, a vizet el kell vezetni, akár átemelő szivattyúra is szükség lehet.


Így a vályogfalas házad alapja körül a föld mindig száraz lesz.

2018. aug. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!