Hogy kell okosan házat vásárolni? (kérdéseim lent)
Az ügyvédet is kérdezd meg!
A mi ügyvédünk kért a kéményseprőktől papírt az ellenőrzésről, mert akkor abban benne volt a fűtésrendszer állapota, hibái. És az adásvétel feltételéül szabta, hogy azt javítani kell.
A szomszédokat, helyi boltost, postást, stb. meg kell kérdezgetni, hogy mik a helyi buktatók, mire kell figyelni, és hogy mik a környék hátrányai.
Első elég sok mindent leírt.
Megkérdezném, hogy mindenre van-e engedély, ami a telken épült (pl. garázs, tároló, pecu, fészer, stb.). Ha van tetőtérbeépítés, az engedéllyel történt-e?
Műszakilag fontos megnézni. Kérdés, mikor történtek a felújítások, ha történtek.
Fontos a tető. Kívülről, ha megnézed, egyenesek legyenek a tető vonalai, élei. Nyilván a cserepek állapotát látod. Fel kell menni a padlásra és megnézni a szarufákat.
Pince, itt is figyelj a vizesedésre. Megfelelően van-e kiépítve.
Kívülről a vakolat, ha omlik is, de alatta legyen száraz. Ha vizesedik, az elég nagy baj, mert az lehet a környék adottsága is (a talajé), szóval nehezen szabadulsz meg tőle. A vakolaton is látszik a vizesedés, olyan, mint a vizes ruha, hogy kicsit sötétebb. Repedések: amit figyelni kell, azok a komoly repedések, pl. az ablak alatti-feletti függőleges repedés az süllyedésre utal, vagy az ablak sarkainál is. Odabent a hajszálrepedés az valószínűleg csak a festék. Ha megkopogtatod a falat, és dübög, akkor többről van szó. Nyílászárók állapota, burkolatok, mikori a ház, mikoriak pl. benne a villanyvezetékek.
Kérdezni azt kell, amit nyilvánvalóan ők tudnak, a mikor volt felújítva? kezdetűt. Meséljenek a házról. Mióta laknak ott, miket csináltak meg benne, mikor. Miért akarják eladni? Az állapotot neked kell szemrevételezned, azt ne kérdezd :-).
Árral? Mennyi az irányára? Ennyit. Aztán hazamész, átgondolod, és ha meg akarod venni, akkor majd mondasz rá valamit.
Odafigyelni árral kapcsolatban: legyen arányban a ház műszaki állapota, mérete, a környék az árral.
Ha megteszik egy lakás akkor érdemes mindent amit lehet megnézni és kipróbálni!(saját tapasztalatomból mondom)
Fürdőszobába/konyhában a csapokat kipróbálni van e rendesen nyomás jön e rendesen a meleg víz a wc-t kipróbálni, az ajtókat kipróbálni kinyitogatni, az ablakokat kipróbálni nyílnak e és zárnak e rendesen nem e szelelnek.
Vinni egy fázis ceruzát megnézni hogy az össze konnektor működik e az összes kapcsolót megnézni hogy működik e és ha nem miért nem.És még lehet nem soroltam fel mindent.
Igen meg a fal vizesedése főleg egy régi háznál nem 2 forint megcsináltatni ezek is legfőképp vizes időszakban látszik meg (tél időszakban) és ha be van rendezve a lakás az is eltakarhatja a vizesedést, erre érdemes egy olyan embert hívni akinek van műszere hogy megnézze mennyire vizesedik a fal.
# 6
És akkor a ház hibái tudatában tudtok alkudni és nagyjából ti is tisztában vagytok azzal hogy mit vesztek és mennyit és mit kell még rákölteni.
És ha már tényleg ott vagytok hogy na ez nektek kell a tulajtól kérjetek papírokat hogy a lakáson nincs közmű tartozás a szolgáltatók felé (víz,gáz,villany)
Társasháznál érdemes felkeresni a közös képviselőt hogy mennyi a közös költség (mert vannak tulajok akik direkt kevesebbet mondanak) és kérni egy igazolást a közös képviselőtől hogy a lakáson nincs közös költség tartozás, mert a közös költség tartozás az mindig az aktuális tulaj tartozása még akkor is ha az előző tulaj halmozta fel, és akkor majd kopog a közös képviselő az ajtótokon hogy fizessétek be a 200 ezer Ft közös költség tartozást mert ez már a ti tartozásotok és vagy befizetitek vagy pereskedtek az előző tulajjal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!