Hogy lehet lakás vásárolni?
25 évesként semmit sem tudok az ingatlan vásárlásról.
Mikre kell oda figyelni vásárláskor?
Hogy megy a lakásbak az átiratása a nevemre? Hogy lehet ellenőrizni, hogy a mostani tulajdonosnak vannak e tartozásai ( rezsi, közös költ, jelzálog stb.....)?
Vannak átverések, ahol nem is írját át a vevő nevére és így később kidobják?
Ügyvéd jelenlétében történik az adás-vételi szerződés megkötése, ő fogja bejegyeztetni a tulajdon jogot a földhivatalnak megküldött szerződés alapján. A NAV pedig majd küld egy kövér csekket, amin be kell fizetni a vagyonszerzési illetéket.
Vételi szerződés megkötése előtt mindenképp érdemes egy tulajdoni lap másolat az eladó részéről, amin kiderül, hogy van-e elidegenítés, zálogjog, haszonélvezeti jog, vagy bármi széljegyzet. Lehetőleg a szerződés aláírásának napján legyen kiállítva a tulajdoni lap, akkor friss. Ha nem tiszta a lap, akkor érdemes megfontolni a vételt.
Ha van közös költség, akkor van közös képviselő is, akinél tudsz érdeklődni a közös költség esetleges elmaradásáról. A rezsitartozásról előzetesen egyszerű meggyőződni, minden szolgáltató fizetési csekkjéhez tartozik egy összesítő lap, amin vagy van befizetetlen tartozás, vagy nincs. Ha átutalással történik a befizetés, akkor az eladó részéről kell a szolgáltatóktól egy igazolás. Ha minden rendben, akkor karöltve a régi tulaj az új tulajjal mehet átíratni a közműveket.
Néhány éve kell energetikai tanúsítvány is az adás-vételhez, aminek a költsége az eladót terheli.
Amire még érdemes odafigyelni, azok a szomszédok, velük sokáig kell egy közegben lenni társasház esetében. Egy lakó névsor, vagy postaládáról leolvasott nevek elég beszédesek tudnak lenni, de érdemes kérdezősködni is.
Fizetendő illeték mértéke az alábbi linken:
"Nullás papírt.."
"Nullás papírt" csak akkor tud kérni kedves előző, ha nincs semmilyen tartozás a lakással kapcsolatosan. Fogalmazz már pontosan!
Akkor úgy mondom hogy minden szolgáltatótól kell kérni igazolást hogy a lakáson nincs tartozás.
És ha van közös képviselő tőle is kérni egy papírt hogy a lakáson nincs közös költség tartozás!
Ha megvennél egy lakást, mondjuk alkuval akkor lehetőleg írásban add oda a vételi ajánlatodat, ami tartalmazza a kínált árat, a fizetés ütemezését, és az adásvétel és a birtokbavevés ütemtervét, ahogyan elképzelted.
Ezt kínálod a lakásért az eladónak.
Akkor ő pár nap (max. 2 hét alatt) választ ad, hogy elfogadja-e a kínált árat, illetve milyen módosításokkal gondolja az adásvételt. Akkor időpontot kértek az ügyvédedhez (Te választasz ügyvédet, a vételár 0,5%-a az ügyvéd munkadíja, de sok helyen maximálva van 80 E vagy 100 E Ft-ban, neten könnyen találsz), 1 héten belülre ad, és ő ad neked minden infót innentől. Ő vezényli le az ügyet, valamint a szerződésbe is pontról pontra beleírja az adásvétel ütemét.
2 vagy 3 részletben szokás megfizetni a vételárat, ez 10% foglaló a szerződéskötés napján készpénzben és 90% a birtokbaadás napja körül, de van, hogy valamiért praktikusabb 3 részletben. Minden a megállapodásotokon múlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!