Panellakás vásárlásakor mire kell figyelni? Hányban épült legyen? Hányadik emeleti? Más szempontok?
Ezekre:
- hányban épült
- hányadik emeleti
Tekintettel a "várható élettartamra" évjáratban nem olyan nagyok a különbségek, hogy ez számítson.
Amik biztosan fontosabbak:
- megközelíthetőség
- a környék intézményi ellátottsága
- ne legyen gettósodva
- hány lakásos (4 / 10 / 15 emeletes, 12 / 30 / 60 / 100 / 120 lakásos) - ezzel összefüggésben lift nélküli, egy liftes vagy két liftes: itt nincs jó vagy rossz döntés, attól függ, NEKED milyen prioritásaid vannak. Annyival érdemes tisztában lenni, hogy a legalsó és a legfelső szintek általában nehezebben adhatóak el, mert ezeket sokan kizárják választáskor)
- milyen a lakás alaprajzi elrendezése (adott lakótelepen vagy egy körzetben adott lakótelepeken pl. adott nm-en vagy adott szobaszámban milyen lehetőségek közül lehet választani)
- milyen a lakás átalakíthatósága (a felsőbb szinteken bátrabban lehet falakat mozgatni pl., ha szükséges, alsóbb szinteken nagyobb a kötöttség. Szélső lakásnál van plusz ablak, így plusz szoba is kialakítható, ha kell.)
- a házban milyen felújításokat végeztek el, milyen felújítást terveznek, mikor és mik ezeknek a várható költségigényei (pl. van-e már panelprogram, ha nem, tervezik-e, ha igen, mikorra, mérhető-e a fűtés stb.)
- milyen közös helyiségek vannak a házban, és ezek mennyire használhatóak a rendeltetésüknek megfelelően (pl. emeletenként tároló, földszinten kerékpár / gyerekkocsi tároló stb.)
- erkélyes / franciaerkélyes / erkély nélküli
- milyen a fekvése (mikor melyik szobát éri a nap - ezzel összefüggésben: nem túl sötét-e télen és nem túl meleg-e nyáron, illetve van-e forgalom az ablakok előtt ha igen, mekkora. Vagy zöldterületre néz-e. Vagy láthatod-e a parkoló autód az ablakból, stb.)
- világos-e a konyha (azaz csak lichthofra nyílik vagy kap természetes fényt is)
- tartozik-e hozzá pince, ha igen, az a lakással jár-e vagy külön bérelhető
- milyen állapotú az adott lakás. Ami fel van újítva, annak te hasznát tudod-e venni vagy érdemesebb egy közepes állapotút a te igényeidnek megfelelően újítani.
- ár :))
Még biztos rengeteget lehetne felsorolni....
Én házgyárban melóztam a 80as években... ott gyártottuk a panellakásokat...
Az egyik mérnök úr gyerekkori jó barátom. A panelokat 30-50éves élettartamra tervezték... a mostani kötelező szigeteléstől már nem látni az illesztéseit sokkal nehezebb lesz felmérni a valódi állapotát... én nem vásárolnék már panelt... ok lehet, hogy még 80 évig is állnak gond nélkül, de lehet, hogy nem.
Építész szakmai előadásában hangzott el:
A panelek alapvető, statikai elemei 80-100 évet bírnak. A 30 év, amiről sokan beszélnek, a "másodlagos" elemekre vonatkoznak, pl. nyílásszáró, tető stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!