Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Tulajdonrész eladása a tulajdo...

Tulajdonrész eladása a tulajdonostárs beleegyezése nélkül? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Egy - számomra legalábbis - faramuci ügyben szeretnék információt kapni, hogy mik a jogi lehetőségeim.

Vázolnám a helyzetet, előre is elnézést, de nem lesz rövid, mert szeretnék minden, általam lényegesnek tartott körülményt megemlíteni.

Tehát:

Jelenleg regisztrált élettársi kapcsolatban vagyok, de megromlott a viszonyunk, így szakításra kerül a sor.

A probléma a következő:

Az élettársammal 3 éve kerültem kapcsolatba, neki akkor volt egy saját tulajdonú, de kb. félkész állapotú, kertes háza, jelzálog-hitellel, amit nem tudott finanszírozni(devizahitel).

Megállapodtunk(szóban), hogy én fogom a hitelt teljes egészében finanszírozni, illetve magának a ház befejezésének a költségeit is magamra vállalom, plusz hivatalosan is adóstárs leszek a hitelben, cserébe pedig 1/3 tulajdonrészt szerzek a házban.

Arról is szóbeli megállapodás született, hogy amennyiben szakításra kerülne a sor kettőnk között, a ház eladásra kerül, a bankhitelt kifizetjük, és a maradékból fogjuk az anyagiakat rendezni.

Részemről minden a megállapodás szerint folyt, a 3 év alatt végig én fizettem a hitelt, illetve elég sokat költöttem magának a háznak a további építésére is, tulajdonképpen mondhatjuk azt, hogy én fizettem majdnem teljes egészében minden költségünket, mert az élettársamnak csak alkalmilag voltak munkahelyei, így alig hozott haza valami pénzt.

Viszont most, hogy szakításra került a sor, és aktuálissá vált a háznak az eladása és az osztozkodás, az élettársam nem akarja eladni a házat, legalábbis fél év gondolkodási időt kér, hogy egyáltalán eldöntse, hogy el akarja-e adni.

Felajánlotta nekem, hogy nyugodtan lakhatok ott továbbra is, de mivel ő már mással van együtt, így erre én nyilván nem vagyok hajlandó.

Érthetően a fél évet sem akarom kivárni, hogy egyáltalán meghirdessük eladásra a házat, hiszen új életet szeretnék kezdeni, ehhez pedig egyrészt szükségem van arra pénzre, másrészt mivel adóstárs vagyok, nyilván nem kapok újabb hitelt.

Megegyezni vele nem lehet, hiába keresem, hiába ajánlok fel neki nagyon gáláns egyezséget a megosztásról, már azzal is fenyeget emiatt, hogy feljelent zaklatásért.

Pénze nincs, hogy a tulajdonrészemet megvásárolja, így ez az opció is kiesett.


A kérdésem, hogy mit tehetek jogilag egy ilyen helyzetben, hogy megszabaduljak a tulajdonjogtól, az adóstársi státusztól, és hozzájussak a pénzemhez?

El lehet adni a tulajdonrészemet a tulajdonostárs belegyezése nélkül? Ha igen, mi ennek a menete? Sima apróhirdetés útján? Illetve az adóstárs státuszból hogyan szabadulhatok ki?

Vagy esetleg bírósági ügy lesz ebből?


A segítséget előre is köszönöm.



2016. jún. 27. 22:34
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
86%
a tulajdonostársnak elővásárlási joga van, tehát a tudta nélkül nem lehet eladni. amennyiben lemond az elővásárlási jogáról irásban, akkor idegen is megveheti. de egyharmad tulajdont senki se fog megvásárolni. te vagy a férfi a kapcsolatban? mekkora értékú ingatlan?
2016. jún. 27. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Igen, ezzel tisztában vagyok, nem is állt szándékomban a tudta nélkül eladni, én megegyezésre törekedtem, nagyon jutányos osztozási feltételeket ajánlottam fel neki(jóval kevesebbel is beértem volna, mint a tulajdonrészem), de mint írtam, egyáltalán nem hajlandó beszélni erről, hogy eladjuk a házat, vagy legalábbis olyan feltételekkel adná csak el, ami nekem nem felel meg - pl. eleve fél évet akarna gondolkodni azon, hogy egyáltalán belemegy-e abba, hogy eladjuk :(

Azt is írtam, hogy gyakorlatilag én tartottam el, alig keresett valami pénzt, tehát nincs pénze, hogy megvegye tőlem.


"de egyharmad tulajdont senki se fog megvásárolni."

na igen, én is ettől tartok :( De abban reménykedek, hogy ha nem tudok vele megegyezni, és minden kötél szakad, akkor esetleg befektetésnek megveszi valaki mondjuk fél/háromnegyed áron, mint amennyit érne - megéri, mert nagyon fejlődik a környék, útépítés-felújítás stb., pár én múlva még többet fog érni.

És akkor legalább egy kis pénzt ki tudtam menteni belőle, nem húz le teljesen 0-ra az a "nő"(nek látszó élőlény).


"te vagy a férfi a kapcsolatban?"

igen. de gyerek meg ilyesmi nincsen.


"mekkora értékú ingatlan?"

hááát, jó kérdés, szerdán jön egy ingatlanos felbecsülni, én most így hasraütve valahova 25 milla körülre tippelném.

2016. jún. 27. 23:30
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Az nem teljesen világos számomra, hogy az 1/3 tulajdonrészed is csak szóban került a tulajdonodba, vagy rendesen, tulajdoni lap szerint is tulajdonos vagy-e?

Ha csak szóban egyeztetek meg erről is, akkor számlákkal elméletileg igazolható, hogy mennyit költöttél, polgári peres eljárás keretein belül lehet valamit visszaszedni belőle. Ha rendesen a neveden van, akkor lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését bíróságon. A követketőket ítélhetik:

- a műszakilag és az ingatlan-nyilvántartásban megosztható ingatlanok esetében az ingatlan megosztását rendeli el (többnyire megfelelő nagyságú telek esetén)

- vagy kötelezi valamely tulajdonostársat a többiek tulajdoni hányadának megvásárlására (ez akkor lehetséges, ha a kötelezett tulajdonostárs előzőleg igazolja, hogy a megváltáshoz szükséges összeggel rendelkezik és ezt igazolja is)

- vagy kötelezi a tulajdonosokat, hogy az ingatlant közösen értékesítsék és a vételárat a tulajdoni hányadok szerint osszák meg

- vagy végső soron árverést rendel el

2016. jún. 28. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Az 1/3 tulajdonrész be van jegyezve a tulajdoni lapon, vagy az is csak szóban van?
2016. jún. 28. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Bocsánat, ha nem volt világos, az 1/3 tulajdonrésznek papír szerint is én vagyok a tulajdonosa.
2016. jún. 28. 09:17
 6/16 anonim ***** válasza:
64%
Ne fizesd tovább a hitelt, akkor majd végrehajtás alá kerül az ingatlan. Akkor majd érdeke lesz mielőbb eladni.
2016. jún. 28. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 acelsziv ***** válasza:
83%
Nyilván az elővásárlási jogot biztosítani kell neki. De szólj hogy ha nem veszi meg, akkor eladod bagóért valami 10 fős rétinéger családnak akik majd szépen be is fognak melléjük költözni. Mindjárt el fog gondolkozni a vásárláson.
2016. jún. 28. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, kaptam sok hasznos infót.

Az a bajom, hogy nem szeretném ilyen pitiáner, fenyegetős, ellenségeskedős módon kezelni a helyzetet, hanem nyugodtan, felnőtt módon :(

De lehet, hogy rákényszerülök valami ilyen húzásra, ha nem tudok vele megegyezni :(

2016. jún. 28. 11:41
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Az új élettárs nem venné meg az egyharmadot? Ez lenne a logikus... feltéve, ha van pénze, és nem fél attól, hogy pár év múlva ugyanúgy jár, mint Te...


Mennyi hitel van még a házon? Továbbra is fizeted a törlesztést? A 25 millió elég nagy érték... az egyharmada is tisztes mennyiségű pénz....


Meg fogtok egyezni, csak most még megy a meccs, hogy minél előnyösebb feltételeket kapjon....

2016. jún. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Én is voltam hasonló helyzetben ,-bár én "csak" egy millát buktam a dolgon-, a nő tele volt hitelekkel.

Most már tudom, hogy az ilyeneket jó messzire el kell kerülni.

2016. jún. 28. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!