Tényleg olyan szörnyű dolog panelben lakni, mint azt sokan hangoztatják?
A vidékiek és a kertvárosokban élők sokszor "panelproli"-znak meg lepukkant környékeknek állítják be a panel lakásokból álló lakótelepeket.
Én soha az életben nem laktam még panelben, pedig már majdnem az ország minden részén éltem.
Tényleg rossz dolog panelben lakni, és tényleg igaz, hogy a munkásréteg lakik zömmel a panelekben?
A panelházak nemsokára elérik a tervezett élettartamukat.
Persze, hogy állni fognak még 10 év múlva is, de inkább muszájból és biztosan nem a panelprogramtól, mert az csak látszatfelújítás olcsó, pocsék minőségű anyagokból. Nagyon hosszú időre nem terveznék a panellel, nem jó hosszú távú befektetésnek.
Lakni jó átmenetileg, így még az sem gond, ha összerúgod a port a szomszédokkal, mert nem egy életen át kell elviselni őket, hanem legrosszabb esetben is csak pár évig. Márpedig a por összerúgása a szomszédokkal könnyen összejöhet, a vékony falak révén ha kicsit hangosabb a szomszéd, akkor már nem tudsz pihenni, aludni, de lehet, hogy te fogod zavarni a többieket, még ha nem is szándékosan. A szellőző rendszerek rosszak és veszélyesek mindegyikben, a tűz gyorsan terjed rajtuk keresztül és mert nyitottak, ha egy előző napi fűszeresebb ebédet tolsz ki a wc-be, akkor a szellőzősoron lakó többi ember is érezni fogja.
A panelházak emberiség elleni bűntettnek minősülnek, egyetlen mentsége a kitalálójuknak az lehet, hogy egy időben ez volt az egyik leggyorsabbnak látszó mód, hogy a lakáshiányt csökkentsék vele.
Nem akarom ezzel megbántani azokat, akik panelben nőttek fel és szép emlékeik vannak, de azért régebben még valószínűleg mások voltak az emberek és a lakások is. Például: nagy öröm lehet minden aludni vágyó panel lakónak akik felett laknak, hogy minden panelben a padlószőnyegeket lecserélik a divatos kopogós lamináltpadlóra, a többi helyiséget kőre, így biztosan tökéletesebben áthallatszik a kopogás és a beszédhang. Régen padlószőnyeg és laminált padló volt az ilyen lakásokban, amik elég jól hang és hő szigeteltek.
De hogy megvédjem is a paneleseket, sok kertvárosinak dícsért, de a valóságban lepukkant túlértékelt házakkal teli utca van Magyarországon. A házak nagy részére se lennék büszke egyes háztulajdonosok helyében. Ezeken kívül a régi iparvárosokban nagyon sok munkás sorház van, azok sem a legjobb alternatívák.
Fizikailag nem igazolható amit írsz. A padlószőnyeg jobban tompítja a hangot és a hőszigetelése is jobb mint a szokásos módon lerakott laminált padló, ami alá csak egy vékony hártyát tesznek állítólag a lépéshangok tompítására, de balójában semmit nem ér. Egy ismerősöm is a panellakásában lamináltpadlót rakatott és a mester azt ajánlotta neki, hogy tegyenek a laminált alá egy kevésbé rugalmas, de VASTAG szigetelő régeteget ugyanilyen okok miatt. Nem csak azt a emmit nem érő vékony hártyát tették alá neki amit szoktak, hanem rendes szigetelést. Azt mondta, hogy már szinte nem hallja lentről a nagyot halló szomszéd tv-jét, a szomszéd se panaszkodik a lépéshangokra. Csak egy átlag panellakó nem költ szigetelésre ha már lamináltat tetet, mert úgyis csak azt hajtja, hogy az a divat, meg hogy a legolcsóbban lerakottt laminálttal is kielégítheti a szomszéd iránt érzett irigységéből adódó frusztrációját, mert már mutathatja, hogy neki is van.
Ha a födémen áthallani a tv-t, akkor mit tippelnek azok akik nem panelban laknak? Jól tippeltek, a falon még jobban átmennek a hangok. A panelek, amelyekből a panellakások épültek, CSAK ~ 15-20 cm vastag TÖMÖR vasbetonból állnak, ami hírhedt arról, hogy nagyon jól vezeti a hangot és a hőt.
A panelházakban kialakuló rossz szomszédi iszonyokról volt már szó, arról hogy a családok egymás hegyén hátán élnek laknak hallva megtapasztalva akaratlanul a másik életét.
Ez tényleg nem egészséges ahogy szokták emlegetni.
Ezeken kívül a garázs is csak keveseknek jut, a többiek néha ölhetik egymást a panel parkolójában, mert azok sem elegek ha minden lakásban lakókhoz tartozik egy autó. Nincs egy saját kert, vagy egy kis zöld gyep ahová kiülhetnek, helyette csak kiállhatnak a sarokra óbégatni, vagy kiülhetnek a közterületre mint a cigok.
A sztereotípia, amiről kérdezel, szerintem abban gyökerezik, hogy a városban a panel a legolcsóbb lakhatás, vagyis többnyire olyan emberek élnek ott, akik ezt engedhetik meg maguknak. A rossz/átlagos anyagi körülményeket pedig általában műveletlenséghez, képzetlenséghez, lustasághoz stb. társítjuk -- ez is nyilván sztereotípia, de attól még mélyen gyökerezik a társadalomban.
Egyébként én nem az áthallás stb. miatt nem mernék panelbe menni (ha muszáj lenne, az nyilván más), hanem a csótányok miatt -- sosem tudhatod, hogy vannak-e, vagy sem, és ha nincsenek, akkor mikor jelennek meg. Barátnőméknél 8 évig egy fia csótány se volt, most meg elöntötték a házat, havonta van irtás az egész épületben + önállóan is hívnak, és 0 eredménye van. :-/
Hát ez az, hogy a panel nem is mindig olcsóbb, például hasonlítsd össze a Budapest gazdagréti panellakások árait néhány klasszikus belvárosi lakáséval, sok gazdagréti panellakás drágább. De drága még az a nagy hosszú budai zöld panelépület is, az Árpád híddal szemben.
Csótány nem gyakori már, köszönhetően a korábbi évtizedek rendszeres irtásainak.
Az már biztos, hogy valóban nem extra hosszú távra gondolkodtak a panelépületek építésekor és a hőszigetelésük, a hangszigetelésük is elég rossz, de néhány új építésű társasházra is elmondható ugyanez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!