Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Lakásvásárláskor haszonélvezet...

Lakásvásárláskor haszonélvezetet a vevőnek?

Figyelt kérdés
Példa Béla megvesz egy tehermentes lakást, majd rögtön be is jegyezteti magát a tulajdoni lapra haszonélvezőként is, amellett hogy ő a 100%-os tulajdonos is. Létezik ilyen, és ha igen akkor mi értelme?

febr. 7. 07:06
A kérdező szavazást indított:
Nem létezik ilyen.
Van ilyen.
13 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
Bár furcsának tűnhet, hogy valaki saját maga számára haszonélvezeti jogot alapít egy ingatlanon, jogilag lehetséges, és leginkább vagyonvédelmi vagy stratégiai okokból történhet. Az ilyen lépéseket általában jogi tanácsadással kísérik, mivel speciális helyzetekre adhat megoldást.
febr. 7. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%

#1 Én ezzel ellentétes magyarázatokat találtam amik kifejezetten arról szólnak, hogy a tulajdonos nem lehet haszonélvezője is az ingatlannak. Az, ha a tulajdonosa lesz, az a haszonélvezet automatikus megszűnését hozza.

"A tulajdonos lehet-e haszonélvező is?

Nem, a tulajdonos sosem lehet bejegyzett haszonélvezője a saját tulajdonának, mert a haszonélvezet gyakorlatilag egy részjogosultsága a tulajdonjognak. A haszonélvezeti jogot úgy kell elképzelni, mintha a tulajdonjog lenne a zsák, amiből kiveszünk egy ajándékot, és átadjuk egy másik személynek.

Amennyiben nincsen másik személy, úgy az ajándék a zsákban marad."

[link]

"A haszonélvezeti jog megszűnése

A haszonélvezet megszűnik a határozott időtartam lejártával, a jogosult halálával (jogi személy esetén a jogutód nélküli megszűnésével), továbbá, ha a haszonélvező szerzi meg a dolog tulajdonjogát."

[link]

febr. 7. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A ChatGPT mindig magabiztosnak tűnik, de sajnos néha "hallucinál".

A 07:36-os válaszra is ez lehet a magyarázat, ChatGPT a szerző?


A második válasz helyesnek tűnik, jól összefoglalja a jogi helyzetet.

Hasznos, hogy források is szerepelnek benne, ráadásul nem is túl régiek.

(2023. ápr. 12. keltezésű a Horváth Zsolt Ügyvédi Iroda nevében íródott cikk.)

febr. 7. 09:16
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem kopizok semmit, de a lényeg az, hogy az eredetileg a tulajdonjoggal bejegyzett haszonélvezet megengedett. Ha valamelyik előbb volt, akkor az nem lehetséges. A konfúzió nem lehetséges, de az azonnali (vétellel egy időpontban történt) megengedett.
febr. 7. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
A chat gpt pedig a Te barátod, csak tudni kell használni.
febr. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
34%
Az a nagyon borzasztó, amikor valaki biztos benne, hogy mi válasz, de idefröccsköli a kérdést és véleményez. Így lehet mindig szívni.
febr. 7. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

De úgy tudom, hogy amíg tulajdonos, nem lehet haszonélvező.

(Értelme az lehet, ha reméli eladni a tulajdonjogot, mert kell a pénz, de haszonélvezetet megtartana rajta... Csak hát nem bízik a vevőben, hogy utána ezt engedni fogja...?

Ha ez így van, szerintem az eladással együtt meg lehet oldani. Csak bele kell írni az adásvételibe, vagy annak valami kiegészítéseként - az ügyvéd biztos tudja - és akkor egyszerre írja alá a vevő.)

febr. 7. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

#7 Az más helyzet. Az jellemzően nem eladáskor hanem ajándékozáskor szokott megtörténni, hogy a tulajdonjog átkerül valakire, de aki ajándékozta (pl. szülő a gyerekének) az a haszonélvezetet megtartja magának. Ilyenkor nem tulajdonos ÉS haszonélvező egyszerre, hanem előbb tulajdonos, majd utána már haszonélvező.

Értelmetlen eladni (megvenni) valamit aminek épp ezzel lesz valaki a haszonélvezője, hiszen akkor megvesz valamit aminek semmiféle haszna nem őt fogja megilletni, ingatlanba még csak be se mehet ha a haszonélvező épp nem engedi be. Az szokott előfordulni, hogy valakinek van haszonélvezete az ingatlanon - pl. meghalt a szülő, a gyerekre szállt a tulajdonjoga az ingatlannak, de a szülő házastársa haszonélvezetet kapott a törvény szerint erre a közösen lakott ingatlanra. Így eladhatja a gyerek csak nagyon keveset ér az ingatlan. Hasonló esetben fordul elő hogy valaki haszonélvezettel együtt vesz meg valamit, de nem akkor keletkezik rajta a haszonélvezet hanem az mér rajta volt.

Valaki vagy tulajdonos vagy haszonélvező. A haszonélvezet azt jelenti, hogy a hasznát szedheti az ingatlannak a tulajdonos helyett. Értelmetlenné válik ha egyben ő a tulajdonos is. Ezért is van leírva a #2-ben, hogy amint valakinek a tulajdonába kerül az ingatlan aminek haszonélvezője, akkor megszűnik a haszonélvezete.

RÉSZ tulajdon esetén lehet ettől eltérő, hogy a teljes ingatlan haszonélvezője de csak egy részét vette meg. Az említett példában ha több gyerek örökölte a házat aminek az özvegy lett a haszonélvezője, akkor ha az egyik gyerektől megveszi mondjuk a ház 1/3 részét és annak már tulajdonosa, akkor ettől még marad haszonélvezője az egész ingatlannak. De a kérdésben nincs ilyen leírva.

febr. 7. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#8 Nekem is értelmetlen lenne megvenni ilyen ingatlant, de volt itt már ilyen kérdés. Lehet, valami (nem)öröklést akar biztosítani... ki tudja, de az elvi lehetőség megvan.
febr. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ptk. 5:154. § (1) A haszonélvezet megszűnik [...] ha a haszonélvező szerzi meg a dolog tulajdonjogát. Jogilag kizárt hogy valamely természetes vagy jogi személy ugyanazon dolgon(dolog részen) egyszerre tulajdonos és haszonélvező legyen. Ha tulajdonos vagy a törvény erejénél fogva nem jegyeztethetsz be haszonélvezetet a tulajdonolt ingatlanra, ingatlan részre, az idézett jogszabály hely érteléből adódóan. Ha meg haszonélvező vagy és megvásárolod a haszonélvezeted tárgyát akkor megszűnik a haszonélvezeted.
febr. 7. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!