Egy ingatlant (telket) el lehet adni, ha az én nevemen van, de más a haszonélvező? Hogyan?
Apukám a nevemre írt egy telket, amire épített egy házat, de 25 éve félbehagyta. Ott áll kb. mint egy elhagyott mini kastély.
Nekem kellene intéznem a kaszálást, a rendben tartást, ami nem kis feladat, mert a telek messze van, csak autóval megközelíthető. Nekem autóm nincs. Senkit nem ismerek ott közel-távol, senkit. A kaszálás sem kevés és nem is vagyok biztos benne, hogy megcsinálja akinek fizetek.
Csak a szomszédok tudják a számom, mert apum volt olyan okos hogy rám hárította, hogyha bajuk van a gazzal engem keressenek..
Ő nem foglalkozik vele, el is költözött, külföldön él.
El lehet adni, de haszonélvezettel terhelt ingatlant csak nyomott áron tudsz értékesíteni.
Az eladás folyamata attól függ, hogy mi a terület besorolása.
Miért nyomott áron?
Alá kell írnia neki az adásvételit?
Mi történik, ha én aláhamisítom?
Te vagy a tulajdonos, eladhatod.
A gond ott van, hogy mivel van haszonélvezője hiába veszi meg bárki, akkor sem használhatja, nem költözhet bele még csak be se léphet oda a haszonélvező engedélye nélkül. Tehát aig fognak érte fizetni - minek tennék ha hasznuk nem lenne belőle.
A haszonélvezet nem szűnik meg azzal ha más lesz a tulajdonos.
Sokkal könnyebb lenne ha megváltanád a haszonélvezetet. Beszélj apáddal, hogy mivel nincs kész a ház, teljesen értékét veszti, tönkremegy és semmi értelme a haszonélvezetének, ettől érdemesebb megszabadulni. Inkább adjátok el a házat közösen! Egyezzetek meg abban, hogyan osztjátok meg az árát! Ha fele-fele arányban egyeztek meg te akkor is jól jársz, hiszen nem te vetted a telket, nem te kezdtél rajta építkezni és nem is akarsz ott lakni, neked az csak nyereség. Az ügyvéd pedig meg tudja csinálni a szükséges szerződéssel, hogy a haszonélvezetet megváltod a vételár másik felével, így az új tulajdonosnak ez már nem lesz gond.
Tegyük fel a telek most ér 10 milliót a rajta levő félkész házzal (csak az egyszerűség kedvéért). Haszonélvezettel együtt, félkész ingatlannal lehet el sem tudod adni, vagy esetleg valaki megveszi a telek miatt potom pénzért, 1-2 millióért maximum, mert annyit neki megér beletenni 20-30 évre is akár. De ha a haszonélvezetről lemond apád = megváltod, akkor mindketten kereshettek rajta 4-5 milliót a költségek levonása után is.
Szóval beszélj apáddal! Neki a pénz biztos jól jön a probléma és a telek meg nem érdekli.
A pénz nem érdekli, majdnem 80 éves, magára semmit nem költ.
Hallani sem akar az eladásról, mert úgy van vele, hogy ez a ház az ő fiatalkori álma és egy ilyen téveszmében él, hogy én majd felújítom és a családommal odaköltözöm (belvárosi bp-i nőként, aki sosem járt vidéken, ez még viccnek is nagyon rossz).
Miért nyomott áron?
Mert a haszonélvező dönt arról, hogy ki használhatja az ingatlant.
Alá kell írnia neki az adásvételit?
Nem kell aláírnia. A beleegyezése sem szükséges.
Mi történik, ha én aláhamisítom?
Ha akármilyen dokumentumra, szerződésre aláhamisítod valaki aláírását, akkor okirat hamisítást követsz el, ami bűncselekmény.
#2 Szerintem kisit nézz utána a haszonélvezeti jognak!
"A klasszikus tulajdonjogtól egyetlen dolog különbözteti meg a haszonélvezeti jogot: a haszonélvezőt nem illeti meg a rendelkezés joga. Vagyis nem adhatja el az ingatlant. A haszonélvező jogosult a más személy tulajdonában álló ingatlant birtokolni, használni, hasznosítani és hasznait élvezni."
"Biztos hallottuk már azt a kifejezést, hogy a haszonélvezeti jog „erősebb” jog. Ennek lényege, hogy a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát a haszonélvezeti jog fennállása alatt csak abban az esetben gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal semmilyen formában nem él."
"Az ingatlant, ingóságot a haszonélvezeti jog ellenére is el tudjuk adni, azonban figyelemmel kell lennünk a helyzet sajátosságaira. Ha eladunk egy haszonélvezeti joggal terhelt lakóházat, a haszonélvező közös megállapodás alapján, ellenszolgáltatás fejében vagy akár ingyenesen is lemondhat a haszonélvezeti jogáról. Ha nem mond le, az ingatlan akkor is eladható, ám azt tudnunk kell, hogy ha ilyen ingatlant veszünk, a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlant akár még évekig más fogja birtokolni, használni, hasznosítani."
"A haszonélvezeti jogról a haszonélvező egyoldalúan, a tulajdonos hozzájárulása nélkül ingyenesen vagy ellenérték fejében lemondhat.
Ingatlanoknál a haszonélvezeti jog megszűnése esetén szükséges a haszonélvezeti jognak az ingatlan-nyilvántartásból való törlése is."
A haszonélvezet (ahogy már írtam a 6-ban) nem szűnik meg az eladással, csak a haszonélvező mondhat le róla. Nem kell aláírnia az adásvételi szerződést, nem kell beleegyeznie, de ha nem mond le a haszonélvezetéről akkor az ugyanúgy megmarad az új tulajdonosnál is. Ezért nincs értéke egy ilyen ingatlannak. Kérheted bíróságon a haszonélvezet megszüntetését mivel nagyon régóta nem teljesíti a haszonélvező kötelességeit és nincs is az országban, de ez egy hosszú és költséges folyamat, ráadásul apád biztos megharagszik miatta. Egyszerűbb beszélni vele, hogy adjátok el közösen és valamekkora összegért vagy részért az eladási árból ő lemond a haszonélvezeti jogáról.
Nem kell aláírnia az adásvételit. Csak akkor haszonélvezettel terhelten lehet eladni a házat.
Ha aláírja, hogy lemond a jogáról, akkor viszont teher nélküli az ingatlan.
Így vettem lakást. Aláírta az eladó részéről a férj, a feleség és a mama, akinek haszonélvezete volt rajta, hogy ezúton lemond a jogáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!