Mennyivel ér kevesebbet egy olyan ház ahol a fal telekhatáros, olyanhoz képest ahol "körbejárható"?
Tehát az a fajta ház ahol a szomszéddal telekhatáros az hátsó ház fal, az ilyen típusú házak sokkal kevesebbet érnek?
Remélem érthető, köszi
Én szinte csak ilyen házakkal találkoztam abban az árkategóriában amiben nézelődtem, ezek az ingatlan típusok leginkább a régebben épült házakra/utcákra jellemzőek szerintem. Meg nagyon soknál az is jellemző, hogy előkertje sincs, hanem rögtön az utcán van a ház élőkert nélkül.
Az én házam is ilyen lett volna, de szerencsémre sarokház, így egy utca van a ház mellett és ha kimegyek az utcára “körbe” tudom járni a házam.
Egyébként sok ilyen ingatlannál látom, hogy a szomszéd felé eső része a háznak pl. nincs kifestve. Meg mindenhez a szomszédhoz kell menni, ha ereszt akarok cseréltetni vagy ha rá akarok nézni a tetőcserepekre a szomszéd felőli oldalon is stb. Amúgy ami engem a leginkább zavarna, ha mondjuk a kedves szomszéd a házam mellé ültetné a növényeket, a nagy fáit vagy csak simán a füvét úgy locsolná, hogy a házam a falát szépen fellocsolgatná mindig. Akadhatnak problémák, szerintem jobb ha a telek közepére épült az ingatlan vagy ha a sarok ház, de egyébként nem befolyásolna a vásárlásban, mert tényleg nagyon sok az így épült ingatlan.
Utolsó egyetértek. Engem az "vígasztalna" ebben az esetben, hogy végül-is a szomszédnak is az ő szomszédjához kell mennie, tehát csak megérti az én helyzetemet.
Ebben az esetben egyébként ahogy nézem az e-közmű térképet, ez az ingatlan amiről szó van nem pont a telekhatáron van, hanem szerintem min. 30cm-re. Nem tudom ez mit befolyásol mondjuk.
Semmivel nem ér kevesebbet.
Az àrat az eladó szablya meg.
"Az àrat az eladó szablya meg."
Az arat, amin elkel bizony a piac szabja meg, nem az elado! 😉
Ugyan annyit ér!
Az okozhat problémát, ha szigetelni akarod és telekhatáron van a ház.
Ha szomszéd és közted sok méter távolság van akkor alapvetően nem érdekli. Ha szük a hely a két ház között, akkor már nem biztos megengedi. HÉSZ is szabállyozza a min távolságot, általában 3,5-4 méter.
Egy ismerősömnek B Corsaja volt megengedte, hogy szigeteljenek 20 cm-vel az ő irányába, majd vettek egy új kocsit, és nem tud vele beállni a garázsába. A corsa is éppen befért a 2 ház között. Ez városi ház, gyakori felénk a keskeny telek.
Érdemes kiméretni a telket, a régi mérések ritkán pontosak.
A régi házamat használtan vettük, az földmérő szerint átlógott a szomszéd telkére fél métert. Sosem volt probkléma ház karbantartással, sőt még azt is megengette, hogy a szennyvizet az ő telkén vezessük el. Ez utóbbit mindenki így csinálta felénk.
Az új házam 1 métterre van a telekhatártól és 60 cm a min hész szerint. Azért lett 1 méter, mert csak így engedte a jegyző hogy a hátsó falra kerüljön a klíma. A ház mögötti 1 méteres sávot nem kerítettem le, mert nem láttam értelmét. Ha az eresszel lenne gond amire sokan hivatkoztak, akkor is a szomszéd telkére kell tenni a létrát. 60 cm-t lóg ki a háztól az eresz még lejön 5 cm a kerítésnek --> 35 cm-re rakva a 4 méteres létrát hatalmas hanyatt esés lenne az eredménye...
A klímás évente jön karban tartani, ilyenkor jelzem a szomszédnak az időpontot, és van a kerítésemen ajtó karbantartások miatt.
Igaza van annak, aki azt mondja, hogy régen beszélgettek az emberek a szomszédaikkal, így nem voltak ilyen problémák. Jobb esetben ez most is így van.
Nyilván praktikus volt egy oldalra építkezni azért, hogy a másik oldalon minél több hasznos hely maradjon. Ma meg megmondja a HÉSZ, hogy hogyan építkezhetsz, nem kívánságműsor, így pl. tudok olyan újépítésű területről is, ahol csak jobboldali telekhatárra lehet építkezni és neeem, egyáltalán nem olcsóbbak emiatt az ingatlanok.
A mi utcánk hész szerint már jobb oldali beépíthetőségű, a mi házunk még nem így épült (kádár kocka). A szomszéd felé egy mini autónyi hely van úgy, hogy amúgy a telek szélesség 42 méter. Egy garázsunk épült határra, plusz most építjük a kerítést. Túl sok előnyét, vagy hátrányát nem tapasztalom.
A két szomszédunk jobb oldalhatáros, az ő telkük sokkal szűkebb, ha nem oldalra építkeztek volna, nem tudnának autóval beállni a telkükre. Tehát az egyik szomszédunknak a fala a telekhatárunkon van. Ezzel sincs semmilyen gondunk, sőt... tovább megyek, a csatornája is nálunk megy ki az utcára, mert a mi oldalunkon van minden vizesblokkja és nem akarta végig vésni a házat, amikor csatornáztak. Azt is megtudtuk beszélni, amikor szigeteltette a házát és bejöttek a munkások.
Összességében, ami értékcsökkentő, az az, ha sz*r a szomszéd, vagy ha az elrendezés az és olyan berendezéseket (pl. klímát) kéne tenni erre az oldalfalra, ami azért gyakoribb karbantartást igényel. Én annak sem örülnék, ha valamelyik közművem a szomszéd telkén menne, ilyet valószínű nem vennék meg. Az, hogy nálam van a szomszédé, engem kevésbé zavar.
Ha normálisak a szomszédok, akkor kb. minden mást meg lehet beszélni. Nekem is érdekem, hogy egy szépen színezett oldalfalat lássak az udvarom szélén, ne áztassam le, ő se áztassa le egy eldugult eresszel pl., stb.
Régen egyébként nem a rossz szomszédi viszony miatt nem színeztették a szomszéd felőli oldalt, hanem mert pont nem érdekelt senkit a szomszéd mit lát. Pedig tök érdekes amúgy, mert jóban voltak és minden is arról szólt, hogy "mit fog szólni a szomszéd" (XD), a nagyszüleimnél mégis mindig csak ez a három oldalas festés volt a módi az egész településen. Ezzel is spóroltak. :D Szerintem vicces és inkább igénytelen ma már, de kinek mi.
A mások által is felsoroltakon túl a többi szerintem egyéni preferencia inkább. Én pl. hidegrázást kapok a sarok ingatlanoktól, pláne ha telekhatárra épült, de nekem az előkert hiánya is hátrány. Másnak meg az a szerelem. Ilyen ez.
Birom, hogy irjatok paran, hogy "nem er tobbet, csak ilyen meg ilyen extra gond lehet". :D Most komolyan, ha ti kene valasszatok ket haz kozott, minden masban azonos, csak az egyik kozvetlenul a szomszed udvaranak a szelen van, ti hajlandoak lennetek ugyanannyit fizetni erte??
Lehet, hogy nem evidens, a hirdetekeset bongeszve, de bizony a piac ezt is figyelembe veszi bearazasnal.
Egy átlag ház eresz magassága 3,5 méter, emiatt 4-5 méteres létrával szoktak felmászni az erszhez, esetleg a tetőre.
Egy átlag ház tető kínyúlása 40-60 cm.
A kérdés hova tegyétek a létrát, hogy ki tudd pucolni az erszcsatornát?
Ha a hész szerint kell 60 cm-t elhagyni, és a tetőd kinyúlik 50 cm-t, akkor a 4 méters létrát szintte függőlegesbe kell nekitámasztani az erszcsatornának. Ha 100 cm-t hagytál el, és 50 cm-t lóg ki az erszed, akkor csak ~81°ban áll a látra (90°=függőleges).
A tanulság:hiába hagysz el egy métert a ház mögött, az erszedet csak a szomszéd telkéről tudod kitakarítani.
Aki nem hisz fogjon egy létrát támassza neki az eresznek, olyan távolságra a faltól amire fel is megy, és dolgozni is merne rajta. Aztám mérje meg a faltól való távolságot!
Másik dolog: ha a szomszéd levágja a házad mellett is a füvet, nektek meg nincs ott egy klímátok, meg egy fa a mi teleszorja levéllel az ereszt, akkor hány évente mentek a ház mögé karbantartani?
Hány évente kell a vakolatot javítani, 30-40 év? Hány évete szigeteltetsz, talán életetekbe 1x? Hány évente cseréltettek ereszcsatornát, 20-30 év?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!