Szerintetek megèri ilyen házat venni ilyen körülmènyek között?
Mindig neked kell mérlegelni, hogy megéri-e vagy sem.
Amikor mi néztünk házakat a lakásunk helyett akkor is a pénzünkből olyan házra futotta volna csak amiben sokat kell költeni a felújításra. Aztán jött egy kedvező lehetőség, egy barátunk szólt, hogy a szomszédjukban levő üres telket el akarják adni és még nem került meghirdetésre. Nagyon kevés építési telek van már a településünkön jó helyen.
Akkor úgy döntöttünk, hogy jobban megéri megvenni a telket és még várni hogy legyen pénzünk építkezni. Igazunk volt. A házunk most olyan aminek mi szerettük volna, nem egy régi tető lebontására és megújítására ment a pénzünk hanem egy vadonatúj tetőre az új házra. Évekkel később költözhettünk csak bele, addig maradnunk kellett a lakótelepen, de megérte várni rá.
Ezzel szemben van barátunk akinek meg az jött be, hogy hitelt vettek fel és megvettek egy régebbi házat, majd szépen a maguk tempójában felújították.
A harmadik családnak meg egy kisebb sorházi lakás volt a jó megoldás és amikor nagyobbak lettek a gyerekek akkor nem tovább költöztek házba, hanem beépítették a teraszukat és így lett egy plusz szobájuk.
Többgenerációs házban nem éri meg gondolkodni, mert sokáig kihasználatlan lesz akkor is ha a gyerekek valamelyike ott marad a családjával később, de nagyobb a valószínűsége, hogy nem is akarnak majd otthon lakni és akkor totál felesleges volt rá pénzt költeni. Akkor ott lesztek a hatalmas házzal amikor a gyerekek elköltöztek és akkor is fizetni kell a fűtését vagy kiadjátok idegeneknek ami további konfliktusokat hozhat.
Ha van rá lehetőség akkor olyan házat érdemes nézni amiben most elfértek jól és később lehet a tetőterét bővíteni ha valamelyik gyerek mégis maradna. A födéme legyen erős a háznak, hogy kibírja ha beépítitek a tetőt és ha már amúgy is kell majd tetőt javítani akkor lesz érdemes esetleg azt úgy megcsinálni, hogy később jó lehessen. Mi a födémet szigeteltük az építkezéskor, a tetőt így nem kellett, csak a vékony műanyag fólia van a cserép alatt mégis jó a ház szigetelése. Ha valamelyik gyerek maradna itthon akkor beépíthető a tetőtér, de ha nem - most úgy néz ki egyik sem maradna - akkor nem költöttünk rá feleslegesen. A 3 gyerekszoba meg a plusz fürdőszoba így is üresen marad ha mind elköltözik, annak is elég lesz fizetni a fűtését, de legalább részben lezárhatóak.
El kell fogadni ha nem tetszik neki. Akkor érdemes még tovább keresgélni. Mert ha rábeszéled és valami hiba, gond lesz a házzal akkor még hallgathatod egész életedben, hogy ő eleve megmondta nem lesz jó. Férfiak 🤗😁
De nem árt ha szembesíted azzal mennyi pénzbe kerül manapság egy hatalmas, többgenerációs ház fűtése, hogy ő se erőltesse rád a másikat.
Biztos találtok még jobbat is.
Én semmi képpen nem számolnék azzal, hogy a gyerekek otthon maradnak. Szüleim is ezt tették, jelenleg 55-65 évesek. Már vagy 10 éve egymást kerülgetik a 170 m2-es házban. Az alsó szintet már évek óta lezárták hogy ne kelljen fűteni...
Én tapasztalatból, ér árajánlatokból írom. 2021. decemerben kezdtem építkezni. Ekkor telkestől 46 millióba állt meg a ház 24 millió hitellel. Én zöld hiteles vagyok, azaz csak 2,5% a kamat, de már most többet emelkedtek az árak mint, amit a hitelre kamatként fizetek vissza!!! A jelenlegi kamat környezetben, és áremelkedések miatt kb 10 év alatt elinflálódik. Szóval nem kell ragaszkodni a kp.s vásárláshoz. Baba várót is elvileg felveheted 11 millió 6 hetes magzattól 3 évig nem kell fizetni, de utánna is jelentéktelen összeg.
21-ben olcsóbb volt telkestől egy új építésű ház kívülről készen, mint ugyanott egy teljes felújításra váró kocka ház. Az új házon új tető, új bádogozás, új nyílászárók, szigetelés a falon, és szinezve. m2-re arányosítva persze, és olyan elosztás ami nektek tetszik. Az új ház 100-110 m2-en komfortba az elosztás miatt többet nyújt mint egy kompromisszumokkal felújított 120-140 m2 régi ház.
Ezt a évekig tató felújítást nagyon rülheltem gyerekként, minden évben valamit csinálgattunk közben hetegig mocsokba éltünk. És többnyire felemésztette az éves szabikat is.
#8 Igen, összességében nehéz a döntés, jól ki kell gondolni. Tulajdonképpen az általad említett 3 szintes ház -a leírásod alapján-nem tűnik rossz vételnek. Mindenképp alaposan nézzétek meg a ház állapotát, statikus mérje fel. A fő kérdések: milyen alapja van, repedések ha vannak milyenek. Mi a helyzet a vízszigeteléssel. A falak vizesednek -e. Milyen a padló a földszinten. Födémek milyenek és milyen állapotban vannak. A tetőtér ha beépített, mennyire stabil ott a padló. Tehát a 2.szint fölött a födém milyen állapotú, valóban alkalmas -e a beépítésre.
Úgy gondolom, ezek a legfontosabb dolgok. Nagyon észnél kell lenni, igencsak meg tudja keseríteni az ember életét, ha utólag kiderül hogy szerkezetileg valami nincs rendben.
Amiatt egyébként nem aggódnék, hogy túl nagy a ház, és a gyerekek idő előtt kiköltöznének. Bár nem látunk előre, abból kiindulva hogy az önálló lakás megszerzése ma is nehéz egy pályakezdőnek, és elterjedőben van itthon is a német mintára kialakult "hotel mama", nem vonnám le azt a következtetést, hogy ez 20 év múlva ellentétes irányba lényegesen megváltozna.
A felújításhoz pedig annyit fűznék hozzá, hogy jó sokan vesznek felújítandó családi házat, és sajátkezűleg csinálnak sokmindent. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a facebookon megalakult több, házfelújítással foglalkozó, sokezer tagszámú csoport, amelyeken belűl az emberek képeket mutatva a munkákról, tapasztalatokat megosztva dolgoznak saját ingatlanjaikon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!